Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

Blizny, szczególnie te głębokie i sporej wielkości, mogą prezentować się nieestetycznie na skórze. Jednak mamy sposoby na ich skuteczne usunięcie. Pamiętaj jednak, że określone rodzaje blizn potrzebują specyficznych metod usuwania. Przedstawiamy dzisiaj blizny z podziałem na ich rodzaje, a także indywidualne sposoby ich leczenia. Prawda jest taka, że ​​blizna nigdy nie zniknie całkowicie. Ale istnieją pewne metody, które mogą pomóc zmniejszyć jego rozmiar i zmienić jego wygląd.

Jak powstaje blizna?

Bliznowacenie jest naturalną częścią procesu gojenia po urazie. Jego wygląd i leczenie zależą od wielu czynników, tak samo jak ze skórą. Wszelkie oparzenia, obrażenia lub inne urazy, takie jak operacja, mogą powodować bliznę. Wpływ na powstawanie blizny ma wiele czynników. Zalicza się do nich głębokość i rozmiar rany lub skaleczenia oraz lokalizacja obrażeń. Podobnie jak twój wiek, geny, płeć i pochodzenie etniczne.

Reklama

Jakie są rodzaje blizn?

Wyróżniamy kilka rodzajów blizn, do których zaliczają się:

Blizny keloidowe

Te blizny są wynikiem zbyt agresywnego procesu gojenia. Wykraczają poza pierwotną szkodę. Z czasem blizna keloidowa może utrudniać ruch. Zabiegi obejmują operację usunięcia blizny, zastrzyki steroidowe lub arkusze silikonowe w celu spłaszczenia blizny. Mniejsze bliznowce można leczyć za pomocą krioterapii (zamrażanie z użyciem ciekłego azotu). Możesz także zapobiegać tworzeniu się keloidów, stosując ucisk lub żelowe podkładki z silikonem po zranieniu. Blizny keloidowe występują najczęściej u osób o ciemnej skórze.

Rodzaje blizn: blizny po przykurczu

Jeśli twoja skóra została poparzona, możesz mieć bliznę przykurczową. Blizny zaciskają skórę, co może upośledzać zdolność poruszania się. Blizny przykurczowe mogą również sięgać głębiej, wpływając na mięśnie i nerwy.

Blizny przerosłe

Ten rodzaj blizn to wypukłe, czerwone blizny podobne do bliznowców, ale nie przekraczające granicy obrażeń. Zabiegi obejmują wstrzyknięcia sterydów w celu zmniejszenia stanu zapalnego lub arkuszy silikonowych, które spłaszczają bliznę.

Rodzaje blizn: blizny po trądziku

Jeśli miałeś ciężki trądzik, prawdopodobnie pozostałością po nim są blizny na twarzy. Istnieje wiele rodzajów blizn potrądzikowych, od głębokich dołów po blizny o kanciastym lub falowym wyglądzie. Opcje leczenia zależą od rodzaju blizn potrądzikowych.

Powiązane wpisy