Liposukcja w leczeniu lipomastii – jaki rodzaj wybrać?

liposukcja w leczeniu lipomastii

Czym jest lipomastia?

Wg WHO, aż 25% naszej populacji cierpi na otyłość, a nadwaga to problem, który częściej dotyczy mężczyzn, bo aż 62,8% (raport z 2015 roku). NFZ i GUS wspólnie szacują, że do 2025 roku liczba otyłych mężczyzn wzrośnie do 30%! I chociaż otyłość niesie za sobą szereg groźnych dla zdrowia chorób, to wiąże się również z dyskomfortem psychicznym z powodu nadmiaru kilogramów. Jednym z problemów estetycznych może być również lipomastia. Liposukcja to popularny zabieg w leczeniu lipomastii.

Lipomastia to przerost tkanki tłuszczowej w obrębie męskich piersi. Jest inaczej nazywana ginekomastią tłuszczową, jednak sama ginekomastia to zjawisko rozrostu wyłącznie tkanki gruczołowej w tej samej okolicy. 

Reklama
mężczyzna z lipomastią

Lipomastia – wstydliwy problem

Przerost tkanki tłuszczowej okolic męskich sutków upodabnia je do kobiecych piersi. Ta wstydliwa konsekwencja otyłości może prowadzić do wielu kompleksów i braku akceptacji własnego ciała u chłopców i mężczyzn. 

Pierwszym krokiem do zwalczenia lipomastii powinna być zmiana trybu życia. Zdrowe odżywianie i systematyczna aktywność fizyczna, wdrożone do codziennej rutyny, poprawią wygląd sylwetki. Natomiast nadmierny rozrost tkanki tłuszczowej może być oporny nawet na wytrwałe ćwiczenia i rygorystyczną dietę. Wtedy warto rozważyć zabieg liposukcji.

mężczyzna przed i po liposukcji

Liposukcja w leczeniu lipomastii – rodzaje

Wg statystyk International Society of Aesthetic & Plastic Surgery z 2018 roku[1], liposukcja jest drugim najczęściej wykonywanym przez mężczyzn zabiegiem estetycznym, zaliczanym do operacyjnych. W 2018 roku przeprowadzono AŻ 250 225 procedur liposukcji! Jest to drugi w kolejności wynik, zaraz po zabiegu usunięcia ginekomastii, których wykonano o prawie 20 tysięcy więcej!

Liposukcja to zabieg trwałego usunięcia komórek tłuszczowych poprzez odessanie nadmiaru tkanki tłuszczowej – w przypadku lipomastii – z obszaru męskich piersi. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i charakterystyki zalegającej tkanki tłuszczowej lekarz może zaproponować jedną z kilku metod liposukcji, m.in.:

  • metoda Vaser Lipo – jest to metoda wykorzystująca ultradźwięki i specjalne płyny nasiękowe w celu rozbicia tkanki tłuszczowej. W efekcie tkanka ta jest przekształcana w emulsję, a tę można odessać za pomocą kaniuli. Jest to bezpieczna metoda, a jej efekty modelujące są zadowalające dla pacjentów. Ponieważ ultradźwięki nie niszczą pobranej tkanki łącznej, możemy ją wykorzystać jako materiał do modelowania innych partii ciała. 
  • metoda WAL – jest to metoda, która bazuje na wypłukiwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej, rozbijanej za pomocą wprowadzanego pod ciśnieniem roztworu wodnego. Podobnie jak metoda Vaser Lipo, tak i metoda WAL cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ w jej trakcie nie dochodzi do uszkodzenia nerwów ani naczyń krwionośnych. Usunięty nadmiar tkanki tłuszczowej można za to wykorzystać do wymodelowania innych partii ciała. Metoda ta funkcjonuje również pod nazwą BODY JET.
  • liposukcja wibracyjna, która jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje w swoim przebiegu specjalne wibracje. Poruszająca się kaniula wnika w tkankę tłuszczową i bezpiecznie oddziela ją od innych tkanek. Podczas tego zabiegu możliwe jest usunięcie nawet 4 litrów tkanki łącznej!

[1] ISAPS International Survey On Aesthetic/Cosmetic Procedures performed in 2018, International Society of Aesthetic Plastic Surgery

Powiązane wpisy