Medycyna estetyczna wychodzi na przeciw skórze, która jest zmęczona i pozbawiona jędrności. Szereg różnych zabiegów pozwala przywrócić skórze utracone substancje, skutecznie opóźniając proces starzenia się. Jednym z innowacyjnych zabiegów, który zdobywa coraz większą popularność, jest wolumetria twarzy. Czym dokładnie jest ta technika i jakie rezultaty można osiągnąć dzięki jej zastosowaniu?
Wolumetria twarzy – czym jest ten zabieg?
Z biegiem lat nasza skóra stopniowo traci swoją naturalną jędrność, co wpływa na ogólny wygląd twarzy. Jednym z charakterystycznych objawów starzenia się jest gromadzenie się nadmiaru tkanki w obrębie brody oraz poszerzanie się linii podbródka. Jednak istnieje nowoczesne rozwiązanie, które pozwala odwrócić ten proces i przywrócić harmonijne proporcje twarzy. Wolumetria twarzy to innowacyjnym zabiegu medycyny estetycznej, który umożliwia subtelne modelowanie konturów twarzy.
Ten nieinwazyjny sposób na poprawę jej konturów i wyglądu. Jest coraz częściej wybierany przez osoby pragnące subtelnych, a jednocześnie efektywnych rezultatów w zwalczaniu oznak upływającego czasu. Przy odpowiednio przeprowadzonej procedurze, pacjenci mogą cieszyć się odmłodzoną, pełniejszą twarzą, przywracającą pewność siebie i komfort psychiczny.
Wolumetria twarzy koncentruje się na rewitalizacji obszarów, gdzie utrata tkanki tłuszczowej i elastyczności skóry jest szczególnie zauważalna. Jednym z kluczowych obszarów jest strefa brody oraz linia podbródka. Dzięki precyzyjnemu podaniu substancji wypełniających, często opartych na kwasie hialuronowym, można skutecznie odwrócić proces utraty objętości. Zabieg ten ma na celu modelowanie konturów twarzy, nadając jej młodzieńczy, odświeżony wygląd.
Wolumetria twarzy – efekty
Zabieg ten umożliwia subtelne modelowanie konturów twarzy, eliminując widoczne oznaki starzenia się. Lekarz medycyny estetycznej może skorygować opadające policzki, nadać odpowiedni zarys żuchwie, zredukować zbyt wydatną dolinę łez, a także dostosować grubość tkanki w okolicy kości jarzmowych.
Poprzez precyzyjne podanie substancji wypełniających, takich jak kwas hialuronowy, zabieg wolumetrii pozwala uzyskać naturalne i zharmonizowane rezultaty. Pacjenci zauważają poprawę jędrności skóry, a obszary, które utraciły objętość w wyniku procesu starzenia, są delikatnie ujędrniane i odmłodzone. Wolumetria staje się popularnym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują skutecznego, a jednocześnie subtelnie rewitalizującego podejścia do walki z oznakami starzenia się. Dzięki możliwościom, jakie oferuje, zabieg ten pozwala uzyskać naturalne efekty, przywracając młodzieńczy wygląd i harmonię proporcji twarzy.
Jak wygląda zabieg?
Pierwszym krokiem podczas każdego zabiegu, nie tylko wolumetrii twarzy jest właściwe oczyszczenie i dezynfekcja. Oczyszczenie skóry minimalizuje możliwość wystąpienia infekcji bakteryjnej. Następnie dzięki jałowemu żelowi z lidokainą skóra jest złagodzona, przez co dolegliwości bólowe podczas wkłucia są znacznie mniejsze. Po zastosowaniu maści z lidokainą, lekarz decyduje, w którym obszarze wykona iniekcję, aby osiągnąć zamierzony efekt. Zazwyczaj wybierane są okolice kości jarzmowych i zarysu żuchwy, które pełnią funkcję „rusztowania” dla pozostałych tkanek. Wypełnienie tych obszarów pozwala łatwo zaobserwować efekt. Po wykonanym zabiegu należy zmyć żel ze skóry i odczekać kilku minutach, aby upewnić się, że nie doszło do reakcji alergicznej na podany preparat.
Jak długo utrzymuje się efekt?
To na co wszyscy pacjenci czekają, to oczywiście efekt. Zauważysz go tuż po przeprowadzeniu zabiegu, jednak pełny efekt stanie się widoczny po około 48 godzinach. Długotrwałość rezultatu zależy od rodzaju użytego preparatu oraz obszaru skóry, na którym został zastosowany. Różnorodne czynniki, takie jak wiek, typ skóry czy styl życia, także wpływają na utrzymanie efektu. W przypadku, gdy rezultaty zabiegu nie spełniają Twoich oczekiwań, specjalista może podjąć działania w celu ich odwrócenia. Kwas hialuronowy stanowi naturalny składnik skóry, co umożliwia specjaliście podanie enzymu hialuronidazy do obszaru, który był poddany zabiegowi. To spowoduje szybszy rozpad użytego preparatu.
Wolumetria twarzy tłuszczem
W celu poprawy rysów twarzy i osiągnięcia młodszego wyglądu chiruria estetyczna oferuje również przeszczep tkanki tłuszczowej, czyli lipotransfer. W trakcie tego zabiegu przeprowadza się pobranie tłuszczu z wybranej części ciała i przeszczepienie go w obszar twarzy. Aby uniknąć uczucia bólu, miejsce, z którego pobiera się tkankę tłuszczową, jest znieczulane, a także podaje się specjalny płyn, który zwęża naczynia krwionośne. Przygotowany tłuszcz jest odpowiednio przygotowywany do przeszczepienia, na przykład poprzez odwirowanie. Standardowo zabieg trwa około 90 minut, a okres rekonwalescencji to zazwyczaj 7-14 dni. Efekty lipotransferu są subtelne, natomiast bardziej zauważalne zmiany można osiągnąć, korzystając z kwasu hialuronowego.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Do działań niepożądanych zalicza się objawy takie jak zaczerwienienie, obrzęk oraz ból w miejscu wstrzyknięcia preparatu. Zazwyczaj symptomy te ustępują w ciągu 72 godzin. W przypadku pojawienia się krwiaka, zalecamy ochłodzenie skóry w pierwszym etapie, aby zmniejszyć objętość wynaczynionej krwi. Następnie można nałożyć preparat ułatwiający wchłanianie krwiaka oraz zastosować ciepły kompres.
Niestety osoby nadwrażliwe na kwas hialuronowy powinny zrezygnować z wolumetrii twarzy. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są także trwające infekcje ogólnoustrojowe i miejscowe. Ważne jest również uwzględnienie przyjmowanych leków. Preparaty przeciwzakrzepowe mogą skutkować powikłaniami krwotocznymi, a niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, mogą wpływać na krzepnięcie. W celu złagodzenia bólu po zabiegu zaleca się stosowanie preparatów z paracetamolem.