11 powodów, dla których warto pić dużo wody

O tym, że powinniśmy pić co najmniej dwa litry wody dziennie wiedzą chyba wszyscy. Wiemy także, że woda potrzebna jest do życia i normalnego funkcjonowania, jednak nie wiemy właściwie dlaczego jest tak ważna. Oto kilka powodów, dla których warto pić dużo wody.

Ciało człowieka w 70% składa się z wody. Woda transportuje składniki odżywcze zawarte w pokarmach do wszystkich komórek i pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych toksyn. Woda ma wpływ na funkcjonowanie wszystkich organów oraz na nasze samopoczucie i wygląd. Przy tym wszystkim należy podkreślić, że warto pić czystą wodę, ewentualnie z dodatkiem cytryny lub innego owocu, delikatnie zmieniającego jej smak. Picie dużej ilości wody to nie to samo co picie dużej ilości płynów. Kawa, herbata czy soki oczywiście są dozwolone, jednak czysta woda jest tym, czego potrzebuje nasz organizm.

Reklama

Pijmy wodę bo:

 1. Pomoże Ci utrzymać sylwetkę – kiedy jesteśmy spragnieni, nasz mózg wysyła sygnał o spadku energii i czujemy potrzebę zjedzenia czegoś. Najczęściej wystarczy regularne picie wody, aby uczucie głodu przestało nas nękać. Wypicie szklanki wody kilkanaście minut przed posiłkiem pozwoli napełni żołądek i spowoduje, że zjemy znacznie mniej.
 2. Opóźnimy proces starzenia – gdy w organizmie jest zbyt mało wody, jest to od razu widoczne na naszej skórze, która jest przesuszona. Picie zbyt małych ilości wody przez dłuższy czas spowoduje przedwczesne powstawanie zmarszczek.
 3. Będziesz posiadać większe zdolności koncentracji – nawodniony organizm wpływa na pozytywne działanie mózgu i zwiększa zdolności uczenia się i zapamiętywania.
 4. Bo unikniesz bólu głowy – jeśli często boli Cię głowa, może być to znak, że Twojemu organizmowi brakuje wody. Być może tabletki przeciwbólowe nie będą Ci już potrzebne jeżeli zaczniesz regularnie pić czystą wodę.
 5. Unikniesz kaca – za kaca odpowiedzialne jest odwodnienie organizmu, które powoduje spożycie alkoholu. Jeśli podczas zakrapianej imprezy będziesz pamiętać o wypiciu większej ilości wody, masz dużą szansę, że unikniesz kaca na drugi dzień.
 6. Będziesz mieć dobry humor – jeśli opuszcza cie dobre samopoczucie a stres bierze górę nad zdrowym rozsądkiem, może to być przyczyną wypijania zbyt małej ilości wody.
 7. Będziesz mieć świeży oddech – brak śliny w ustach prowadzi do namnażania bakterii, a to z kolei to powstawania nieświeżego oddechu.
 8. Unikniesz bólu oczu – w dzisiejszych czasach sporo czasu spędzamy przed ekranami monitorów. Odpowiednio nawodniony organizm spowoduje także odpowiednie nawilżenie oczu, przez co praca przed komputerem stanie się mniej męcząca dla wzroku.
 9. Unikniesz bólu w stawach – picie wody powoduje, że stawy są odpowiednio „nasmarowane”. Nawodniony organizm nie ma problemów z bólem podczas biegania lub skakania.
 10. Łatwiej pozbędziesz się cellulitu
 11. Utrzymasz nerki oraz pęcherz w dobrym stanie

Jaką wodę pić?

Najlepiej mineralną i niegazowaną. Woda gazowana może spowodować niepotrzebne wzdęcia i i dawać pozorne uczucie napełnienia żołądka. Picie wody gazowanej ma jednak swoje plusy, bo wchłania się szybciej do układu pokarmowego. Jeśli nie lubisz wody niegazowanej, możesz pić gazowaną, jednak staraj się wprowadzać do codziennej diety także tą bez gazu. Staraj się pić wodę świadomie. Często pod koniec dnia nie bardzo potrafimy sobie przypomnieć ile wypiliśmy. Wydaje nam się, że skoro nie jesteśmy spragnieni to znaczy, że jest odpowiednia ilość. Kontrolowane wypijanie wody i nabranie dobrych nawyków pozwoli nam czerpać wszystkie wyżej wymienione korzyści.

Powiązane wpisy