Typy osobowości a styl życia i praca – czy to ma znaczenie?

Choć każdy człowiek to zestaw jedynych i niepowtarzalnych cech, powstałych w wyniku najróżniejszych czynników, rozróżnia się cztery podstawowe typy osobowości. Większość z nas z pewnością nie będzie identyfikowało się z jednym typem osobowości, jednak zestaw ogólnych cech zwykle wskazuje, do jakiej grupy można nas „przyporządkować”. Typ osobowości ma znaczenie nie tylko w kontaktach międzyludzkich, ale także w upodobaniach, stylu życia, wybieraniu drogi zawodowej czy sposobie na odpoczynek.

Podstawowe typy osobowości:

Choleryk – konkretny i często bezkompromisowy. Wie czego chce i najczęściej udaje mu się dopiąć celu. Najczęściej odznacza się cechami przywódczymi i dużą pewnością siebie, która sprawia, że odbierany jest jako arogant. Dla otoczenia zwykle nie pozostaje obojętny. Ludzie go albo lubią, albo unikają. Silny charakter cechujący choleryków może sprawić, że nie będzie on łatwą osobą w codziennym współżyciu. Choleryk najczęściej jest aktywny, a spośród różnych form aktywności wybiera te, które dadzą mu porządny wycisk.

Reklama

Flegmatyk – wydaje się być przeciwieństwem choleryka. Wyciszony, stonowany, wprowadza w towarzystwo pewien rodzaj spokoju. Raczej małomówny i ważący słowa. Nie jest to jednak typ osoby zagubionej o niskiej samoocenie. Flegmatyk często zna swoją wartość i przekazuje to na zewnątrz rzeczowością i siłą spokoju. Dla rodziny jest prawdziwą ostoją i rzadko można wyprowadzić go z równowagi. Flegmatyk jednocześnie ceni sobie stałość. Nie przepada za wprowadzaniem nawet niewielkich zmian w swoim życiu. Przez spokojny charakter i niechęć do zmian, trudno mu podjąć walkę np. o lepsze stanowisko w pracy. Bywa jednak, że jego solidność i pracowitość sama zwraca na siebie uwagę.

Sangwinik – to typ osobowości, który jest szczególnie ceniony towarzysko. Najczęściej jest wesoły, pozytywnie nastawiony do życia i ludzi oraz bardzo przyjazny. Ta towarzyskość potrzebna jest także sangwinikowi, który bardzo potrzebuje ludzi i czerpie energię z ich towarzystwa. Ten typ osobowości zwykle ma wielu przyjaciół i łatwo zyskuje kolejnych, ale brak ludzi wokół sprawia, że czuje się źle. Sangwinik ma często problem z powiedzeniem „nie”. Chce być lubiany, dlatego trudno mu wykrzesać z siebie asertywność. Sangwinik lubi zabawę, kolory, śmiech i „jak coś się dzieje”. Zwykle jest głośny i wszędzie go pełno.

Melancholik – nie lubi presji i wszystkie obowiązki wykonuje najlepiej wtedy, kiedy ma plan. Melancholik czuje silną potrzeba podążania za doskonałością w każdej dziedzinie życia. Ceni sobie ład i porządek, a każde odchylenie od przyjętego planu go stresuje. Najczęściej jest to osoba spokojna, ceniąca sobie swoje towarzystwo. Nie lubi rywalizacji i grupowych zajęć. Spośród form aktywności, zwykle są to sporty indywidualne. Melancholik jest osobą raczej zamkniętą, jednak jako przyjaciel bardzo oddaną.

Osobowość a styl życia

Określenie swojego typu osobowości, albo przynajmniej kilku cech wiodących, może pozwolić uniknąć błędów przy wybieraniu drogi zawodowej lub nawet wakacji. Flegmatyk ceniący sobie spokój i stałość być może źle będzie się czuł stawiany cały czas przed nowymi wyzwaniami, dlatego pewna stałość zajęcia będzie pożądana przy wyborze pracy. Sangwinik z kolei może dobrze czuć się tam, gdzie nie ma powtarzalności, godziny pracy są elastyczne, a dookoła będzie pracowało mnóstwo innych ludzi. Typ osobowości ma także znaczenie przy wyborze formy odpoczynku. Kiedy sangwinik będzie świetnie czuł się na wakacjach pełnych wrażeń, melancholik wybierze raczej spokojny odpoczynek na hamaku z książką. Typy osobowości mogą także być widoczne na pierwszy rzut oka: melancholik i flegmatyk raczej będą zachowawcze w dobieraniu stroju. Prostata i klasyka to coś, w czym dobrze się czują. Sangwinik natomiast lubi eksperymentować z modą i kolorami, swoim wizerunkiem przyciąga wzrok z daleka.

Ta „klasyfikacja” oczywiście osobowości nie jest jedyną i najprawdziwszą. W przypadku potrzeby określania złożoności osobowości nie wystarczy kilka prostych wzorców tym bardziej, że obecnie znajdziemy całą masę klasyfikacji osobowości względem pracy zawodowej, dobierania partnera i innych aspektów życia.

Powiązane wpisy