Niektórzy z nas traktują opryszczkę jako zwykły problem kosmetyczny, jednak w rzeczywistości stanowi poważne zagrożenie zdrowotne. Opryszczka wywoływana jest przez wirus HSV, który jest bliskim kuzynem wirusa wywołującego ospę i półpaśca. Zaniedbanie opryszczki może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego ważna jest szybka reakcja przy pierwszych objawach. Najczęściej objawia się w postaci nieestetycznych pęcherzyków na ustach, jego konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze, szczególnie w przypadku osób z osłabionym układem odpornościowym.
Objawy opryszczki
Usta są suche i ściągnięte. Następnie przychodzi uczucie mrowienia i pieczenia. W okolicy czerwieni wargowej i nosa pojawiają się pęcherzyki wypełnione treścią surowicza a potem ropną. W tej fazie opryszczka jest najbardziej zakaźna, dlatego trzeba unikać całowania, picia z cudzych kubków oraz używania innych ręczników niż swój. Trzeba uważać także na roznoszenie opryszczki i nie dotykać okolicy ust bez wyraźnej potrzeby.
Dlaczego opryszczka pojawia się?
Nosicielem wirusa jest większość z nas, jednak opryszczka u niektórych pojawia się bardzo często, a u innych wcale. Nie odkryto jeszcze z całkowita pewnością, dlaczego tak się dzieje. Osoby mające tendencje do pojawiania się pęcherzyków opryszczkowych są na nią bardziej narażone podczas ogólnego osłabienia organizmu – zmiennej pogody, zmęczenia lub stresu. Ważna jest także ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym, bo opryszczka lubi pojawiać się kąpielach słonecznych lub latem, podczas wysokiego nasłonecznienia.
Profilaktyka – czy można ustrzec się przed opryszczką?
Osoby, które cierpią z powodu nawracającej opryszczki z pewnością nie ustrzegą się przed nią całkowicie, mogą jednak zastosować profilaktykę, która może zmniejszyć częstotliwość pojawiania się bolesnych i szpecących pęcherzyków. Co możesz zrobić:
- Zadbaj o siebie, postaraj się nie dopuszczać do przeziębień;
- unikaj stresu,
- unikaj niskich temperatur i przemarznięcia,
- zrezygnuj z solarium i wysokiego nasłonecznienia, używaj w tym czasie pomadek z wysokim filtrem,
- Jeśli pojawią się czynniki sprzyjające powstawaniu opryszczki, możesz zapobiegawczo smarować okolice ust maścią przeciw opryszczce.
Jakie mogą być powikłania opryszczki?
Opryszczka może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Trzeba uważać, aby nie dotykać najpierw ust a potem okolic oczu. Kiedy wirus dostanie się do oka, może dojść do zapalenia rogówki a w efekcie, nawet do utraty wzroku. Jeśli wirus dotrze do mózgu, może wywołać opryszczkowe zapalenie opon międzymózgowych.
Opryszczka przeciwwskazaniem dla:
- Wizyt u dentysty – stomatolog może odmówić leczenia zębów podczas aktywnej fazy opryszczki ze względu na niebezpieczeństwa przekłucia pęcherzyka i rozniesienia wirusa.
- Zabiegu makijażu permanentnego ust – zabieg nie może być wykonany w aktywnej fazie opryszczki. Trzeba także stosować środki zapobiegawcze przed pojawieniem się opryszczki tuz po zabiegu.
- Powiększania ust kwasem hialuronowym – zabiegu nie można w tym czasie wykonywać i podobnie jak w przypadku wykonywania makijażu trwałego – zastosować wszelkie środki aby opryszczka nie pojawiła się po wykonaniu zabiegu.
- Zabiegów ust z zakresu chirurgii plastycznej
- Basenu – jeśli masz w sercu los swoich bliźnich – nie wchodź do publicznego kąpieliska, kiedy opryszczka jest w fazie aktywnej.
Sposoby leczenia opryszczki
Opryszczkę najczęściej leczy się objawowo – stosując maści zawierające akcylowir czyli lek zabijający wirus opryszczki. Maści dostępne są w aptekach bez recepty. Po posmarowaniu skóry należy dokładnie umyć ręce i nie dotykać nimi okolic oczu.
Przy częstych nawrotach choroby, lekarze wdrażają leczenie doustnym antywirusowym lekiem zawierającym właśnie akcylowir. Takie leczenie może potrwać kilka miesięcy, jednak w niektórych przypadkach przynosi rezultaty na dłużej. W przypadkach rzadko pojawiającej się opryszczki i niezbyt rozległej, stosuje się preparaty wysuszające takie jak maść cynkowa.