Medycyna estetyczna – czy można przestać po jednym zabiegu?

Wokół chirurgii plastycznej narosło wiele mitów. Tematykę części z nich poruszaliśmy na blogu w zeszłym miesiącu. Nieco żartobliwie wskazaliśmy, że powiększone piersi nie wybuchają w samolotach, a kobiety które poddały się temu zabiegowi dalej mogą karmić piersią. Wiadomo również, że powiększone piersi nie wyglądają sztucznie i są praktycznie nie do odróżnienia od piersi niepowiększonych. Oczywiście, powiększanie piersi to tylko część zabiegów, które oferuje medycyna estetyczna. Niemniej wokół zabiegów mających na celu podniesienie estetyki naszego ciała dalej powszechne są szkodliwe mity. Jeden z nich mówi, że osoby, które poddały się jednemu zabiegowi, będą poddawać się kolejnym i nigdy nie będą zadowolone ze swojego wyglądu. Czy jest to prawda? I czy medycyna estetyczna to tylko łechtanie własnego ego?

Czy jeden zabieg wystarcza?

Należy rozróżnić zabiegi, które mają efekt trwały, od zabiegów, których efekt przemija z czasem. Procedury takie jak powiększenie piersi bądź plastyka nosa mają efekt stały. Chirurg zdecydowanie ingeruje w tkanki pacjentki, a wykorzystane implanty nie wchłaniają się. W przypadku części zabiegów medycyny estetycznej efekt słabnie wraz z upływem czasu. Jest tak na przykład w przypadku zabiegu powiększania ust. Większość wykorzystywanych w tym celu preparatów jest wchłanianych w ciągu kilku miesięcy do kilku lat. Dzięki takim zabiegom usta stają się pełniejsze, ładniejsze oraz wilgotniejsze. Tym samym zabieg ten można powtarzać. Nie świadczy to jednak ani o uzależnieniu od zabiegów medycyny estetycznej, ani też o niezadowoleniu z jej efektów. Nieco inaczej jest w przypadku plastyki chirurgicznej ust, podczas której używa się implantów niewchłanialnych. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się latami. 

Reklama
medycyna estetyczna czy można przestać po jednym zabiegu

Czy po zabiegu rośnie akceptacja dla własnego ciała?

Wielu z nas spotyka się z opinią, jakoby zabiegach medycyny estetycznej nie poprawiał akceptacji własnego ciała. Słyszymy, że problem leży znacznie głębiej, a osoba, chcąca poddać się jednemu z zabiegów ma problem natury psychicznej. W zdecydowanej większości sytuacji nie jest to prawda. W przypadku zabiegu zmniejszenia piersi wykazano, że dochodzi do znaczącego obniżenia poziomu lęku. Pacjentki wskazywały również, że doszło u nich do podniesienia samooceny. Choć sam zabieg jest przeżyciem dość stresującym, to badania wykazały, że pacjentki dochodzą do siebie bardzo szybko. Tym samym możemy jasno stwierdzić, że zabiegi medycyny estetycznej prowadzą do podniesienia oceny własnego ciała. Mogą być również przydatne w redukowaniu poziomu lęku oraz znacząco podnosić jakość życia.

Co z osobami, które poddają się setkom zabiegów?

Owszem, zdarzają się sytuacje, w których niektóre osoby chcą i oczekują wielokrotnych zabiegów medycyny estetycznej. Wiąże się to jednak z bardzo głęboko zakorzenionym poczuciem brak akceptacji dla własnego ciała. Przeciętna pacjentka chirurga plastycznego nie ma jednak zaburzonego oglądu własnego ciała. Dostrzega ona i rozumie mankamenty swojego ciała, a interwencja chirurga plastycznego pozwala jej pozbyć się kompleksów. Nie jest również tak, że przebycie jednego zabiegu powoduje, że pojawia się chęć przebycia kolejnego zabiegu operacyjnego.

medycyna estetyczna

Kiedyś nie było chirurgii plastycznej, a ludzie żyli

Owszem, nie da się ukryć, że medycyna estetyczna jest powszechnie dostępna dopiero od kilku-kilkunastu lat. Nie należy jej jednak traktować jak fanaberii czy też wyrazu zaburzenia i braku akceptacji dla własnego ciała. Rozwój medycyny w ostatnich latach jest przeogromny. Nie negujemy takich interwencji medycyny jak stosowanie nitratów w chorobie niedokrwiennej serca czy też wziewnych sterydów w astmie, które służą poprawie jakości życia. Stosowanie leków przeciwbólowych w wielu chorobach generalnie również nie wydłuża życia, a jednak nie wiąże się ze społecznym odrzuceniem.

Medycyna estetyczna – rozsądne podejście

Niestety, osoby korzystające z chirurgii plastycznej są nierzadko stygmatyzowane. Jest to zjawisko negatywne, które sprawia, że nie poddają się oni zabiegom, chociaż mają ku temu możliwości i powody. Należy zaznaczyć, że zabiegi medycyny estetycznej nie są przeprowadzane z dnia na dzień i “na żądanie”. Przed ich przeprowadzeniem czeka Państwa odpowiednia konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej. Doradzi on Państwu oraz zaproponuje dogodny termin zabiegu. 

Powiązane wpisy