Zmarszczki pod oczami i nowoczesne metody walki z nimi

Zmarszczki wokół oczu są jednymi z najszybciej widocznych oznak starzenia się skóry. Potrafią przysparzać także sporo frustracji, ponieważ pomarszczona skóra pod oczami i wokół nich zdradza nasz wiek (lub wręcz dodaje lat) i sprawia, że wyglądamy na stale zmęczonych. Profilaktyka przeciwzmarszczkowa z pewnością przyniesie efekty, jednak nie spowoduje, że proces starzenia się skóry zostanie zatrzymany. Współczesna medycyna zna jednak sposoby, aby poradzić sobie ze zmarszczkami tworzącymi się w okolicach oczu.

Dlaczego wokół oczu powstają zmarszczki ?

Podstawowym powodem tworzenia się zmarszczek wokół oczu jest utrata naturalnej zdolności skóry do produkcji kolagenu. Około 25 roku życia, organizm zaczyna produkować tego kolagenu coraz mniej i dlatego skóra traci jędrność i elastyczność. Utrata zdolności do produkcji kolagenu nie jest spowodowana tylko upływającym czasem, ale też czynnikami zewnętrznymi takimi jak palenie papierosów, promieniowanie UV, mimika twarzy oraz zaniedbania lub błędy w kwestii pielęgnacji. Skóra staje się cienka, coraz trudniej nawilżyć ją skutecznie stosowanymi do tej pory kremami, a cienkie linie stają się coraz bardziej widoczne.

Reklama

Metody walki ze zmarszczkami wokół oczu

Leczenie zawsze powinno być dostosowane do problemów konkretnego pacjenta. Niektórzy pacjenci mają nadmiar skóry pod oczami, natomiast inni mają w tym miejscu skórę zbyt cienką i pozbawioną objętości. W jednym i drugim przypadku trzeba dostosować odmienny rodzaj leczenia. Niejednokrotnie trzeba zastosować kilka metod, aby osiągnąć optymalne efekty. Trzy główne sposoby rozprawiania się ze zmarszczkami wokół oczu uwzględniają stymulowanie produkcji kolagenu, rozluźnienie mięśni oraz wypełnianie ubytków objętościowych.

Stymulowanie produkcji kolagenu

Najprostszym sposobem, ale także chyba przynoszącym najmniej widoczne efekty jest stosowanie kremów z wysokim stężeniem retinolu oraz witaminy C. Ponadto, specjalistyczne lasery, które tworzą mikrootwory w skórze i stymulują proces produkcji kolagenu często są wysoko oceniane przez pacjentów. Dzięki zabiegom, skóra wyraźnie zagęszcza się, jest jędrna i nawilżona, przez co zmarszczki są zdecydowanie mniej widoczne.

Rozluźnianie mięśni

Botoks jest często stosowaną metodą na zmarszczki mimiczne, a cienkie linie wokół oczu także do nich należą. Dzięki wprowadzeniu toksyny botulinowej w odpowiednie miejsce, mięśnie rozluźniają się, przez co podczas uśmiechania się, skóra nie ma szansy się marszczyć. W tym wypadku, konieczne jest znalezienie dobrego specjalisty, który będzie wiedział jaki rodzaj stężenia wprowadzić pod skórę, aby efekt nie był sztuczny i w którym miejscu wprowadzić preparat, aby nie zaszkodzić pacjentce. Efekty widoczne są już po około 3 dniach od podania. Aby utrzymać jego działanie, konieczne są wizyty w gabinecie medycyny estetycznej co kilka miesięcy. Botoks jest szczególnie polecany osobom o dużej ekspresji twarzy. Bez obaw jednak. Właściwie podany preparat nie spowoduje, że Twoja skóra wokół oczu „zamrozi się”.

Odzyskanie objętości

Z wiekiem możemy zauważyć nie tylko większą ilość zmarszczek, ale także znaczną utratę objętości skóry. W skrócie: odczuwamy, że skóra pod oczami jest znacznie cieńsza niż jeszcze kilka lat temu.

Często jest tak cienka, że prześwitują przez nią cienkie żyłki i naczynka tworząc dodatkowo efekt podkrążonych oczu. Odpowiednio dostosowane do skóry wypełniacze sprawią, że zyska objętość i wygładzi zmarszczki. Podobnie jak w przypadku zabiegów z użyciem botoksu, konieczne jest powtarzanie zabiegów.

Idealna walka ze zmarszczkami to indywidualnie dobrany plan. Medycyna estetyczna nie zawsze jest w stanie pomóc. Czasem konieczna jest operacja korekcji powiek, która przynosi długotrwałe efekty. Na operację najczęściej decydują się osoby, które mają problem z nadmiarem skóry zarówno na powiekach dolnych i górnych.

Powiązane wpisy