Redukcja piersi – zabieg nie tylko estetyczny

Zabiegi powiększania piersi to jedne z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej wykonywanych w cywilizacji zachodniej. Idealne proporcje ciała i pełne piersi są marzeniem wielu kobiet. Duże piersi są synonimem kobiecości i mogłoby się wydawać, że jest to tylko i wyłącznie atut. Nie jest jednak tak różowo jak niektórzy z nas sądzą. Ponadprzeciętny rozmiar piersi może naprawdę utrudniać życie, nie wyglądać estetycznie i negatywnie wpływać na zdrowie. Redukcja piersi. Czym jest ten zabieg i jakie ma wskazania?

Redukcja piersi – wskazania zdrowotne i estetyczne

Zabieg mammoplastyki, jest jednym z nielicznych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, który wykonuje się nie tylko ze wskazań estetycznych. Najczęściej przy piersiach o dużych rozmiarach pojawiają się także wskazania zdrowotne. Pierś, która ma znacznie większy rozmiar niż rozmiary przeciętne może ważyć nawet 3 kilogramy. Dwie piersi, to już 6 kilogramów, które dodatkowo kręgosłup musi nosić każdego dnia. Obciążenia nie wytrzymują także mięśnie i skóra. Kręgosłup cierpi, bo jest przeciążany. Po latach dochodzi nawet do zwyrodnień i przewlekłych bóli pleców. Skóra przy tak dużym obciążeniu szybko rozciąga się, mięśnie nie wytrzymują obciążenia i piersi zaczynają mocno opadać. Niektóre kobiety cierpią także z powodu schorzeń dermatologicznych. Odparzenia i otarcia często towarzyszą kobietom bardzo hojnie obdarzonym przez naturę. Wskazania estetyczne są oczywiste. Bardzo duży biust najczęściej nie pasuje do sylwetki. Pojawiają się problemy z dobraniem bielizny i dobraniem ubioru. Duże piersi przyciągają uwagę nie zawsze w taki sposób jakbyśmy sobie tego życzyły. Jak każde odstępstwo od normy, bardzo duży biust, podobnie jak zbyt mały może prowadzić do kompleksów i negatywnej oceny własnego wyglądu. Lista wskazań do redukcji piersi jest zatem dość długa.

Reklama

Przed zabiegiem

Redukcja piersi jest zabiegiem chirurgicznym. W przypadku tej procedury, lekarz indywidualnie zleca przeprowadzenie niektórych badań. Najczęściej są to podstawowe badania krwi, badanie ginekologiczne, badanie piersi (mammografia) oraz ogólne badania internistyczne. Wszelkie szczegóły dotyczące wskazań przed operacją zawsze udziela lekarz, jednak prawdopodobnie zaleci Ci rzucenie palenia papierosów co najmniej kilka tygodni przed planowanym zabiegiem, zaprzestania picia alkoholu. Podczas wywiadu przed operacją lekarz z pewnością będzie pytał o przyjmowane leki i może zalecić odstawienie niektórych z nich, zwłaszcza tych, które wpływają na krzepliwość krwi.

Operacja i okres rekonwalescencji

Operacja zawsze wykonywana jest w pełnym znieczuleniu i trwa około 3 godzin. Lekarz wykonuje nacięcia i usuwa nadmiar tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Nacięcia dobierane są indywidualnie to rodzaju problemu i przed operacją pacjentka najczęściej jest świadoma w którym miejscu będą przebiegały blizny. Może być to nacięcia wokół otoczki sutkowej, nacięcie w dół piersi i pod fałdem piersiowym. Po operacji pacjentka zostaje wypisana do dom po około 24h od zakończeniu zabiegu i otrzymuje ścisłe wskazania. Przez pierwszych kilka dni pacjentki mogą odczuwać umiarkowany ból, który uśmierzany jest lekami przeciwbólowymi. Pierwsze kilka dni należy według wskazań odpoczywać. Szwy najczęściej usuwane są maksymalnie po 15 dniach od operacji. W tym czasie w żadnym wypadku nie należy wykonywać gwałtownych ruchów ani podnosić nawet niewielkich ciężarów. Powrót do aktywności fizycznej możliwy jest po kilku tygodniach – najczęściej od 6 do 8. Przez co najmniej pół roku należy chronić blizny przed działaniem promieniowania słonecznego – zarówno naturalnego jak i tego pochodzącego z solarium. Ostateczny efekt ocenić można po około roku, choć oczywiście już wcześniej można zobaczyć i odczuć pozytywne efekty operacji.

Powiązane wpisy