Dlaczego kobiety decydują się na zmianę rozmiaru piersi?

The Huffington Post opublikował 2 lata temu raport dotyczący powodów, dla których kobiety decydują się na zmianę rozmiaru swoich piersi. W dalszym ciągu jest to najpopularniejsza spośród operacji plastycznych. Okazuje się, że powody dalekie są od stereotypów. Nie zawsze chodzi o próżność, podniesienie poczucia własnej wartości lub desperację.

Przedział wiekowy

Poniższe zestawienie dotyczy operacji powiększenia piersi w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku o dotyczy 300000 zabiegów. Przedział wiekowy ma się następująco:

Reklama

13-19 lat – 8 234

20-29 lat – 83 638

30-39 lat – 105 877

40-54 lat – 85 516

55 i więcej – 6 934

Wartym odnotowania uwagi jest fakt, że największą grupę decydującą się na operacje piersi są kobiety pomiędzy 30 a 39 rokiem życia – czyli te, które najczęściej mają już za sobą poród i karmienie piersią. Druga największa grupa, to kobiety w średnim wieku – do 54 roku życia. Okazuje się zatem, że nie są to młode dziewczyny, które najczęściej większą wagę przywiązują do cech fizyczności.

Jaka może być motywacja tych kobiet?

Po porodzie oraz wraz z upływem czasu, wiele kobiet traci na objętości i jędrności piersi. Operacje najczęściej mają charakter korygujący. Kobiety chcą poprawić wygląd piersi i przywrócić im dawny kształt oraz jędrność. Oczywiście, w przedziale wiekowym od 20-29 lat również jest ponad 80000 wszystkich przeprowadzonych operacji, jednak statystyki wskazują, że w tej grupie wiekowej 69000 operacji dotyczyło także kształtu nosa – więc nie chodzi tu wyłącznie o piersi, a o ogólnie niezadowolenie ze swojego ciała i podążanie za ideałem.

Kontrowersje związane z liczbą operacji u niepełnoletnich kobiet

Trudno ominąć tutaj ponad osiem tysięcy operacji, którym poddały się młode, jeszcze niepełnoletnie dziewczyny. Autor artykułu zwraca uwagę, że operacje te mają rzadko charakter estetyczny, a częściej – zapobiegawczy i korygujący. Często dotyczą one kobiet z deformacją klatki piersiowej lub wyraźną asymetrią piersi. Warto zwrócić uwagę, że w tej samej grupie wiekowej, 6000 młodych mężczyzn poddało się w tym czasie operacji korekcji ginekomastii, a kolejne 30000 nastolatków poddało się operacji nosa.

Dlaczego kobiety pragną mieć większe piersi?

dlaczego kobiety pragną większych piersi?Trzeba pamiętać o tym, że tendencja dotycząca rozmiarów piersi znacznie się zmieniła od chwili, kiedy zabiegi te notowały najwyższe wzrosty popularności i kojarzyły się z najbardziej wydatnymi przykładami z show biznesu. Trudno określić co można nazwać ekstremalnym rozmiarem, a co normalnym, jednak trzeba pamiętać, że ciała kobiet różnią się od siebie znacznie. Dla drobnej i niskiej kobiety rozmiar 70E może być duży, jednak dla wyższej i bardziej postawnej pani – zbyt mały. W większości przypadków chodzi o przywrócenie ciału symetrii i dobrych proporcji. Oczywiście, zdarzają się skrajne przypadki, jednak w ogromnej większości, kobiety decydujące się na zmianę rozmiaru, podchodzą do tej kwestii nader rozsądnie.

Stereotyp – uwaga i aprobata mężczyzny

Istnieje sporo stereotypów dotyczących powodów powiększania piersi „dla mężczyzn”. Badania wskazują jednak, że mężczyźni nie są jednomyślni w tym względzie. Autor odniósł się do badania psychologicznych z 2013 roku, które wskazują, że istnieje bardzo wyraźny podział w preferencjach i jest on bardzo spolaryzowany. Mężczyźni o niższej pozycji społecznej, mieliby – według badań, preferować kobiety z większymi piersiami, natomiast ci, którzy wyżej usytuowani na drabinie społeczno-gospodarczej, preferowali mniejsze rozmiary. Zainteresowani ojcostwem – deklarowali, że wola większy biust i na odwrót.

Podsumowując, można mówić raczej o preferencjach osobistych każdej kobiety, która decyduje się na zmianę rozmiaru swoich piersi aniżeli o ogólnej tendencji i utartych powodach.

Powiązane wpisy