Ginekomastia fizjologiczna a patologiczna

ginekomastia fizjologiczna a patologiczna

Ginekomastia to wstydliwy problem dotykający wielu mężczyzn w różnym wieku. Jej przyczyny mogą zależeć od wielu czynników, a samo podłoże tego zjawiska możemy podzielić na patologiczne i fizjologiczne. Ginekomastia fizjologiczna a patologiczna – czym się różnią?

Czym jest ginekomastia?

Ginekomastia to określenie zwiększenia ilości tkanki gruczołowej lub tłuszczowej w obrębie męskiego gruczołu piersiowego. W przypadku nadmiaru komórek tłuszczowych możemy mówić o lipomastii. Lekarz na podstawie badania fizykalnego i zleconego badania USG może ocenić podłoże ginekomastii i doradzić dalsze postępowanie. Ponieważ nie istnieją żadne wskaźniki i normy w zakresie wielkości męskiego gruczołu piersiowego – lekarz ocenia problem w sposób subiektywny i poparty także estetycznymi odczuciami pacjenta. 

Reklama

Rozrost tkanki gruczołowej lub tłuszczowej może wynikać z kilku elementów i mieć charakter przejściowy, lub trwalszy. Z czego to wynika?

ginekomastia fizjologiczna

Ginekomastia fizjologiczna a patologiczna – różnice

O ginekomastii fizjologicznej mówimy zazwyczaj, kiedy pojawia się u chłopców w wieku dojrzewania. Wiąże się z wahaniami hormonów i ma charakter przejściowy. Estrogeny, chociaż nazywa się je kobiecymi hormonami, pojawiają się także u płci przeciwnej. W wyniku zwiększenia stosunku estradiolu (czyli jednego z estrogenów) do testosteronu w trakcie dojrzewania, obserwujemy rozrost tkanki łącznej w obrębie męskich sutków.

Ginekomastia fizjologiczna u chłopców, chociaż mija wraz z okresem dojrzewania, może prowadzić do problemów nie tylko natury kosmetycznej, ale także psychologicznej. Rozrost tkanki gruczołowej w obrębie piersi jest powodem kompleksów i pogorszonego samopoczucia oraz pewności siebie. 

Ginekomastia patologiczna może być spowodowana poważnymi chorobami, stąd bardzo istotne jest odróżnienie podłoża problemu. Etiologia ginekomastii patologicznej jest zdecydowanie bardziej złożona, ale głównym czynnikiem wpływającym na rozrost gruczołu piersiowego jest nadmiar estrogenów. Wynika to jednak z krótkotrwałego wahania stosunku  estradiol-testosteron, ale zachodzących w organizmie zaburzeń hormonalnych. Ich przyczyną mogą być różne schodzenia, np. 

– hipogonadyzm

– nowotwory jąder lub nadnerczy

-nadczynność tarczycy

-przewlekła niewydolność nerek

Również nieprawidłowa dieta, szczególnie taka, która doprowadziła do otyłości, może manifestować się poprzez ginekomastię. Negatywny wpływ na nadmiar tkanki łącznej w obszarze piersi u mężczyzn może być spowodowany także stosowaniem używek i niektórych leków. Ginekomastia fizjologiczna, a patologiczna – jak wygląda leczenie?

Jak leczyć ginekomastię?

Jeśli pacjent nie posiada przeciwwskazań do zabiegu, skutecznym rozwiązaniem pozostaje leczenie operacyjne. Korekcja wyglądu i przede wszystkim zmniejszenie gruczołu piersiowego u mężczyzn odbywa się za pomocą liposukcji, czyli tzw. odsysania tłuszczu z tych okolic. Zdrowa i zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna mogą być alternatywną metodą leczenia lub wspomagania przy problemie ginekomastii. 

Powiązane wpisy