Wargi sromowe, zarówno większe jak i mniejsze, są narażone na powstawanie różnego typu zmian w postaci narośli, czyraków czy krostek. Guzki na wargach sromowych kojarzone są najczęściej z torbielą zastoinową, czyli kaszakiem. Twarda i bolesna grudka może wskazywać na zapalenie gruczołu Bartholina. Owrzodzenie sromu to z kolei objaw niektórych chorób wenerycznych. Niestety guzek może wskazywać także na groźnego raka sromu. W leczeniu narośli skutecznie pomaga plastyka warg sromowych.
Guzki na wargach sromowych: przyczyny
Guzki na wargach sromowych, czy krostki należy jak najszybciej zlikwidować. Należy pamiętać o tym, że nawet niewielka narośl może zmienić się w nowotwór, a jego bliskość z układem limfatycznym przyspieszy rozsiewanie się komórek nowotworowych po całym organizmie. Kiedy zauważymy pierwsze zmiany na wargach sromowych, wybierzmy się z nimi jak najszybciej do ginekologa. Przyczyn powstawania narośli może być wiele.
Zapalenie gruczołu Bartholina
Gruczoł Bartholina odpowiada za produkcję śluzu oraz odpowiednie nawilżenie pochwy podczas stosunku. Znajdują się w okolicach warg sromowych mniejszych, blisko cewki moczowej. o zapalenia dochodzi w momencie, kiedy resztki moczu stają się pożywką dla drobnoustrojów, które mogą mnożyć się w gruczołach, a dokładniej w ich przewodach wyprowadzających. Powoduje to zablokowanie przewodów, przez co mogą powstać guzki na wargach sromowych. Tego typu stan zapalny powoduje ból przy chodzeniu, siadaniu, a także obrzęk warg sromowych, osłabienie, oraz ból podczas stosunku.
Torbiel zastoinowa
W okolicy warg sromowych znajduje się jeszcze wiele innych gruczołów z przewodami wyprowadzającymi. Przyczyną wystąpienia zapalenia może być zbyt mocne zagęszczenie wydzieliny, zatkanie przewodów nagromadzonymi martwymi komórkami, czy obrzęk pobliskich tkanek. W ten sposób tworzy się torbiel zastoinowa, czyli tak zwany kaszak. Torbiel gromadzi wydzielinę, a kiedy osiąga już duże rozmiary, może pęknąć. Natomiast w miejscu guzka na wargach sromowych pojawi się stan zapalny.
Choroby weneryczne
Guzki na wargach sromowych to objawy chorób wenerycznych. Na początku budowania się narośli zauważymy lekki guzek, który z czasem zmienia się w wrzód lub wyrośl. W przypadku kiły guzki znikają przeważnie same po 6 tygodniach, ale z czasem mogą powrócić. Natomiast wirus brodawczaka ludzkiego powoduje powstawanie kłykcin kończystych.
Podsumowanie: guzki na wargach sromowych
W każdym z wyżej wymienionych przypadków, jeśli zauważysz u siebie guzka na wargach sromowych, jak najszybciej udaj się do lekarza ginekologa. Każdy guzek może być oczyszczony przez ginekologa, który zadba o odpowiednie odkażenie miejsca ze stanem zapalnym. Pamiętaj również, że nie każda zmiana oznacza nowotwór, ale każdą należy wykluczyć.