Czytelnictwo – ile i co czytają Polacy?

Czytanie książek rozwija. Dobrze wpływa na zasób słów, pamięć i wyobraźnię. O tym fakcie możemy przeczytać nawet w internecie. Teoretycznie – wszyscy o tym wiedzą. W praktyce, czytelnictwo w Polsce nie ma się najlepiej i wydaje się, że z roku na rok jest coraz gorzej. Ile czytamy i co najczęściej jest przedmiotem naszej uwagi?

Raport o stanie czytelnictwa 2015

Biblioteka Narodowa opublikowała raport dotyczący czytelnictwa na rok 2015. Przebadanych zostało 3049 osób wieku co najmniej 15 lat. Z badań wynika, że w roku poprzedzającym przeprowadzenie ankiet, 1 książkę rocznie przeczytało zaledwie 37% badanych. Najczęściej i najwięcej czytają kobiety z wyższym wykształceniem oraz zapewnioną stabilizacją zatrudnienia. Od 2000 roku od czytania książek odeszło najwięcej mężczyzn oraz młodzieży. Praktyki czytelnicze bywają różne, jednak jak wynika z badania: działają na zasadzie kuli śniegowej. Jeśli badany czyta czasopisma, chętniej sięga także po książki.

Reklama

Korzystamy z bibliotek, ale nie czytamy?

Czytanie książek w dużej mierze zdeterminowane jest czynnikami środowiskowymi. Czytelnicy najczęściej wychowują się wśród czytelników i z nimi spędzają czas. Nawyk czytania książek nabywamy dzięki innym czytelnikom (rodzicom, nauczycielom) oraz treningowi w postaci regularnego czytania. Książki nie muszą pochodzić z kupna. Mamy dostęp do bibliotek, dlatego możemy z nich korzystać. Ale czy korzystamy? Badania wskazują, że najwięcej czytelników bibliotek to osoby czytające 7 lub więcej książek rocznie oraz studenci i uczniowie szkół średnich. Najważniejszym powodem korzystania z bibliotek jest dostęp do książek, do których w normalnych warunkach trudno byłoby zdobyć. Powodem do niekorzystania z bibliotek jest argument o wystarczającej ilości informacji w internecie oraz zarzut dotyczący przestarzałych księgozbiorów.

Co najczęściej czytają Polacy?

W 2015 roku merlin.pl przygotował raport „Pokaż jak czytasz”, który wskazuje po jakie książki najczęściej i najchętniej sięgają Polacy. Okazuje się, że kobiety najczęściej czytają romanse, książki kulinarne literaturę piękną, prozę. Mężczyźni natomiast chętnie sięgają po książki historyczne, fantastykę i komiksy. Starsi czytelnicy wolą sensację, literaturę piękną i historyczną. Młodsi chętniej sięgają po fantastykę, komiksy oraz literaturę młodzieżową. Badanych zapytano także autorów książek. Najczęściej wymienianym autorem kategorii horror jest Stephen King, autorem fantastyki Sapkowski oraz J.R.R. Tolkien. Z kategorii literatura faktu najczęściej wymieniany autor to Ryszard Kapuściński, a wśród książek podróżniczych najpopularniejsi to Wojciech Cejrowski oraz Beata Pawlikowska. Badanie wskazuje także, że aż 65% badanych szuka książek za pośrednictwem internetu, a ponad połowa inspiruje się aktualnymi listami bestsellerów. Pomimo coraz większej popularności e-booków, większość nadal wybiera tradycyjny papier, a aż 95% ankietowanych uważa, że tradycyjna forma książki nigdy nie wyjdzie z użycia.

Czytanie dla młodości ducha

Kolejne badania potwierdzają, że czytanie to zbawienie dla naszego mózgu. Nie od dziś wiadomo, że czytanie pomaga rozwijać wyobraźnie i uczy empatii, dlatego tak ważne jest aby po książki sięgały także dzieci. Nawyk czytania obniża także ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, bo czytanie to stymulacja i trening dla mózgu. Im częściej i więcej czytamy, tym lepsza będzie nasza pamięć w podeszłym wieku. Nowe badania przeprowadzone w Uniwersytecie Stanforda z pomocą rezonansu jądrowego potwierdzają, że podczas czytania zwiększa się aktywność mózgu, jednak okazuje się, że stymulowane są także zupełnie obszary.

Zastanawiając się nad  czynnikami jakie mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie warto pamiętać, że czytanie książek może być ogromną przyjemnością i sposobem na relaks. W dobie łatwych, szybkich rozrywek takich jak telewizja, internet coraz trudniej nam sięgnąć po książki. Pozostaje liczyć na to, że kolejne raporty będą już bardziej optymistyczne, a Polacy coraz chętniej będą sięgali po książki.

http://www.newsweek.pl/styl-zycia/co-daje-czytanie-dlaczego-czytanie-ksiazek-jest-wazne-przyczyny,artykuly,355526,1.html

http://www.focus.pl/sekrety-nauki/jak-czytanie-wplywa-na-mozg-10419

http://www.bn.org.pl/download/document/1459845698.pdf

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/6801/raporty-czytelnictwa-w-polsce-za-rok-2015

Powiązane wpisy