Korekcja nosa – wskazania

Nos jest jednym z najbardziej widocznych i dominujących elementów twarzy każdego człowieka, a jego niewłaściwy kształt może znacznie wpłynąć na wygląd. Wiele osób ma z jego powodu spore kompleksy, co przyczynia się również do problemów społecznych i personalnych. Osoby obarczone kompleksem dużego nosa często nie są zadowolone ze swojego wyglądu oraz wciąż uważają nie są atrakcyjne. Sposobem na pozbycie się problemów tego rodzaju jest korekcja nosa

Korekcja nosa

Korekcja nosa przeprowadzana z przyczyn estetycznych Rhinoplastyka, czyli operacja plastyczna nosa, wykonywana jest najczęściej z powodów estetycznych, chęci zmiany kształtu nosa. Operacja polega w większości przypadków na usunięciu zbyt uwydatnionej kości nosowej i korekcji kształtu nosa, w taki sposób aby stał się on proporcjonalny. Wskazaniem do korekcji nosa może również okazać się nadmierne poruszanie się miękkich części nosa podczas ruchów mimicznych, które również może zostać wyeliminowane dzięki chirurgii plastycznej.

Reklama

Wskazania do korekcji nosa

Podstawowym wskazaniem do operacji części kostnej nosa, jest objawowe skrzywienie przegrody nosowej. Samo skrzywienie nie jest wskazaniem do zabiegu, ponieważ występuje u wielu ludzi i nie niesie z sobą dolegliwości zdrowotnych. Wiele osób nie jest jednak zadowolonych z wyglądu swojego nosa, dlatego decydują się na korekcję też w innych przypadkach. Zalicza się do nich:

  • wielkość nosa (oceniając wielkość bierze się przede wszystkim pod uwagę pozostałe elementy konstrukcji twarzy),
  • szerokość nosa na grzbiecie,
  • profil nosa z widocznym garbem lub wklęśnięciem na grzbiecie,
  • zbyt duże, zbyt szerokie lub zadarte nozdrza,
  • czubek nosa, który jest zbyt duży, „kartoflowaty”, opadający lub zadarty,
  • asymetrię oraz dewiację nosa.

Wskazaniem do korekcji nosa mogą być także problemy z oddychaniem, które są efektem nieprawidłowej budowy przegrody nosowej lub budowy bocznych ścian nosa czy nieodpowiedniej wielkości skrzydełek. Korekcję nosa wykonuje się również w przypadku znacznych deformacji, których przyczyną mógł być nieszczęśliwy wypadek.

Podsumowanie: efekty korekcji nosa

Zasadniczo skutkiem korekty nosa powinna być poprawa jego wyglądu, a jeśli było to konieczne to także usprawnienie jego funkcji. Jednym z efektów, który uzyskuje się w wyniku korekty nosa jest satysfakcja pacjenta. Dokładna analiza poziomu zadowolenia możliwa jest dzięki opiniom osób, które zdecydowały się na zabieg korekcji nosa.

Powiązane wpisy