Młody wygląd i brak zmarszczek to marzenie każdej kobiety niezależnie od wieku. Panie chwytają się zatem różnorodnych sposobów na przedłużenie swojego młodego wyglądu. Jednymi z najbardziej popularnych zabiegów tego typu są z pewnością te, które wykorzystują botoks. O botoksie napisano i powiedziano już niejedno, a zabiegi z jego użyciem wciąż uważane są za temat kontrowersyjny. Czy to konieczne? Przedstawiamy dzisiaj rzetelne zebrane fakty o botoksie, które nie tylko przybliżą nam działanie tej skutecznej substancji, ale również pozwolą na rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z zabiegiem.
Piękna toksyna
Popularne określenie botoksu to nic innego jak toksyna botulinowa. Jest powszechnie stosowaną w medycynie trucizną wykorzystywaną do leczenia: przykurczów mięśni, tików, zeza, kurczu powiek, nadpotliwości oraz migrenowych bólów głowy. Wstrzyknięty za pomocą cieniutkiej strzykawki w określony mięsień, botoks blokuje przesyłanie bodźców z zakończeń nerwowych do mięśni. Dzięki temu stają się one rozluźnione, a skóra wygładzona, co w efekcie powoduje spłycenie zmarszczek.
Fakty o botoksie – toksyna botulinowę wykorzystujemy do leczenia nadpotliwości
Zgadza się, botoks skutecznie radzi sobie z problemami nadpotliwości! Niewielką ilość preparatu wstrzykujemy w miejsca, w których pot wydziela się najbardziej intensywnie– zazwyczaj są to pachy, stopy i dłonie. Podanie botoksu blokuje pracę gruczołów potowych. Zabieg trwa około 30 minut i jest wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki niemu można ograniczyć pocenie się do minimum, a efekt utrzymuje się czasami nawet do 12 miesięcy.
Fakty o botoksie – toksyną botulinową można leczyć migrenę
Zabieg z użyciem botoksu jest doraźnym środkiem pozwalającym pozbyć się bólu – ostrzyknięcie określonych okolic likwiduje ból głowy spowodowany migreną aż u 80% pacjentów. Przed podaniem toksyny botulinowej lekarz bada pacjenta, aby ustalić, które z mięśni są poddawane nadmiernym skurczom i wywołują migrenę. Fakty o botoksie – stosuje się go jedynie na te mięśnie, które powodują ból.
Fakty o botoksie – botoks można przedawkować!
Po podaniu zbyt dużej ilości toksyny botulinowej twarz będzie wyglądać nienaturalnie. Lekarze medycyny estetycznej wiedzą, jak ważny jest umiar, dlatego też wstrzykują pacjentowi tylko tyle preparatu, ile potrzeba. Podanie zbyt dużej ilości botoksu może spowodować pojawienie się paraliżu twarzy. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko.
Podsumowanie
Przez wiele lat fakty o botoksie zaczęły mieć mniejszą rangę w świadomości pacjentów. Na ich miejsce pojawiły się niepotrzebne mity na temat botoksu, które skutecznie zmieniły nastawienie pacjentek do zabiegów tego rodzaju. Warto również przeczytać nasz tekst, w którym skutecznie obalamy mity na temat botoksu!