Czy profilaktyczna mastektomia to dobry pomysł?

Operacja plastyczna to nie tylko zwykła poprawa urody czy wyglądu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy warto rozważyć taką operację. W znaczący sposób może ochronić  nas przed ryzykiem utraty zdrowia lub życia. Takim zabiegiem jest profilaktyczna mastektomia, czyli usunięcie gruczołu piersiowego i rekonstrukcja piersi.  Działanie to stanowi jeden z elementów profilaktyki raka piersi, a przeprowadzona profilaktycznie mastektomia znaczącą obniża ryzyko zachorowania.

Profilaktyczna mastektomia – zalety i wady 

Jakie są zalety profilaktycznej mastektomii? W przypadku jakichkolwiek obciążeń genetycznych w rodzinie, które mogą warunkować rozwój raka piersi, mastektomia może być  właściwym działaniem profilaktycznym.  Względne wskazania do wykonania zabiegu to wykrycie mutacji BRCA1 i/lub BRCA2, wspomniane obciążenia rodzinne oraz zmiany morfologiczne w piersi. Profilaktyczna mastektomia w takiej sytuacji potrafi znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi. 

Reklama

Potencjalne ryzyko zabiegu 

Celem zadbania o zdrowie i skuteczną profilaktykę nowotworową, konieczne jest usunięcie gruczołu piersiowego oraz wstawienie zamiast niego implantu. Pomimo tego warto pamiętać, że współczesna medycyna estetyczna umożliwia taką rekonstrukcję piersi, po której kobieta nie będzie już odczuwała wcześniejszego dyskomfortu. Profilaktyczna mastektomia wiąże się również z 2-4 tygodniowym okresem rekonwalescencji oraz kilkumiesięcznym okresem noszenia specjalnych biustonoszy.

Skuteczność zabiegu

Dostępne dowody wskazują, że dla pacjentek  z mutacją w genach BRCA1/2 oraz obciążeniem w wywiadzie rodzinnym, zabieg ten jest skutecznym sposobem na znaczące obniżenie ryzyka zachorowania. Profilaktyczna mastektomia umożliwia obniżenie ryzyka zachorowania aż o 90 procent. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku kobiet noszących nieprawidłową kopię genu, gdyż wtedy ryzyko zachorowania w ciągu całego życia sięga od 56 do 80 procent.

 

Powiązane wpisy