Na lifting szyi decydują się zarówno kobiety jak i mężczyźni, którym przeszkadza nadmiar marszczącej się skóry, umiejscowiony pomiędzy brodą a obojczykami. Skóra na szyi starzeje się znacznie szybciej niż na twarzy. Zwłaszcza u osób szczupłych w pewnym wieku, może pojawić nieestetycznie wyglądający fałd skórny, który dodaje lat. Jak każdy zabieg chirurgiczny, także lifting szyi wymaga od pacjenta zgromadzenia pewnej wiedzy i przygotowania się do zabiegu. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na operację?
Niezwykle ważne jest, aby zrozumieć jakie efekty osiągniesz po liftingu szyi. Operacja nie jest dla każdej osoby, która zauważa u siebie zmarszczki. W takim wypadku pomóc mogą inne, być może mniej inwazyjne zabiegi. Odpowiedni kandydat do zabiegu, najczęściej ma nadmiar pomarszczonej skóry w okolicy szyi, podbródka i obojczyków. Powinien cieszyć się względnie dobry zdrowiem i realistycznie podchodzić do efektów operacji. Co jeszcze warto wiedzieć?
Jakie efekty przynosi lifting szyi?
Przede wszystkim, chirurg plastyk podczas zabiegu zajmuje się nadmiarem skóry oraz tkanki tłuszczowej w tej okolicy. Nadmiary tkanek zostają wycięte, a pozostała cześć skóry i mięśni „układana” w odpowiedni sposób i zszywana. Operacja pozwala na zlikwidowanie tzw. indyczej szyjki, która dodaje lat i często nie pasuje do twarzy wyglądającej jeszcze znacznie młodziej. Czasem dla uzyskania najlepszego efektu, łączy się lifting szyi z liftingiem twarzy lub plastyką powiek.
Jakie przygotowania leżą po Twoje stronie?
Lifting twarzy to poważna operacja, która wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Wymaga od pacjenta pewnych przygotowań i zrezygnowania z niektórych „przyjemności” przynajmniej przez jakiś czas. Przede wszystkim, należy rzucić palenia co najmniej na 4 tygodnie przed operacją i podtrzymywać to postanowienie przez podobny czas po operacji. Ponadto, po Twoje stronie leży przygotowanie wolnego czasu po operacji. Przez kilkanaście dni po operacji powinieneś odpoczywać. Czasem okres ten trwa krócej, jednak nigdy nie wiemy jak zareaguje nasz organizm, dlatego warto zaplanować więcej wolnego czasu już wcześniej. Być może chirurg będzie wymagał od Ciebie wykonania niektórych badań. Poza tym, czas przed operacją to okres, w którym warto psychicznie i mentalnie przygotować się do zabiegu.
Konieczność noszenia specjalnego ubrania uciskowego
Przez około tydzień po operacji, prawdopodobnie będziesz musiał nosić specjalne ubranie uciskowe w formie pasa w okolicach szyi, które pomoże zlikwidować obrzęk i ostatecznie osiągnąć najbardziej optymalny efekt operacji. Warto mieć tego świadomość i już podczas konsultacji porozmawiać o tym z chirurgiem.
Powrót do codzienności
Warto zarezerwować sobie dwa tygodnie wolnego od pracy i innych zajęć wymagających wychodzenia z domu, opieki nad dziećmi i innych podobnych spraw. W tym czasie, zwyczajnie nie powinieneś się forsować, ponieważ może to znacznie wpłynąć na efekt operacji. Po tym okresie, większość pacjentów wraca do codziennej aktywności. Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te intensywne, powinny poczekać jeszcze kilka tygodni, jednak tą kwestię warto na bieżąco ustalać z chirurgiem plastykiem. Całkowity powrót do codziennej rutyny oraz zobaczenie efektu nastąpi do 4 miesięcy po operacji.
Lifting szyi może przynieść doskonałe efekty i znacznie odmłodzić wizerunek. Zanim jednak zdecydujesz się na operację, warto mieć świadomość, że to poważny zabieg, który będzie wymagał od Ciebie przygotowania i odpoczynku. Warto jednak, ponieważ rezultaty mogą znacznie przewyższyć oczekiwania, zwłaszcza wtedy, kiedy problem z nadmiarem tkanki w okolicy szyi jest poważny.