Pamiętaj o swoim zdrowiu – profilaktyka raka piersi

Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2011 roku, rak piersi stanowił aż 23% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet. Do tej pory nie udało ustalić się jednoznacznych przyczyn zachorowań, ale istnieją pewne czynniki ryzyka na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Jak badać piersi i kiedy zwracać na nie szczególną uwagę?

Czynniki ryzyka – kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na raka piersi?

Rak piersi dotyka kobiet w różnym wieku i dotyczy pań, które są na różnych etapach swojego życia. Czynnikami, które mogą wpływać na ryzyko zachorowania mogą być:

Reklama
  • Rodzinne uwarunkowania. Jeśli w rodzinie występowały przypadki zachorowań, należy ze szczególna uwagą przyglądać się swoim piersiom.
  • Późna menopauza
  • Wczesna pierwsza miesiączka
  • Pierwszy poród w późnym wieku lub brak dzieci
  • Mutacja genów
  • Więcej zachorowań dotyczy kobiet po 35 roku życia
  • Styl życia – brak ruchu i picie alkoholu może podwyższać ryzyko wystąpienia raka piersi
  • Nadwaga
  • Położenie geograficzne oraz rasa – rak piersi w większym stopniu dotyczy kobiet o białym kolorze skóry, zamieszkałych w krajach wysokorozwiniętych.

W jaki sposób wykrywa się raka piersi?

Pierwsze niepokojące sygnały można zaobserwować najczęściej podczas samobadania piersi. Kobiety powinny szczególna uwagę zwrócić na zmiany w kształcie piersi, wyczuwalne guzki, zmiany na skórze – wciągnięcia, marszczenia i zmiany w wyglądzie brodawek. Każdy niepokojący sygnał trzeba jak najszybciej skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie najpierw przeprowadzi badanie wstępne, a potem skieruje na odpowiednie badania specjalistyczne. Badania, które najczęściej stosuje się do wykrywania raka piersi to:

  • badania ultrasonograficzne
  • badanie mammograficzne niezwykle ważne przy profilaktyce raka piersi. Urządzenie wykrywa nawet najmniejsze zmiany.
  • badanie cytologiczne – czyli badanie pod mikroskopem
  • badanie histopatologiczne – tkanka pobierana jest przez punkcję gruboigłową i badania pod mikroskopem.

Regularne samobadanie piersi oraz profilaktyczne korzystanie z badań mammograficznych, to podstawa profilaktyki. Kobiety powyżej 35 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne ran na dwa lata. Po pięćdziesiątce – co roku. Do 35 roku życia lekarze badają piersi z pomocą ultrasonografu.

Leczenie raka piersi

Metoda leczenia najczęściej dobierana jest indywidualnie do pacjentki. Czynnikami decydującymi o wyborze metody leczenia jest stopień zaawansowania choroby, wiek i ogólny stan zdrowia oraz rodzaj nowotworu. W zależności od wszystkich czynników wdraża się leczenie. Może to być:

  • Interwencja chirurgiczna – polega na usunięciu guza i może wiązać się z amputacją piersi oraz usunięciem tkanki dołu pachowego. Operacja jest zabiegiem leczniczym bo usuwa ognisko nowotworu. Jest stosowany w przypadkach, w których występowanie nowotworu ogranicza się wyłącznie do jednej piersi i węzłów pachy położonych po tej samej stronie.
  • Chemioterapia – jest to leczenie systemowe z pomocą leków zwanych cytostatykami. Leki docierające do krwi działają na komórki nowotworowe, które znajdują się w organizmie.
  • Radioterapia – leczenie z pomocą napromieniania miejsc, w których znajduje się nowotwór. Radioterapia jest leczeniem regionalnym, którego działania ogranicza się tylko do miejsca objętego chorobą.
  • Hormonoterapia – niektóre hormony żeńskie powodują namnażanie komórek rakowych a hormonoterapia ma za zadanie blokowanie dopływu własnych hormonów do komórek rakowych.

W ramach zindywidualizowanej terapii stosuje się te metody zamiennie lub wspólnie. W zależności od wielu czynników dobiera się metodę leczenia lub stosuje się ich kombinacje.

Im większa świadomość dotycząca zapobieganiu oraz wczesnego wykrywania raka piersi, tym większa szansa, że nowotwór zostanie wyleczony. W profilaktykę raka piersi angażuje się wiele organizacji oraz instytucji państwowych np. NFZ. Dzięki programom profilaktycznym, kobiety mają szansę skorzystać z bezpłatnych badań oraz poszerzać swoja wiedzę o samobadaniu piersi oraz czynnikach ryzyka.

źródła:

http://onkologia.org.pl/

http://www.puo.pl/

http://www.sluzbazdrowia.com.pl/artykul.php?numer_wydania=2917&art=4

Powiązane wpisy