Włosy na ciele – dlaczego wciąż rosną i czy naprawdę są nam potrzebne?

Włosy rosnące w niektórych miejscach na naszym ciele bywają bardzo uciążliwe w codziennych próbach okiełznania. Zgodnie z obowiązującymi kanonami urody, kobiety powinny być gładkie, a zbyt duża ilość włosów na ciele nie wpływa pozytywnie na atrakcyjność. Na mężczyznach także od jakiegoś czasu wywierana jest społeczna presja, aby włosy w niektórych miejscach ciała usuwać. Jaką funkcję włosy na ciele spełniały kiedyś i jaką spełniają dziś? Czy wciąż są nam potrzebne?

Jaką rolę pełnią włosy?

Współcześnie, jedynymi pożądanymi włosami na ciele są te, które mamy na głowie oraz brwi i rzęsy. W tym wypadku zawsze życzymy sobie, żeby włosy były gęste i zdrowe. Włosy na głowie spełniają funkcję ochronną – chronią głowę i cały organizm przed uciekającym ciepłem, a podczas upałów chronią ją przed przegrzaniem. Rzęsy chronią oczy przed zanieczyszczeniami w postaci brudu i kurzu, a brwi nie pozwalają aby pot spływający po czole, wpadał nam do oczu. Rozkład i ilość owłosienia jest różna u mężczyzn i u kobiet. Niezależenie od płci, włosy występują na całym ciele, jednak u kobiet jest ich znacznie mniej. Bujniejsze owłosienie u kobiet najczęściej występuje pod pachami oraz w okolicach intymnych. U mężczyzn włosów jest więcej także na klatce piersiowej, rekach, nogach, a czasem plecach, a za to odpowiedzialny jest testosteron, którego męski organizm produkuje znacznie więcej. Włosy pod pachami występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet i jak potwierdzają badania – pozwalają one na emitowanie i wzmacnianie zapachów informujących o lęku, stresie oraz gotowości seksualnej.

Reklama

Ze względu na wygodę, prawdopodobnie długo nie zrezygnujemy z golenia pach, jednak warto wiedzieć, że nie rosną one tylko po to, aby uprzykrzyć nam życie. Owłosieniem, które pojawia się wraz z okresem dojrzewania jest owłosienie łonowe. Co do usuwania tego owłosienia, lekarze mają różne zdanie. Włosy łonowe informują o fizycznej gotowości do rozmnażania, a przede wszystkim – chronią narządy płciowe przed zanieczyszczeniami, bakteriami i wirusami. Włosy na całym ciele powoli, pod wpływem ewolucji zanikają. Człowiek pierwotny miał ich znacznie więcej i spełniały one głównie ochronną rolę przed zimnem.

Zaburzenia porostu owłosienia na ciele

Jak z pewnością zauważyliście, nie wszyscy przedstawiciele swojej płci maja tak samo rozłożone owłosienie na ciele. Luzie o ciemniejszej karnacji często mają dużo mocniejsze, ciemniejsze i wyraźniejsze owłosienie, co szczególnie dla kobiet – bywa kłopotliwe. Nie świadczy to najczęściej o zaburzeniach, a o pewnych cechach genetycznych, które wpływają wzrost włosów na ciele. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami – najczęściej bardzo szybko sobie to uświadamiamy, bo owłosienie rozkłada się i wygląda zupełnie inaczej niż u innych ludzi. Zaburzenia porostu owłosienia na ciele to:

Hirsutyzm

Jest nadmierne owłosienie u kobiet, występujące najczęściej w miejscach typowych dla owłosienia męskiego. Widoczne owłosienie może pojawiać się pod nosem, na brodzie, na klatce piersiowej, udach, okolicach stóp i lędźwi. Łagodna forma hirsutyzmu najczęściej spowodowana jest genetyczną, zwiększona wrażliwością mieszków włosowych na androgeny (męskie hormony płciowe). W zaawansowanej postaci, hirsutyzm jest spowodowany podwyższonym poziomem androgenów. Czasem hirsutyzm jest przejściowy i występuje w czasie pokwitania lub po ciąży – kiedy gospodarka hormonalna jest zaburzona. Jest to zaburzenie, które leczy się przyczynowo.

Hipertrichoza

Bardzo rzadka choroba genetyczna. Szacuje się, że obecnie cierpi na nią od 50 do 100 osób na całym świecie. Choroba powoduje porost bardzo bujnego owłosienia na całym ciele. Ludzie z tym zaburzeniem dawniej nazywani byli wilkołakami lub ludźmi – wilkami.

Ginekotrichia

Czyli żeński typ owłosienia występujący o mężczyzn. Podobnie jak w przypadku hirsutyzmu, zaburzenie to spowodowane jest zmianami w gospodarce hormonalnej.

źródła:

http://www.focus.pl/artykul/po-co-nam-wlosy
https://zdrowo.pl/uroda/depilacja-cia%C5%82a-a-zdrowie
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-genetyczne/hipertrichoza-czyli-syndrom-wilkolaka_45094.html
http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,hirsutyzm—przyczyny–objawy–leczenie,artykul,1663077.html
http://www.national-geographic.pl/national-geographic/ludzie/po-co-nam-owlosienie-sekrety-cywilizacji

Powiązane wpisy