Być „fit” i prowadzić „zdrowy styl życia”- co to właściwie oznacza?

Żyjemy w dość szczęśliwych czasach, w których dostajemy mnóstwo wskazówek jak w zdrowiu i sprawności doczekać późnych lat starości. Hasło „zdrowy styl życia” wydaje się uderzać w nas z każdej strony. Dzięki temu, że coraz więcej podróżujemy i przede wszystkim, mamy dostęp do internetu, wiele dowiadujemy się o tym jak żyć dobrze. Problem polega na tym, że informacje na ten temat bywają sprzeczne. Co właściwie oznacza termin „prowadzić zdrowy styl życia”?

Jak już zdrowo, to na całego! Czy na pewno?

Podczas podejmowania prób zrzucenia zbędnych kilogramów, zmiany nawyków żywieniowych lub rozpoczynania swojej przygody z aktywnością fizyczną, lubimy robić to z rozmachem i… najczęściej z rozmachem kończyć swoje działania. Problem polega na tym, że jeśli z dnia na dzień chcemy zmienić się absolutnie, o 180 stopni. A przecież osoba, która w ostatnich latach niewiele ćwiczyła i niezbyt przyglądała się temu co ma na talerzu, nie stanie się nagle olimpijczykiem i dietetykiem. Takich nawyków nabiera się przez lata, nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że szybko się zniechęcamy i wracamy do starych przyzwyczajeń. Grunt to rozsądne i stopniowe wprowadzenie zmian. Od czego zacząć?

Reklama

Krok 1-  Zrezygnuj z jedzenia typu fast food

….oraz gotowych produktów do odgrzania. Wysoko przetworzona żywność jest w dużym stopniu odpowiedzialna za otyłość oraz powstawanie niektórych chorób. Zrezygnowanie ze spożywania takich produktów już sprawi, że będziesz na dobrej drodze do zdrowego stylu życia.

Krok 2 – powoli wprowadzaj do diety większą ilość warzyw i owoców

.Nie chodzi tu o wielkie zmiany. Wykorzystuj sezonowe owoce i warzywa i nie zapominaj, aby znajdowały się w codziennych posiłkach. Zobaczysz, że wkrótce Twoja ochota na warzywa będzie coraz większa i bez specjalnego przypominania sobie, będziesz po nie sięgać w sklepie.

Krok 3 – pij więcej wody

Przede wszystkim ogranicz słodzone i gazowane napoje, kawę oraz słodzoną, czarną herbatę. Nie oznacza to, że masz odmawiać sobie codziennej porannej kawy. Na długi początek wystarczy, że zrezygnujesz z napojów wysoko słodzonych, a zamiast nich sięgniesz po wodę (może być z cytryna lub innymi owocami) lub herbatę zieloną, białą lub ziołową.

Krok 4- zdrowa dieta to zbilansowana dieta

Co to właściwie oznacza? Przede wszystkim to, że Twój organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych we właściwych proporcjach. Nie powinieneś zatem rezygnować z węglowodanów, tłuszczy lub białka, ponieważ wszystko to jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Krok 5 – Aktywność fizyczna

 I tu także często popełniamy błąd, zapisując się na siłownię na rok do przodu i zakładając, że co najmniej cztery raz w tygodniu będziemy sobie fundować intensywny trening. Aktywność fizyczna nie powinna być dla Ciebie nieprzyjemna. Jeśli tak będzie, szybko zrezygnujesz. Wybierz coś dla siebie – marsz, basen, a może taniec?

Zdrowy rozsądek

Zdrowy styl życia nie polega na metaforycznym i dosłownym katowaniu się. Wszystko powinno sprawiać przyjemność – i to co zjadamy, i to w jaki sposób się ruszamy. Jeśli mając ochotę na kawałek czekolady, będziemy jej sobie notorycznie odmawiać – w końcu się sfrustrujemy i powrócimy do starych nawyków. Systematyczne wprowadzanie zmian w życie, może dać trwalsze efekty, bo czas i powtarzalność wyrabia nawyki – zarówno te złe, jak i te dobre. Wprowadzanie radykalnych zmian z dnia na dzień, sprawi, że organizm to odczuje i będzie domagał się wszystkich niezdrowych rzeczy z dwukrotną siłą. Spokojne, systematyczne podejście do zmiany stylu życia może sprawić, że po pewnym czasie obudzisz się i uznasz, że nie musisz już walczyć ze sobą o zmianę nawyków.

Powiązane wpisy