Koniec roku to czas, w którym rzadko myślimy o zdrowej diecie. W końcu święta to czas radości, rodzinnych spotkań i… ogromnej ilości pysznego jedzenia. Zatem jak nie przejeść się w Święta? Część z nas potrafi zachować wstrzemięźliwość, jednak większość ma z nią w tym czasie spory problem. Skutki przejedzenia możemy odczuć nie tylko z powodu niedopinających się spodni. Jakie problemy może rodzić brak umiaru w jedzeniu i świąteczne przejedzenie się?
Maraton najczęściej rozpoczyna się już w wigilię. Trudno nam powstrzymać się i zjeść mniej świątecznych potraw, szczególnie tych, które mamy okazję jeść tylko raz w roku. Smażony karp, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą – to wszystko pyszne, ale niezbyt przyjazne naszemu żołądkowi dania. Kolejne dwa dni świąt, to czas spotkań z rodziną, i wspólnego spożywania świątecznych (i najczęściej kalorycznych) dań. Miedzy Świętami a Nowym Rokiem pozostaje nam wciąż tyle jedzenia, że najczęściej nadal się nie oszczędzamy – i jemy dalej. Skutki nadmiernego objadania się mogą być następujące:
Wzdęcia i uczucie przepełnienia
To uczucie zna większość z nas. To bardzo nieprzyjemne, kiedy trudno nawet wstać, brzuch wydaje się kilka razy cięższy niż zwykle, nieprzyjemnie się odbija, a w dodatku następuje wzmożone oddawanie gazów. Osobom, które mają problemy z właściwym trawieniem zaleca się dietę lekkostrawną, jednak święta to czas w którym trudno o tym myśleć. Na skutki przejedzenia objawiające się wzdęciami i uczuciem ciężkości mogą pomóc napary ziołowe z rumianku, dziurawca lub mięty. Jeśli nie mamy w domu takich ziół, możemy spróbować ratować się mocną, czarną i gorzką herbatą.
Problemy ze snem
To dość częsty objaw przejedzenia. Przy jednorazowym przejedzeniu się możemy mieć spory problem z zaśnięciem. Jeśli już zaśniemy – sny mogą być niezbyt przyjemne. Niestety, tutaj możemy spróbować wypić ziołowy napar przed snem, jednak nie jesteśmy w stanie skutecznie sobie pomóc. Noc trzeba przeczekać, a następnego poranka, dzień zacząć od wody z cytryną i zastosować lekkostrawną dietę, która będzie zawierała np. jogurty lub surową kapustę kiszoną, które są naturalnym probiotykiem i przywrócą w układzie pokarmowym właściwą florę bakteryjną.
Przybranie na wadze
To wbrew pozorom nie musi być skutek długotrwałego objadania się. Po kilku dniach jedzenia ciężkich potraw, waga może pokazać nam nawet 2 kilogramy więcej. Jak sobie z tym radzić? W tej sytuacji najlepiej czekać na Nowy Rok i z entuzjazmem zacząć wypełniać postanowienia noworoczne – zdrowo, z lekkostrawną dietą i dużą dawką aktywności fizycznej.
Słuchaj swojego ciała, aby się nie przejeść
Bożonarodzeniowe pierniki, różnorodne sałatki i niekończące się porcje mięsa – świąteczny stół kusi na każdym kroku. Jednak zamiast dać się ponieść tradycji i wchłonąć wszystkie przysmaki, warto pamiętać o jednym: umiarze. Słuchaj swojego ciała! Zanim nałożysz kolejną porcję, zatrzymaj się na chwilę i sprawdź, czy naprawdę jesteś głodny, czy może już zaspokoiłeś swoje potrzeby. Warto jeść powoli, przeżuwać dokładnie, a także robić przerwy między posiłkami. To pozwala uniknąć uczucia przejedzenia i sprawia, że po świątecznym stole nie tylko poczujesz się dobrze, ale także będziesz mógł dłużej cieszyć się wszystkimi chwilami z bliskimi. Pamiętaj – to nie ilość jedzenia, ale radość z bycia razem jest najważniejsza!
Jak nie przejeść się w Święta, czy istnieją sprawdzone sposoby?
- Smażone potrawy to niewątpliwy przysmak świątecznych stołów. Staraj się jednak nie przesadzać i nałóż sobie tylko trochę. Po świętach dość często zostają nam smażone przysmaki, których nie chcemy wyrzucić. W takiej sytuacji staraj się nie „odsmażać” potrawy na nowo, tylko zjedz na zimno.
- Makówki, kutia oraz cała masa słodkich przysmaków to kolejny grzech. Jedzone z umiarem nie zaszkodzą. Zbyt dużo słodkich potraw obciąża cały układ pokarmowy, dlatego – podobnie jak ze smażonymi potrawami – jedz je oszczędnie.
- Ruszaj się – nie musisz od razu zakładać sportowego obuwia i wyruszyć na dziesięciokilometrowy bieg. Wystarczy, że po większym obiedzie pójdziesz na spacer.
- Przygotowując świąteczne potrawy, używaj przypraw ułatwiających trawienie takich jak rozmaryn, bazylia lub kminek.
- Koniec roku się zbliża – kończy się świąteczny maraton jedzenia. Jeśli wciąż czujesz się ciężka, Nowy Rok zacznij od wprowadzania dobrych nawyków wraz z rozpoczęciem Nowego Roku.