Seroma po operacji – zapobieganie i leczenie

Operacja chirurgiczna zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Jednym z nich jest seroma, czyli płyn zbierający się pomiędzy skórą a głębiej położonymi tkankami. Wcześnie wykryty problem nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki, dlatego istotna jest uważna obserwacja swojego ciała po zabiegu i szybka reakcja na pojawienie się niepokojących zmian. W przypadku jakich operacji może pojawić się seroma? Jak jej zapobiegać i jak ją leczyć?

Jak powstaje seroma?

Podczas operacji chirurgicznej dochodzi do przerwania ciągłości tkanek. Naczynia krwionośne i limfatyczne ulegają uszkodzeniu, a organizm wywołuje reakcję zapalną i wytwarzanie płynu. Nasze ciało jest w stanie wchłonąć dużą część tego płynu podczas regeneracji. Problem pojawia się wówczas, gdy organizm produkuje więcej płynu niż ciało jest w stanie wchłonąć. Miejsce, w którym doszło do nagromadzenia płynu staje się twarde i wrażliwe na dotyk. Brak reakcji na gromadzenie się płynu może zakończyć się infekcją i martwicą. W razie niepokojących objawów, należy natychmiast zgłosić problem lekarzowi.

Reklama

Po jakiego rodzaju operacjach pojawia się seroma?

Seroma może pojawić się nawet przy drobnych zabiegach chirurgicznych, jednak znacznie częściej powstaje przy rozległych operacjach dotyczących dużych powierzchni skóry np.

Czynnikiem, który może przyczyniać się do ryzyka powstania tego powikłania jest otyłość pacjentów. To jeden z powodów, dla których nie wykonuje się liposukcji oraz plastyki brzucha, jeśli osoba chcąca poddać się operacji ma problem z nadmiarem kilogramów .

Jakie objawy towarzyszą powstawaniu seromy?

Najczęściej jest to obrzęk, uczucie stwardniałej tkanki, czasem siniak i stan zapalny. Może pojawić się podwyższona temperatura oraz podwyższone tętno. Niektóre objawy seroma są tak niewielkie, że nie są zauważalne dla pacjentów i z czasem dochodzi do naturalnego wchłonięcia przez organizm.

Jak przebiega leczenie?

Nie każdy objaw seromy wymaga leczenia. Czasem płynu jest na tyle mało, że organizm z czasem sobie z nim poradzi. Leczenie rozległych stanów zapalnych najczęściej odbywa się przez usunięcie płynu z pomocą igły lub założeniu drenów odprowadzających płyn. W niektórych przypadkach, stosuje się wstrzykiwanie antybiotyków i minimalizowanie stanu zapalnego. Jeśli dotychczasowe leczenie nie przynosi oczekiwanych skutków, a seroma utrzymuje się dłuższy czas i jest rozległa, problem należy rozwiązać chirurgicznie.

Jak zapobiegać powstaniu seromy?

Przede wszystkim, zawsze należy kierować się pooperacyjnymi wskazaniami lekarza. Czynnikami, które mogą wpłynąć na powstanie seromy jest zbyt szybki powrót do aktywności fizycznej. Dlatego chirurdzy tak bardzo podkreślają istotność odpoczynku po operacji. Nawet jeśli pacjentce wydaje się, że może już np. podnieść cięższą reklamówkę, to nie powinna tego robić w czasie rekonwalescencji. Czynnikiem wpływającym na powstanie seromy może być także uraz w operowanych okolicach lub unikanie noszenia ubrania uciskowego. Przez kilka tygodni po operacji, pacjentki powinny zachować szczególną ostrożność. Choć seroma rzadko stanowi zagrożenie dla życia, może spowodować ból, dyskomfort, opóźnić oraz skomplikować proces powrotu do zdrowia. A przecież chodzi o to, żeby w możliwie jak najszybszym i realnym czasie, móc wrócić do codziennych czynności i cieszyć się rezultatami operacji. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany, uczucie stwardniałej tkanki, nadwrażliwość na dotyk – zgłoś objawy chirurgowi plastkowi, który w szybkim czasie będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.

źródło:

https://www.zwivel.com/blog/seroma-after-surgery-causes-treatment-prevention/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/312875.php

Powiązane wpisy