Plastyka piersi a chłoniak – realne ryzyko

Wśród pacjentek, dla których plastyka piersi często jest jedną z wymarzonych operacji, można spotkać się z przeświadczeniem dotyczącym ryzyka wystąpienia chłoniaka jako konsekwencji zabiegu. Istnieje pogląd, że chłoniaki wytwarzają się na skutek implantów piersi, które umieszcza się w ciele pacjentki. Zaliczają się do nowotworów złośliwych pochodzących z układu limfatycznego, a dokładnie z białych krwinek, czyli limfocytów. Choroba może mieć przebieg ostry lub przewlekły, jednak bardzo często daje się ją całkowicie wyleczyć. Odpowiadamy na wątpliwości związane z występowaniem realnego ryzyka chłoniaka w przypadku plastyki piersi. 

Chłoniak – co to jest?

Chłoniak to nowotwór rozpoczynający się w komórkach układu immunologicznego odpowiedzialnego za walkę z infekcjami. Pochodzi z układu limfatycznego, a konkretnie z białych ciałek krwi. System limfatyczny składa się z węzłów chłonnych i naczyń, które transportują płyn limfatyczny w organizmie (śledziona, grasica, szpik kostny). Płyn limfatyczny zawiera również białe krwinki, które przyczyniają się do zwalczania objawów infekcji. Choroby, które mogą powstawać na skutek nowotworowych zmian limfocytów, nazywamy chłoniakami. 

Reklama

Plastyka piersi a chłoniak

Występowanie chłoniaka jest realnym zagrożeniem, które może wystąpić jako powikłanie po plastyce piersi. Może wystąpić w przypadku dowolnego typu implantu, ale niektóre dowody wskazują, że stan ten może być związany z implantami teksturowanymi. Chłoniaki zwykle rozwijają się w obrębie blizny otaczającej implant. Jego występowanie charakteryzuje się gromadzeniem się płynów, co tworzy obrzęk. Prowadzi to do pojawienia się objawów takich jak ból, widoczne grudki, czy znaczna asymetria w wielkości piersi. Średnio chłoniaka diagnozuje się około 9 lat po plastyce piersi. Leczenie obejmuje najczęściej chirurgiczne usunięcie implantu. 

Jakie jest realne ryzyko chłoniaka po plastyce piersi?

Występowanie tak groźnych powikłań jak rozwój nowotworów po zabiegu powiększenia biustu jest niezwykle rzadkie. Zdarza się jednak, że pacjentki cierpią na takie powikłania, co związane jest przede wszystkim z nieodpowiednim podejściem lekarza lub niewłaściwymi warunkami podczas operacji. Plastyka piersi wykonywana w naszej klinice to zabieg, który cieszy się popularnością i zadowoleniem wśród pacjentek. Podczas procesu kwalifikacji do zabiegu wykonujemy serię badań, mającą na celu zminimalizowanie powikłań, jak również kontrolujemy gojenie podczas rekonwalescencji. Wtedy też ważne jest, aby odpowiednio obserwować wszystkie niepokojące zmiany na swoich piersiach. 

Powiązane wpisy