Chirurgiczne zmniejszanie policzków – czy jest bezpieczne?

chirurgiczne zmniejszanie policzków

Kształt twarzy, a zatem i policzków, zależy od wielu czynników i może ulegać zmianom w trakcie życia. W przypadku dzieci pucołowata buzia utrzymuje się przez kilka lat, ale zmienia się w trakcie dojrzewania. Przechodząc do dorosłych – nie każdemu podobają się uwydatnione policzki. Jeśli przeszkadza Ci ich wygląd, możesz poprawić ich proporcje, udając się na zabieg medycyny plastycznej. Warto jednak zadać sobie ważne pytanie – Czy chirurgiczne zmniejszanie policzków jest bezpieczne?

Duże policzki – duży problem?

 Ocena wielkości policzków i potrzeby zabiegu pozostaje kwestią subiektywną i należy głównie do pacjenta. Z pełnymi policzkami najczęściej zgłaszają się kobiety. Szczupła twarz i wyeksponowane kości jarzmowe uważa się za wyznacznik kobiecej urody. Pucołowate policzki mogą dotyczyć również osób szczupłych. Ich wypuklenie wynika za sprawą estrogenów, przez które pojawia się tendencja do zwiększania się ilości tkanki tłuszczowej, także tej w okolicy twarzy. Tkanka ta nie jest jednak luźno rozmieszczona, ale jest otorebkowana i tworzy postać pewnego rodzaju „poduszek”. Największe z nich i te, które usuwa się w celu zmniejszenia policzków, nazywa się poduszkami Bichata. Taka forma oraz umiejscowienie tkanki tłuszczowej powoduje, że zabiegi liposukcji są nieefektywne. Wtedy z pomocą przychodzi chirurgiczne zmniejszanie policzków.

Reklama
zmniejszanie policzków

Na czym polega chirurgiczne zmniejszenie policzków?

Zabieg wyszczuplający policzki polega na usunięciu poduszek Bichata. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym, a nacięcia wykonuje się od wewnętrznej strony policzka. Zabieg przeprowadzamy obustronnie, a sam jego przebieg nie jest skomplikowany. Pacjent po operacji nie wymaga hospitalizacji, ale przez kilka dni mogą pojawiać się zasinienia, obrzęk i ból policzków. 

Zamierzonym efektem uzyskanym po zabiegu jest chirurgiczne zmniejszenie pełnych policzków, wysmuklenie ich i uwidocznienie kości jarzmowych – nazywanych również policzkowymi. 

Optycznie twarz jest szczuplejsza i widać większą różnicę między kośćmi policzkowymi a żuchwą. 

Ślad po zabiegu jest niewielki, a jego lokalizacja od wewnętrznej strony niweluje powstanie widocznej blizny. 

Czy chirurgiczne zmniejszanie policzków jest bezpieczne?

Chociaż zabieg nie jest skomplikowany, to poduszki Bichata umiejscowione są w okolicy nerwu twarzowego oraz przewodów ślinianki. W rzadkich przypadkach może dojść do ich uszkodzenia w trakcie operacji. Chirurgiczne zmniejszanie policzków zostanie poprzedzone wnikliwą konsultacją, w trakcie której lekarz oceni czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu.

Mogą do nich należeć:

– słaby stan zdrowia pacjenta

– palenie papierosów

– nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych

– niektóre choroby przewlekłe

Powiązane wpisy