Trądzik dotyka nie tylko osób młodych. Coraz częściej z nieestetycznymi wypryskami borykają się dorośli, a w zależności od podłoża problemu – trudno go im wyleczyć. Jakie mogą być przyczyny trądziku? Dlaczego coraz więcej dorosłych osób nie potrafi sobie z nim poradzić?
Charakterystyka trądziku
Trądzik najczęściej zaczyna się od problemu z przetłuszczająca się skórą. Cera zaczyna wydzielać więcej sebum, przez co zapychają się pory. Pierwsze oznaki to zwykle zaskórniki w postaci wągrów. Potem zaczynają pojawiać się stany zapalne, które pokazują się w postaci czerwonych wybrzuszeń z ropną treścią. Cera tłusta jednak nie musi być cera trądzikową, która charakteryzuje się dodatkowo nieprawidłowym złuszczaniem naskórka. Najczęściej pojawia się w wieku kilkunastu lat i jest efektem przemian hormonalnych, które zwykle po czasie ustępują. Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi. Nie można jej przesuszać np. alkoholowymi preparatami. Skórę trzeba nawilżać, jednocześnie próbując przywrócić równowagę pracy gruczołów łojowych. Stany zapalne nie powinny być wyciskane, bo stan zapalny będzie się rozprzestrzeniał. W ostrych postaciach trądziku pacjentom podaje się antybiotyki – zarówno doustnie jak i miejscowo lub izotretynoinę czyli pochodną witaminy A, która jest najskuteczniejszą metodą walki z ostrymi postaciami trądziku, jednak nie pozbawioną kontrowersji.
Skąd biorą się problemy z trądzikiem
W wieku młodzieńczym – za zmiany na skórze odpowiedzialne są hormony. Czasem, przez nieprawidłową pielęgnację, okres występowania trądziku może się wydłużyć. Jednak obecnie trądzik dotyka nie tylko ludzi młodych. Często pojawia się, szczególnie u kobiet, po 40 roku życia. Jakie mogą być tego przyczyny?
Trądzik neuropatyczny
Ma podłoże psychiczne i ze tego względu bardzo trudno go wyleczyć. Osoba, która cierpi na ten rodzaj trądziku nie potrafi powstrzymać się przed wyciskaniem nawet najmniejszej niedoskonałości, przez co prowadzi do zaostrzenia zmian. Ten rodzaj trądziku najczęściej dotyczy kobiet. Leczenie go wymaga nie tylko terapii dermatologicznej, ale także pomocy psychologicznej. Kompulsywne rozdrapywania prowadzi do zaostrzenia zmian i sama terapia lekami może nie pomóc, ponieważ osoba chora będzie ciągle roznosiła na palach bakterie, doprowadzając do pojawiania się nowych wykwitów. Innym problemem trądziku neuropatycznego są przebarwienia i trwałe blizny, które powstają wskutek rozdrapywania, naciskania i wyciskania zmian.
Trądzik kosmetyczny
Nietrudno domyślić się co powoduje trądzik kosmetyczny. Osoby mające tendencję do powstawania wyprysków, mogą pogorszyć stan swojej skóry przez używanie nieodpowiednich kosmetyków. Dodatkowe zmiany mogą być wywołane przez skrajna niewiedzę dotyczące pielęgnacji skóry trądzikowej np. umycie twarzy mydłem, następnie zastosowanie płynu z alkoholem, a na koniec posmarowanie twarzy tłustym kremem. Takie działania to obecnie rzadkość, a trądzik kosmetyczny może być wywołany używaniem nadmiernej ilości kosmetyków lub takich, które nie są odpowiednie do rodzaju cery. Trądzik kosmetyczny najczęściej nie pojawia się w wieku młodzieńczym a dużo później. Leczenie zmian trądzikowych w wieku dojrzałym jest dużo trudniejsze, bo skóra z wiekiem traci wilgoć. Trzeba zatem uważać, aby nie pozbawić skóry nawilżenia a uporać się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Zmiany w trądziku mogą zaostrzać się w momencie, kiedy próbujemy zatuszować je podkładem. Źle dobrany, może spowodować zatykanie ujścia gruczołów łojowych i spowodować powstawanie kolejnych zmian. Osoby, które mają problem z trądzikiem powinny unikać kosmetyków z zawartością parafiny, silikonów, sztucznych barwników oraz kosmetyków na bazie tłustych naturalnych substancji takich jak lanolina i awokado.
Trądzik może być poważnym problemem nie tylko w wieku młodzieńczym. Niezależnie od przyczyn należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który ustali i wdroży odpowiednie leczenie.