Szyja zdradza wiek kobiety i niestety jest to dla wielu z nich przykrą prawdą. Cały swój zapał w pielęgnacji wkładasz w dbanie o twarz, nierzadko zapominając o elemencie, który łączy ją z resztą ciała, czyli szyi. Grawitacja jest bezwzględna dla skóry, a wraz ze spadkiem jej elastyczności, powoduje powstawanie tzw. drugiego podbródka. Drugi podbródek – jak się go pozbyć?
Drugi podbródek – skąd się bierze?
Z wiekiem nasze tkanki tracą swoją jędrność i elastyczność. Wraz z ubytkiem włókien kolagenowych dochodzi do zwiotczenia skóry, a ta zaczyna opadać pod swoim ciężarem. Jest to widoczne, zwłaszcza gdy pochylamy głowę ku dołowi.
Uwidoczniony drugi podbródek jest zmorą dla wielu kobiet. Co więcej – ta zmiana wpływa na nasze postrzeganie swojej twarzy jako mniej wypoczętej, pozbawionej energii i kolorytu.
Poza naturalnymi zmianami spowodowanymi procesem starzenia, przyczyny powstawania drugiego podbródka mogą być również inne. Do niektórych z nich należą:
- duża utrata wagi – w wyniku dochodzi do utraty tkanki tłuszczowej z podbródka i pozostawienia nieestetycznego fałdu rozciągniętej skóry,
- przyjmowana pozycja ciała – częste garbienie się i przyciskanie brody do dekoltu np. podczas spoglądania w telefon,
- nadwaga – czyli odwrotnie do utraty wagi, wypełnienie drugiego podbródka tkanką tłuszczową.
Jak zlikwidować drugi podbródek?
Walkę z drugim podbródkiem możesz zacząć od poszerzenia swojego rytuału pielęgnacyjnego o masaż szyi. Aby zaobserwować efekty, należy wykonywać go regularnie i stosować właściwą technikę. Ruchy dłoni podczas masażu powinny odbywać się ku górze, w stronę podbródka lub linii żuchwy. Warto wykorzystać do tego dobrej jakości serum o właściwościach ujędrniających. Zawierają one substancje stymulujące komórki do produkcji kolagenu oraz elastyny. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry oraz nawodnienie organizmu.
Chirurgiczne metody korekcji drugiego podbródka
Najszybsze i najdokładniejsze efekty przyniesie korekcyjna poprawa owalu twarzy, nazywana także faceliftingiem. Jest to metoda, która pozwoli na redukcję zwiotczałej skóry, napięcie jej oraz usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolicy podbródka. Nacięcia wykonuje się w mało widocznych miejscach, aby ograniczyć do minimum widoczność blizn pooperacyjnych.
Usuń drugi podbródek za pomocą liposukcji
Jeśli powodem występowania drugiego podbródka jest nadmiar tkanki tłuszczowej, np. z powodu nadwagi, można go usunąć podczas zabiegu liposukcji. To procedura chirurgiczna, umożliwiająca redukcję nadmiaru tłuszczu z okolic brody przez jego odessanie. Zabieg ten cechuje się wysoką skutecznością, a jego rezultaty są trwałe. Przed rozpoczęciem operacji na skórze oznaczane są miejsca, przez które zostanie wprowadzone narzędzie do liposukcji. Jest to urządzenie wyposażone w cienką rurkę, zwaną kaniulą, służącą do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Że względu na charakter zabiegu, przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, aby zapewnić pacjentowi komfort. Sama operacja trwa zwykle od 40 do 60 minut. Jeżeli zabieg przeprowadzono w znieczuleniu miejscowym, pacjent może wrócić do domu niemal od razu po jego zakończeniu. Przedtem jednak, lekarz założy specjalny opatrunek uciskowy na głowę i brodę. Pełne efekty będą widoczne po kilku dniach, kiedy zniknie opuchlizna i ewentualne siniaki.
Liposukcja laserowa
Nowocześniejszą metodą w eliminacji drugiego podbródka jest liposukcja z użyciem lasera. W tej technice, zamiast tradycyjnego odsysania, wykorzystuje się energię cieplną do podgrzewania tkanki tłuszczowej. W efekcie, usuwanie nadmiaru tłuszczu staje się znacznie bardziej efektywne, a podczas jednej sesji można pozbyć się większej ilości tkanki tłuszczowej. Laserowe promienie podgrzewają włókna kolagenowe, co prowadzi do rozbicia tkanki tłuszczowej. Dodatkowo skóra staje się bardziej jędrna, a kontury twarzy są wyraźniej zarysowane. Przebieg zabiegu jest zbliżony do tradycyjnej liposukcji, co zapewnia pacjentowi komfort i bezpieczeństwo.
Kwas hialuronowy na drugi podbródek
Nowoczesne techniki wolumetrii twarzy pozwalają na redukcję drugiego podbródka poprzez zastosowanie kwasu hialuronowego. Miejsca iniekcji kwasu zostały opracowane przez brazylijskiego chirurga plastycznego dr Mauricio de Maio i są znane jako 7-punktowe modelowanie twarzy (dla mężczyzn 9-punktowe). Jak to działa? Należy podać niewielką ilość kwasu hialuronowego pomiędzy kość jarzmową a dużą strukturę łącznotkankową nad nią. Twardy kwas hialuronowy musi się gdzieś rozprężyć, więc uwypukla tę strukturę łącznotkankową, działając jak dźwignia. Unoszą się wszystkie tkanki poniżej – policzek, chomiki, podbródek. Dodatkowo, kwas hialuronowy jest wstrzykiwany w okolice kąta żuchwy oraz brody. Ten zabieg niejako rozciąga skórę wzdłuż linii żuchwy, co również podnosi podbródek.