Rewizyjna korekcja nosa – kiedy wykonać?

rewizyjna korekcja nosa

Zabiegi korekcji nosa zyskały w ostatnich latach na popularności. Wg statystyk International Society of Aesthetic Plastic Surgery, w 2018 roku przeprowadzono AŻ 726 907 operacji rinoplastyki! Chociaż liczba ta stanowi zaledwie 6,9% wszystkich wykonanych w 2018 roku procedur chirurgii plastycznej, to zabieg ten uplasował się na 5 miejscu najpopularniejszych operacji. Czym jest rewizyjna korekcja nosa i dlaczego się ją wykonuje?

Korekcja nosa – krok do idealnego wyglądu

Wiele osób, którym przeszkadza wygląd ich nosa, decyduje się na jego korektę. Jest to centralny element Twojej twarzy i nie sposób go ukryć. Co więcej – jako pierwszy rzuca się w oczy, tym bardziej, jeśli jego kształt jest nietypowy. Zainteresowanie rinoplastyką rośnie, a wraz z nim zwiększa się odsetek wtórnych korekcji nosa. Kiedy istnieje ryzyko ponownego zabiegu i konieczna jest rewizyjna korekcja nosa?

Reklama

Wtórna korekcja nosa – czym jest?

Rewizyjna korekcja nosa to wtórny zabieg, którego celem jest poprawienie defektów estetycznych lub niezadowalających efektów pooperacyjnych nosa. Podczas wizyt przedzabiegowych i konsultacji z chirurgiem plastykiem, omawiany jest oczekiwany przez pacjenta kształt nosa. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy „nowy” wygląd nie spełnia wymagań tej osoby. 

Dodatkowo niestosowanie się do zaleceń lekarskich po operacji, może przyczynić się do nieprawidłowego gojenia rany lub urazu na wczesnym etapie leczenia. Również niewłaściwa pielęgnacja po zabiegu będzie prowadziła do niepożądanych powikłań. A te mogą pozostawić po sobie ślad na nosie, w postaci defektów jego wyglądu.

Chociaż schemat zabiegu jest podobny u wielu osób, to jednak operacja ma swoje indywidualne cechy dopasowane do każdego pacjenta. Niestety nie wszystkie z nich można przewidzieć. Może się pojawić nadmierny rozrost tkanki łącznej w trakcie gojenia, a powstała w ten sposób blizna skutecznie będzie utrudniać oddychanie. Również chirurg plastyk może w trakcie zabiegu usunąć nadmierną ilość tkanki budującej nos, a w ten sposób doprowadzić do zapadnięcia się skrzydełek lub czubka nosa. 

wtórna korekcja nosa

Przebieg rewizyjnej korekcji nosa

Rewizyjna korekcja nosa trwa dłużej niż zabieg pierwotny. Jest to powiązane z powstałymi bliznami i zrostami po pierwszej operacji. Utrudniają one chirurgowi przeprowadzenie zabiegu, zwłaszcza jeśli nie chce on pozostawić znacznie widocznych śladów po wtórej korekcji. Jeśli nie jesteś zadowolony z efektów korekcji nosa, odczekaj do całkowitego wygojenia się tkanek, zanim zdecydujesz się na rewizyjną korekcję nosa. Proces ten trwa zazwyczaj około roku. 

Powiązane wpisy