Upływ czasu, czyli jak starzeje się skóra?

Wszyscy wiemy o tym, że z czasem nie da się walczyć. Wraz z jego upływem nasza skóra staje się mniej jędrna, bardziej się przesusza, pojawiają się bruzdy i zmarszczki. Jak jednak dokładnie starzeje się skóra? I czy kobiety rzeczywiście czas dopada szybciej i bardziej niż mężczyzn?

jak starzeje się skóra

Jak szybko starzeje się skóra?

Pewnie kiedy mowa o starzejącej się skórze, przed oczami od razu pojawia nam się widok seniora. Myślimy o zmarszczkach, przebarwieniach starczych czy bardziej wysuszonej skórze. Jednakże ze względu widzenia biologicznego, nasza skóra starzeje się już odkąd osiągamy dojrzałość. Kwestia tego, jak szybko się starzejemy, zależy w dużej mierze od naszych uwarunkowań genetycznych, środowiska w którym przebywamy, czy też stylu życia. Co to oznacza? Jeśli mamy pracę, w której mamy dużo do czynienia z substancjami chemicznymi oddziałującymi na skórę, zapewne zmiany zaczną pojawiać się szybciej. Mówi się też, że palacze się bardziej starzeją – jest to prawda. Dym tytoniowy wysusza skórę, a to wpływa na widoczne zmiany. Ważne jest również to jak dbamy o naszą skórę – czy ją nawilżamy, a może przeciążamy kosmetykami?

Reklama

Czy mężczyźni starzeją się mniej od kobiet?

Zapewne niejedna osoba zastanawia się nie raz nad tym, czy mężczyźni rzeczywiście starzeją się wolniej od kobiet. Już odpowiadamy – nie jest to mit. Ma na to wpływ nasza biologia. Skóra mężczyzn zawiera więcej kolagenu i elastyny, a więc jest przy tym jędrniejsza. Co więcej, osobnicy płci męskiej mają o ¼ grubszą skórę, a w niej więcej gruczołów łojowych. Mają więc mniejszą tendencję do przesuszania. Wszystko to wpływa na to, że skóra mężczyzn rzeczywiście starzeje się wolniej, później również pojawiają się zmarszczki. Na starzenie się u kobiet duży wpływ ma również okres menopauzy. Po nim skóra staje się cieńsza i zmiany związane z wiekiem zaczynają się bardzo szybko uwydatniać.

jak starzeje się skóra twarzy

Jak starzeje się skóra?

Każda komórka w naszym ciele ma określoną ilość życia. Wraz z upływem lat zaczyna ona ulegać uszkodzeniu i powoli tracić swoje zdolności regeneracyjne. I właśnie w ten sposób starzeje się nasza skóra. W stałym tempie zmniejsza się ilość włókien kolagenu oraz elastyny. Spada również liczba fibroblastów, melanocytów i keratynocytów. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na starzenie się skóry, jest stres oksydacyjny. Najprościej rzecz ujmując, wraz z upływem lat nasz system ochronny zaczyna gorzej radzić sobie z wolnymi rodnikami. One z kolei wpływają na uszkodzenie komórek skóry, włókien kolagenu i elastyny.

Jak starzeje się twarz?

Czy wiesz o tym, że twarz starzeje się inaczej niż reszta naszego ciała? Głównym kryterium oceny czyjegoś wieku jest nie ilość zmarszczek na twarzy, a jej owal. Masa mięśniowa, ciągnięta przez grawitację, zaczyna coraz bardziej „ciągnąć” skórę w dół i w ten sposób zmienia się nieco cały kształt naszej twarzy. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie w tej części ciała są inaczej przytwierdzone do skóry niż w innych partiach. Dlatego też przy operacjach plastycznych, większą uwagę przykuwa się nie raz do zmiany owalu twarzy, niż „wygładzeniu” skóry.

Powiązane wpisy