8 mało znanych faktów o chirurgii plastycznej

8 mało znanych faktów o chirurgii plastycznej

Chirurgia plastyczna z każdym rokiem zyskuje na popularności, jednak wciąż jest tematem, którego dotyczy wiele mitów i niesprawdzonych informacji. Sama dziedzina dynamicznie zaczęła się rozwijać dopiero kilkanaście lat temu, co nie oznacza, że nasi przodkowie nie eksperymentowali i nie próbowali poprawić wyglądu zwłaszcza tych, którzy zostali szczególnie dotknięci przez los. Oto 8 mało znanych faktów o chirurgii plastycznej.

Starożytny Rzym i blizny

Już w starożytnym Rzymie próbowano poprawić wygląd, najczęściej poprzez szukanie sposobu na pozbycie się blizn. Blizny na plecach były dla wojownika hańbą, ponieważ mogły świadczyć o tym, że podczas walki odwrócił się do przeciwnika plecami (w celu ucieczki). Metodami prób i błędów próbowano zetrzeć ślady mogące świadczyć o tchórzostwie.

Reklama

Wojny Światowe to początek chirurgii rekonstrukcyjnej

Pierwsza i druga Wojna Światowa przyniosła światu ogrom cierpienia i śmierci. Wielu ludzi zginęło, a cała rzesza żołnierzy doznała poważnych obrażeń. To okres międzywojenny oraz powojenny był największym impulsem do rozwoju chirurgii rekonstrukcyjnej. Za ojca tej dziedziny uważa się Harolda Gillesa, który jako pierwszy przeprowadził udaną rekonstrukcję powiek u żołnierza poszkodowanego w czasie I Wojny Światowej. Później wykonał ich jeszcze bardzo wiele. Wydaje się, że chirurgia plastyczna nie byłaby dziś w tym miejscu, gdyby nie doświadczenia międzywojenne i powojenne.

Egipcjanie i martwe ciała

Starożytni Egipcjanie dokonywali pierwszych operacji plastycznych na swoich martwych krewnych. Nie chodziło tu o próby naukowe. Celem “operowania” martwych ciał było zachowanie ich w jak najlepszej kondycji, aby w życiu po śmierci rozpoznać ich twarze. Egipcjanie bardzo starali się, aby ciała przodków nie rozkładały się ani nie zapadły, co czasem wymagało zastosowania wypełnień w miejscach kości.

Marilyn Monroe

Czyli symbol seksu nie tylko lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, ale dla wielu wzór kobiecego piękna do dziś. Choć przed rozpoczęciem swojej kariery filmowej była śliczną dziewczyną, dopiero dwie operacje plastyczne spowodowały, ze stała się tą Marilyn, która do dziś spogląda na nas z plakatów i ekranów telewizorów. Kobieta miała naturalnie ciemne włosy, a w młodości przeszła operacje brody oraz nosa.

 Koreanki a operacje plastyczne

Według badań socjologicznych, przeprowadzonych w 2009 roku, jedna na 5 koreańskich kobiet poddała się operacji plastycznej twarzy. Młodzi ludzie po ukończeniu szkoły, często otrzymują od rodziców w prezencie wybraną operację plastyczną.

Operacja „kopciuszek”

W języku angielskim funkcjonuje określenie „Cinderella surgery” określająca operację plastyczną stóp, która skraca palce, aby stopy były mniejsze.

Amerykańscy chirurdzy plastycy a bezpieczne samochody

Choć w latach trzydziestych ubiegłego wieku trudno było mówić o samochodach, które mogłyby jeździć z zawrotną prędkością, to wypadki zdarzały się bardzo często. Na skutek tragicznych zdarzeń drogowych wielu poszkodowanych doznawało poważnych obrażeń twarzy od tłukących się szyb oraz ostrych krawędzi wewnątrz samochodów. Dzięki Claire Straith, która zajmowała się chirurgią rekonstrukcyjną, firma Chrysler po raz pierwszy w 1937 roku wprowadziła na rynek modele samochodów stworzone z myślą o bezpieczeństwie.

Popularność „selfie” a wzrost zainteresowania chirurgią plastyczną

Badania przeprowadzone przez American Academy of Facial Plastic and Reconstructive Surgery potwierdziły, ze wraz ze wzrostem popularności „selfie” oraz mediów społecznościowych zwiększyło się także zainteresowanie takimi operacjami jak plastyka nosa, korekta powiek oraz przeszczep włosów. Chirurdzy plastycy, którzy brali udział w badaniu potwierdzili, że coraz więcej osób chce doskonale wyglądać na autoportretach.

źródła:

http://www.kickassfacts.com/plastic-surgery-facts/

http://people.com/celebrity/selfie-craze-causes-surge-in-plastic-surgery-procedures/
https://wallstreetcosmeticsurgery.com/blog/10-fun-facts-plastic-surgery/

https://listverse.com/2016/07/04/10-fascinating-facts-about-plastic-surgery/

Powiązane wpisy