Blizny – czy można się ich skutecznie pozbyć?

Istnieje kilka rodzajów blizn. Niezależnie od powodów ich powstania, rzadko akceptujemy ich obecność. Blizny, szczególnie te widoczne nie tylko są problemem estetycznym. Czasem przy dużych zmianach mogą powodować ból i nieprzyjemne i uczucie ciągnięcia. Czy całkowite zlikwidowanie blizn jest możliwe? To zależy od ich rodzaju i upływu czasu. Jakie są rodzaje blizn i w jaki sposób można z nimi walczyć?

Blizna powstaje wtedy, kiedy tkanka skóry właściwej zostaje przerwana. W procesie gojenia się zostają produkowane komórki tkanki łącznej, która zastępuje skórę właściwą. Sposób połączenia tkanki ma duży wpływ na to, jak blizna będzie wyglądała po zagojeniu. Oprócz blizn urazowych lub operacyjnych mamy istnieją też inne typy blizn. Oto ich nazwy i charakterystyka:

Reklama

Blizny przerosłe (przerostowe)

Najczęściej są to dość świeże blizny po poparzeniach. Wytwarzają się przez kilka tygodni od powstania rany. Najczęściej lekko zaczerwienione, widoczne szczególnie u osób o ciemniejszej karnacji. Wygląd blizny przerostowej najczęściej zmienia się wraz z upływem czasu.

Bliznowce (keloidy)

Są to skupiska tkanki łącznej, które wychodzą poza obszar rany pierwotnej. Najczęściej są wystające i mają ciemne zabarwienie. Przyczyną powstawania bliznowców jest nadmierna produkcja włókien tkani łącznej, które wrastają w skórę właściwą.

Blizny zanikowe (atroficzne)

Powstają najczęściej w wyniku gojenia zmian trądzikowej lub po ospie. Przyczyną ich powstawania jest zbyt mała ilość tkanki łącznej. Blizny zanikowe najczęściej mają dość regularny, okrągły kształt i przybierają postać niewielkich wgłębień w skórze.

Blizny rozstępowe

Czyli popularne rozstępy pojawiające się pod wpływem nagłego rozciągnięcia lub obkurczania skóry. Bezpośrednio po powstaniu mają kolor lekko różowy, po czasie stają się jasne.

Dostępne sposoby na pozbycie się blizn

Żaden z dostępnych sposobów na pozbycie się blizn nie daje całkowitej gwarancji, że pozbędziemy się niechcianej blizny raz na zawsze. Najczęściej można tylko sprawić, aby blizna stała się jak najbardziej niewidoczna. Co mamy do wyboru?

Preparaty apteczne

bliznyW aptekach dostępne są preparaty, które docelowo mają zmniejszyć widoczność powstałych blizn. Najczęściej w ich skład wchodzą naturalne składniki takie jak wyciąg z cebuli, alantoina lub heparyna. Dostępne preparaty apteczne mogą pomóc, jednak jest to droga dla cierpliwych. Ponadto, najlepsze efekty uzyskamy wtedy, kiedy blizna jest jeszcze względnie świeża. Stosowanie preparatów na blizny wymaga systematyczności, jednak przy dużych lub starszych bliznach smarowanie może nie przynieść praktycznie żadnego efektu.

Peelingi chemiczne lub dermabrazja

Zarówno peelingi chemiczne jaki dermabrazja polegają na złuszczaniu głębszych warstw naskórka, dzięki czemu skóra regeneruje się i jest wygładzona. Polecana osobom, które borykają się z bliznami trądzikowymi. Efekt zabiegu lub zabiegów można zaobserwować po kilku tygodniach.

Laserowe usuwanie blizn

To coraz popularniejsza metoda rozprawiania się z bliznami. Technika usuwania blizn z pomóc lasera jest wciąż udoskonalana i istnieje co najmniej kilka rodzajów zabiegów laserowych, które dopasowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Laserowe usuwanie blizn daje dobre efekty a okres rekonwalescencji po zabiegu jest znacznie krótszy niż w przypadku np. peelingu chemicznego.

Chirurgia plastyczna

Metodę rozprawienia się z blizną dobiera lekarz w zależności od rodzaju blizny. Jeśli jest to bliznowiec, najczęściej stosuje się technikę wycinania i ponownego zszywania skóry w taki sposób, że blizna po zagojeniu staje się praktycznie niewidoczna. Do redukcji blizn zanikowych stosuje się przeszczep tkanki tłuszczowej, który daje bardzo dobre efekty w wygładzeniu i poprawieniu wyglądu skóry.

Blizny mogą przeszkadzać w codziennym życiu i obniżać samopoczucie. Warto szukać indywidualnych dróg usunięcia niechcianych blizn u specjalistów. Dzisiejsza technologia i medycyna dają ogromne możliwości, o których jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. Dlaczego z nich nie skorzystać?

Powiązane wpisy