Działanie kwasu salicylowego na skórę – co warto o nim wiedzieć?

Kwas salicylowy jest częstym składnikiem leków oraz preparatów leczniczych. Stosowany jest w medycynie od bardzo dawna i uważany jest za jeden z ważniejszych substancji leczniczych powszechnie dostępnych w kosmetykach i maściach. Ze względu na dobre działanie na skórę, znajduje się wielu produktach kosmetycznych i aptecznych takich jak płyny, kremy, żele, maści a nawet szampony. Stosowany jest w leczeniu wielu chorób skóry, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i keratolityczne, czyli przyspieszające usuwanie obumarłych komórek skóry. Jakie jest działanie kwasu salicylowego na skórę? I czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania?

Pochodzenie kwasu salicylowego

Kwas salicylowy pierwotnie pozyskiwany był z kory wierzby białej. Był to oczywiście proces dość pracochłonny i żmudny. Dziś kwas salicylowy pozyskuje się w sposób syntetyczny. Najczęściej jest składnikiem kremów lub płynów w stężeniu 1 lub 2 procentowym. W preparatach profesjonalnych, stosowanych w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych, stężenie to może być znacznie wyższe.

Reklama

Kiedy stosuje się preparaty z zawartością kwasu salicylowego?

Kwas salicylowy ma silne właściwości przeciwzapalne oraz keratolityczne, co oznacza, że zapobiega nawarstwianiu się martwych komórek skóry, które odpowiadają m.in. za zatykanie porów a tym samym, powstawanie stanów zapalnych. Kwas salicylowy stosowany jest w leczeniu takich schorzeń skóry jak:

  • trądzik pospolity
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • łuszczyca
  • łupież
  • zaskórniki

Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego bez problemu przenika do mieszków włosowych i łagodzi stany zapalne. Systematyczne stosowanie preparatów z kwasem salicylowym, odblokowuje pory, regularnie usuwa martwy naskórek i realnie wpływa na poprawę wyglądu skóry.

Jak kwas salicylowy wpływa na skórę?

Substancja ta pozytywnie wpływa na wiele niedoskonałości skórnych, w tym:

Poprawa i ujednolicenie kolorytu skóry

Dzięki regularnemu usuwaniu martwego naskórka, skóra staje się gładsza, jędrniejsza i pozbawiona przebarwień oraz drobnych blizn. Stosowanie kremów z kwasem salicylowym może także wpłynąć na wygładzenie drobnych zmarszczek. Nadmiar obumarłych komórek na skórze nie tylko powoduje problemy skórne, ale także negatywnie wpływa na jej wygląd.

Zapobiega powstawaniu niedoskonałości

Regularne złuszczanie naskórka zapobiega zapychaniu się porów i powstawaniu zaskórników lub stanów zapalnych. Substancja bardzo gruntowanie oczyszcza twarz, wnikając także w pory. Oczyszczona skóra z sebum oraz martwego naskórka traci zdolności do zapychania się porów.

Zwęża pory

Pory mogą wydawać się większe wówczas, gdy nie są skutecznie oczyszczone. Regularne oczyszczanie, złuszczanie i wprowadzenie równowagi pomiędzy natłuszczeniem a nawilżeniem, wpływa na mniejszą widoczność porów.

Wspomaga walkę z łupieżem

W aptekach i drogeriach, dostępne są szampony z zawartością kwasu salicylowego. Wykazują się one dużą skutecznością w walce z łupieżem, dzięki właściwościom przeciwzapalnym i regulującym pracę gruczołów łojowych na skórze głowy.

Możliwe skutki uboczne po zastosowaniu kwasu salicylowego na skórę

W niewielkich stężeniach (1%-2%) kwas salicylowy jest ogólnie bezpieczny, tolerowany przez większość osób i nie ma powodów do obaw przed zastosowaniem go. Nie mniej, zawsze należy dokładnie przeczytać etykietę lub ulotkę dołączoną do produktu i stosować preparat zgodnie z zaleceniami. Osoby o skórze wrażliwej lub suchej, mogą dostrzec podrażnienia w postaci zaczerwienienia i przesuszonej skóry. Z pewnością nie należy samodzielnie, bez wiedzy lub kontroli lekarza stosować kwasu salicylowego w wyższych stężeniach. Nakładając preparat na skórę, należy uważać, aby nie dostał się on do oczu, nosa lub ust. Jeśli masz wątpliwości czy Twoja skóra dobrze przyjmie terapię preparatami z zawartością tej substancji – skontaktuj się z lekarzem dermatologiem.

źródła:

https://kobieta.onet.pl/uroda/twarz-i-cialo/kwas-salicylowy-w-kosmetyce-wlasciwosci-i-dzialanie-na-tradzik/9bcl15y

https://www.zwivel.com/blog/salicylic-acid-uses/

Powiązane wpisy