Jakie komplikacje mogą pojawić się po powiększeniu piersi?

Zdecydowana większość zabiegów powiększania piersi z użyciem implantów przebiega bez komplikacji, a pacjentki długie lata cieszą się efektami. Jak każda operacja, także zabieg powiększenia piersi niesie za sobą pewne ryzyko. Oprócz możliwości wystąpienia komplikacji w czasie zabiegu oraz zaraz po nim, takich jak zakażenie czy problemy ze znieczuleniem, chirurdzy wyróżniają także możliwe powikłania związane z wyglądem piersi po zagojeniu się blizn, a nawet później. W bardzo niewielkim odsetku wykonywanych operacji powiększenia piersi mogą pojawić się powikłania. Jakie komplikacje mogą pojawić się po powiększeniu piersi?

„Podwójna bańka”

To rzadko występująca, ale jednak zdarzająca się przypadłość bo włożeniu implantów. Komplikacja polega na tym, że implant przesuwa się w górę a tkanka oraz skóra spada poniżej. To powoduje efekt „podwójnej bańki”. Ta komplikacja może pojawić się nawet kilka lub kilkanaście lat po operacji. Może wynikać z wybranej techniki operacyjnej lub prozaicznie – z upływu czasu. Wraz z upływem lat, przebytych ciąż implant pozostaje wciąż na tym samym miejscu, a skóra oraz tkanka znajdująca się pod nim, opada. W sytuacji wystąpienia tej komplikacji zaleca się ponowną operację polegającą na usunięciu implantów, podniesieniu operacyjnym piersi wraz zastosowaniem nowych implantów.

Reklama

Przykurcz torebkowy

Ta komplikacja pojawia się najczęściej po rekonstrukcji piersi. Tendencja do powstawania przykurczy torebkowego dotyczy tylko niektórych pacjentek i do tej pory nie udało się ustalić co jest bezpośrednią przyczyną. Przykurcz torebkowy polega na tworzeniu się tkanki bliznowatej wokół implantu,która twardnieje i uciska implant. Wyróżnia się cztery stopnie przykurczu torebkowego, a trzeci i czwarty może powodować deformację piersi oraz permanentny ból. Leczenie jest dostosowane do stopnia przykurczu. Czasem pomaga regularny masaż lub terapia ultradźwiękami. W przypadku wyższych stopni przykurczu, czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Falowanie implantu

Na powierzchni piersi pojawiają się wyraźne zmarszczki, które wynikają z „przyklejania się” tkanki do implantu. Ta komplikacja dotyczy częściej tych pacjentek, u których zastosowano implanty z sola fizjologiczną oraz w przypadku pacjentek u których implant został nałożony na mięsień piersiowy. Ta komplikacja może pojawić się już kilka tygodni po operacji. Dość często implant układa się właściwie wraz z upływem czasu, jednak gdy nierówności długo się utrzymują i są widoczne, być może będzie potrzebna wymiana implantów.

Pęknięcie implantu

Do pęknięcia implantu może dojść podczas większego upadku lub wypadku oraz wraz ze starzeniem się implantów. Często trudno określić w którym momencie do tego doszło, bo nie jest to widoczne na pierwszy rzut oka. Objawem pęknięcia implantu może być ból w piersi oraz delikatna, ale wyczuwalna zmiana w kształcie piersi. W sytuacji pęknięcia konieczna jest wymiana implantów.

Symmastia

Symmastia występuje wtedy, gdy implanty znajdują się zbyt blisko linii mostka. Pomiędzy piersiami tworzy się wtedy fald skórny, który powoduje, że piersi wyglądają jak jednak całość (inna nazwa symmastii to „uniboob”). To dość rzadka komplikacja, która może pojawić się wówczas, gdy implanty są zbyt duże i szerokie dla pacjentki. We wczesnym okresie po operacji można „oddzielić” piersi z pomocą specjalnych biustonoszy. W pozostałych przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Współczesne techniki operacyjne pozwalają minimalizować komplikacje po operacjach powiększenia piersi. Implanty dziś stosowane są bezpieczne a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Pomimo tego, zawsze jest ryzyko wystąpienia komplikacji a co za tym idzie – także niezadowolenia z zabiegu. Jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie nieprawidłowości – natychmiast udaj się do lekarza.

https://www.zwivel.com/blog/the-most-common-breast-augmentation-complications/

Powiązane wpisy