Starzenie się okolic oka

Upływający czas nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji skóry, a już z pewnością nie skóry wokół oczu. Starzenie się okolic oka następuje bowiem nawet 2 razy szybciej, niż w przypadku pozostałych partii twarzy czy ciała. Dlaczego tak się dzieje i jak przebiega proces powstawania zmarszczek wokół oczu? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Starzenie się okolic oka

Skóra wokół oczu jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż na pozostałych częściach twarzy. W tych miejscach również krążenie krwi jest słabsze. Oprócz tego znajduje się tam niewiele gruczołów łojowych. Sprawia to, że okolice wokół oczu łatwo ulegają przesuszeniom. Dodatkowo na starzenie się okolic oka ma również wpływ fakt, że te partie należą do najbardziej aktywnych mięśni w ciele człowieka. Poprzez mruganie i wyrażanie emocji oczy reagują na bodźce z zewnątrz najmocniej.

Reklama

Na tempo starzenia się skóry wokół oczu mogą mieć wpływ zarówno czynniki wewnątrz-, jak i zewnątrzpochodne. Do pierwszych zalicza się geny i rodzaj posiadanej cery. Czynniki zewnętrzne to te, na które mamy bezpośrednio wpływ. Zalicza się do nich działanie promieniowania ultrafioletowego, nałogi, dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja zmarszczek wokół oczu.

Starzenie się okolic oka – pierwsze symptomy

Za pierwszy symptom starzenia się skóry wokół oczu uznaje się tzw. cienie. Są to prześwitujące naczynia krwionośne, które rzucają cienie na dolną powiekę. W dalszej kolejności mogą również pojawiać się obrzęki i opuchlizna powiek, które w szczególności dokuczają po nocy. Dodatkowo poważnym symptomem są zmarszczki mimiczne, czyli tzw. kurze łapki. Pojawiają się w kącikach oka między 20. a 25. rokiem życia jako jeden z poważniejszych symptomów starzenia się okolic oka. Wpływ na ich wczesne ukazanie się ma brak odpowiedniej ilości snu, niewłaściwa pielęgnacja okolic oczu czy zbyt ekspresyjna mimika.

Starzenie się okolic oka – kolejne symptomy

Z wiekiem na powiekach zauważyć można również pojawiający się nadmiar skóry. W tym czasie należy szczególnie dbać o poprawę jakości skóry w tych miejscach. Warto stosować zabiegi i kremy, które mają na celu zniwelowanie napięcie i opadania wiotczejącej skóry. W pewnym wieku może pojawić się nawet dodatkowy fałd powyżej brwi. Dodatkowo zaczynają również dokuczać ciebie pod oczami.

Podsumowanie – sposoby radzenie sobie ze zmarszczkami wokół oczu

W sytuacji, gdy na przeciwdziałanie pojawienia się pierwszych symptomów starzenia się okolic oka jest już za późno, warto wybrać się do gabinetu medycyny estetycznej. Zabieg z wykorzystaniem preparatu na bazie kwasu hialuronowego to najlepszy sposób, by osiągnąć szybki i naturalny efekt odmłodzenia tej partii twarzy – cienie pod oczami zostają zredukowane, a zagłębienia zmniejszone.

Powiązane wpisy