Łączenie operacji plastycznych – czy jest bezpieczne?

Coraz częściej pacjentki i pacjenci decydują się na połączenie zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Wynika to z wielu czynników, takich jak oszczędność czasu, pieniędzy oraz kompleksowe efekty w jednym czasie. Nie zawsze zachodzi potrzeba wykonywania kilku zabiegów. W niektórych przypadkach jednak, zarówno kobiety jak i mężczyźni decydują się na kompleksowe podejście do sprawy i poprawienie wszystkich przeszkadzających mankamentów podczas jednej operacji. Czy takie łączenie procedur jest bezpieczne? I jakie są zalety i wady poddawania się kompleksowym zabiegom?

W jakich sytuacjach najczęściej wykonuje się różne zabiegi w jednym czasie?

Do łączenia zabiegów najczęściej dochodzi wówczas, gdy pacjent lub pacjentka czują potrzebę poprawienia mankamentów dotykających różne części ciała. W Stanach Zjednoczonych obecnie bardzo powszechne są tzw. zabiegi „mommy makeover”. Jest to zestaw operacji, które pozwalają mamom przywrócenie wyglądu ciała po porodzie, ciąży oraz karmieniu piersią. Do „zestawu” operacji zaliczających się do „mommy makeover” należą:

Reklama
  • Operacje piersi – najczęściej powiększenie lub podniesienie
  • Plastyka brzucha – operacja pozwalająca na pozbycie się nadmiarów rozciągniętej skóry po okresie ciąży.
  • Liposukcja – celem zabiegu jest usunięcie uporczywie utrzymującego się tłuszczyku w miejscach takich jak brzuch lub „boczki”.
  • Labiplastyka – czyli poprawienie wyglądu oraz funkcjonowanie zewnętrznych narządów płciowych

Ponadto, łączenie zabiegów może także być wskazane w innych przypadkach. Czasem łączy się lifting twarzy z liftingiem szyi lub korekcję nosa z włożeniem implantów brody. Zabiegom łączonym poddają się także czasem osoby, które utraciły wiele kilogramów. Wówczas połączenie może dotyczyć np. plastyki brzucha z liposukcją ramion i liftingiem szyi.

Czy łączenie zabiegów jest bezpieczne?

Na to pytanie zawsze indywidualnie powinien odpowiedzieć chirurg plastyk. Jeśli mamy do czynienia z osobą cieszącą się ogólnym zdrowiem, nie powinno być przeciwwskazań, choć chirurg z różnych powodów może uznać, że lepsze dla pacjentki będzie wykonanie zaplanowanych zabiegów oddzielnie. Może także okazać się, że zabieg, który planowałaś, można zastąpić innym, mniej inwazyjnym i wówczas można zaplanować tylko jedną operację w tym samym czasie. Z drugiej strony, zastosowanie jednorazowo znieczulenia ogólnego, może być dla pacjentki lepsze niż poddawanie się kilku operacjom w różnym czasie. Decyzja zawsze podejmowana jest podczas konsultacji i warto pamiętać o tym, że każdy pacjent jest inny, wobec czego połączenie zabiegów niekoniecznie musi być niebezpieczne, ale może być niewskazane.

Zalety łączenia zabiegów

Rekonwalescencja tylko raz

Operacje plastyczne, którym poddają się pacjenci wymagają organizacji czasu na rekonwalescencję, Czy po jednej operacji, czy po wielu, każdy pacjent musi liczyć się z tym, że nie będzie mógł od razu wrócić do codziennych obowiązków, niezależnie od tego czy jest to praca zawodowa czy opieka nad dziećmi. Trzeba zakładać, że przez okres dwóch tygodni pacjent powinien odpoczywać, dobrze się odżywiać, unikać aktywności a nawet gwałtowniejszych ruchów, które mogłyby doprowadzić do powikłań. Poddanie się kilku operacjom naraz, będzie z pewnością bardziej odczuwalne po operacji i jednocześnie bardziej wymagające, jednak jest to tylko jeden, określony czas, po którym systematycznie będziesz obserwować wyniki w różnych poprawianych obszarach ciała lub twarzy.

łączenie operacji plastycznych - bezpieczeństwo

Kompleksowe wyniki

Połączenie procedur sprawia, że widzisz dobre wyniki wszędzie tam, gdzie oczekiwałaś poprawy. Nie martwisz się swoim brzuchem wówczas, gdy piersi już wyglądają świetnie i wydają się nie pasować do reszty ciała. Po okresie rekonwalescencji, będziesz mogła obserwować jak z każdym tygodniem znikają kompleksy, przez które zdecydowałaś się na operacje.

Oszczędność pieniędzy

Połączenie zabiegów oczywiście jednorazowo będzie kosztowało więcej niż poddanie się jednej operacji. Jeśli jednak i tak jesteś zdeterminowana do poddania się kolejnej operacji, połączenie zabiegów może okazać się bardziej opłacalne, ponieważ tylko raz będziesz leżeć na sali operacyjnej i tylko raz otrzymasz znieczulenie ogólne.

Jeśli planujesz poddanie się więcej niż jednej operacji, porozmawiaj o tym z chirurgiem plastykiem podczas konsultacji. Otrzymasz kompleksowe informacje oraz wskazania, które pomogą Ci się przygotować do zaplanowanych zabiegów.

źródło:

https://www.thecenterforcosmeticsurgery.net/blog/yes-combining-plastic-surgery-procedures-is-safe/

Powiązane wpisy