Nietrzymanie moczu – leczenia

Nietrzymanie moczu jest częstym problemem dotykającym wiele osób. Nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu. Oznacza to, że osoba oddaje mocz, gdy nie chce. Kontrola zwieracza moczu zostaje utracona lub osłabiona. Nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że cierpi na nią około 30 procent kobiet w wieku 30–60 lat, w porównaniu z 1,5–5 procent mężczyzn. Przedstawiamy dzisiaj jak wygląda leczenie tego schorzenia i jak bezpiecznie oraz skutecznie poradzić sobie z dolegliwościami.

Powody nietrzymania moczu

Istnieje wiele powodów, dla których może wystąpić nietrzymanie moczu. Otyłość i palenie są częstymi czynnikami ryzyka. Nietrzymanie moczu rośnie również wraz z wiekiem. Może być również spowodowane czynnikami stresowymi, takimi jak kaszel, może się zdarzyć w trakcie i po ciąży, i częściej występuje w stanach takich jak otyłość.

Reklama

Leczenie

Leczenie będzie zależeć od kilku czynników, takich jak rodzaj nietrzymania moczu, wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia i jego stan psychiczny.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Ćwiczenia dna miednicy, znane również jako ćwiczenia Kegla, pomagają wzmocnić zwieracz moczu i mięśnie dna miednicy – mięśnie, które pomagają kontrolować oddawanie moczu.

Trening pęcherza

  • Opóźnianie wydarzenia: Celem jest kontrolowanie popędu. Pacjent uczy się, jak opóźniać oddawanie moczu, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
  • Podwójne anulowanie: polega na oddaniu moczu, następnie odczekaniu kilku minut, a następnie ponownym oddaniu moczu.
  • Harmonogram toalety: osoba planuje łazienkę o określonych porach dnia, na przykład co 2 godziny.

Trening pęcherza pomaga pacjentowi stopniowo odzyskać kontrolę nad pęcherzem.

Leki na nietrzymanie moczu

Jeśli stosuje się leki, jest to zwykle w połączeniu z innymi technikami lub ćwiczeniami. Najczęściej przypisuje się leki leki przeciwcholinergiczne uspokajają nadreaktywne pęcherze i mogą pomóc pacjentom z nagłym nietrzymaniem moczu. Miejscowy estrogen może wzmacniać tkankę w obszarach cewki moczowej i pochwy oraz zmniejszać niektóre objawy.

Urządzenia medyczne w nietrzymaniu moczu

W skutecznym leczeniu często wykorzystywane są następujące urządzenia:

  • Wkładki cewki moczowej: Kobieta wkłada urządzenie przed aktywnością i wyjmuje je, gdy chce oddać mocz.
  • Pessary: ​​Sztywny pierścień włożony do pochwy i noszony przez cały dzień. Pomaga utrzymać pęcherz w górze i zapobiega wyciekom.
  • Terapia radiowa: Tkanka w dolnych drogach moczowych jest podgrzewana. Kiedy goi się, zwykle jest twardszy, co często skutkuje lepszą kontrolą moczu.
  • Botox (toksyna botulinowa typu A): wstrzyknięty do mięśnia pęcherza, może pomóc osobom z nadaktywnym pęcherzem.
  • Środki wypełniające: wstrzyknięte w tkankę wokół cewki moczowej, pomagają utrzymać cewkę zamkniętą.
  • Stymulator nerwu krzyżowego: wszczepia się go pod skórę pośladka. Drut łączy go z nerwem, który biegnie od rdzenia kręgowego do pęcherza. Drut emituje impuls elektryczny, który stymuluje nerw, pomagając kontrolować pęcherz.

Chirurgia

Operacja jest opcją, jeśli inne terapie nie działają. Kobiety, które planują mieć dzieci, powinny przed podjęciem decyzji omówić z lekarzem opcje chirurgiczne. W tym przypadku zaleca się następujące rozwiązania:

  • Procedury noszenia: pod szyją pęcherza wkładana jest siatka, która wspomaga cewkę moczową i zapobiega wyciekaniu moczu.
  • Colposuspension: uniesienie szyi pęcherza może pomóc w łagodzeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.
  • Sztuczny zwieracz: sztuczny zwieracz lub zastawkę można wstawić w celu kontrolowania przepływu moczu z pęcherza do cewki moczowej.

Powiązane wpisy