Labioplastyka: odpowiedzi na wstydliwe pytania

Obecnie coraz więcej kobiet sięga po różnorodne procedury chirurgiczne. Wiele z nich, pomimo wstydliwych problemów, decyduje się na rozwiązania, które pozwalają na poradzenie sobie z trudnościami. Jednym z takich zabiegów jest labioplastyka. Wciąż jednak większość kobiet czuje się niekomfortowo, zadając specyficzne, nurtujące je pytania. Wiedza na temat operacji może pomóc nie tylko podczas rekonwalescencji, ale również w okresie przed zabiegiem, w którym podejmujemy decyzję dotyczącą faktycznego poddania się labioplastyce. Stworzyliśmy zatem serię pytań i odpowiedzi dotyczących najbardziej wstydliwych kwestii. 

Labioplastyka: przyczyny zabiegu

Zabieg wchodzi w skład procedur chirurgicznych z zakresu ginekologii estetycznej. Pozwala na plastykę warg sromowych mniejszych i większych. W przypadku wielu kobiet operacja powoduje zniesienie dyskomfortu podczas seksu, jak również aktywności fizycznej. Wiele kobiet decyduje się też na labioplastykę ze względów estetycznych, ponieważ nie są zadowolone z wyglądu swoich części intymnych. 

Reklama

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Okres powrotu do pełnej sprawności fizycznej trwa około 6 tygodni. Pierwszy ból i obrzęk zaraz po zabiegu mogą ustąpić już w pierwszych dniach. Większość kobiet wraca swobodnie do obowiązków zawodowych w okresie 2-4 dni po operacji. W czasie rekonwalescencji zaleca się stosowanie zimnych okładów, a także przyjmowanie doraźnych środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. 

Labioplastyka: kiedy można usuwać owłosienie?

Ważne jest, aby zaraz po zabiegu poczekać około 6 tygodni, by móc swobodnie powrócić do wszystkich czynności kosmetycznych w obrębie warg sromowych, takich jak golenie czy usuwanie owłosienia za pomocą wosku. Labioplastyka wymaga odpowiedniej rekonwalescencji, dlatego ważne jest, aby unikać potencjalnego ryzyka obrażeń. 

Kiedy można zacząć regularnie uprawiać sport?

Kobiety powinny unikać uprawiania sportu w okresie około 4 tygodniu po zabiegu. To zalecenie dotyczy się wszystkich dyscyplin sportowych, włączając bieganie, pływanie, czy podnoszenie ciężarów. Dodatkowo labioplastyka wymaga unikania przez 6 tygodni takich aktywności jak jazda na rowerze, jazda konna i współżycie seksualne. Silne tarcie o obszar poddany zabiegowi może znacznie podrażnić szwy. W trakcie rekonwalescencji warto zatem zamienić regularną aktywność fizyczną na delikatne spacery na świeżym powietrzu. 

Powiązane wpisy