Chirurgia plastyczna to jedna z niewielu dziedzin medycyny, które nie mają wiele wspólnego z publiczną opieką zdrowotną. Zdecydowana większość istniejących gabinetów i klinik to prywatne praktyki, które mają charakter biznesowy. Chirurga plastyka, tak samo jak każdego innego lekarza dotyczy etyka zawodowa zarówno względem pacjentów jak i kolegów z branży. Ponieważ jednak jest to także biznes – w rzeczywistości zdarzają się także nieuczciwe praktyki wobec konkurencji. chirurgia plastyczna bywa brutalnym biznesem i to zjawisko istnieje na całym świecie i w różnych krajach przybiera różne formy. Dlaczego warto zwrócić uwagę na uczciwość chirurgów względem pacjentów i konkurencji?
Skąd biorą się nieuczciwe praktyki w chirurgii plastycznej?
Chirurgia plastyczna to w porównaniu z innymi specjalizacjami lekarskimi, dość specyficzna część medycyny. Jej zadaniem nie jest leczenie chorób, a poprawianie komfortu życia. Funkcjonujemy w świecie, w którym wygląd jest bardzo ważny. Poprawienie wyglądu nosa, powiększenie piersi czy plastyka brzucha to procedury, które nikogo dziś nie szokują. Ludzie chętnie poddają się chirurgicznym zabiegom, które poprawiają lub zmieniają wygląd. O ile w Polsce operacje najczęściej dotyczą jednej, nieakceptowanej przez pacjenta części ciała, o tyle np. w Japonii lub Korei Południowej, pacjenci przechodzą szereg operacji, które wizualnie zmieniają ich w inną osobę.
Portal medium.com, zwraca uwagę, że operacje plastyczne wiążą się ze sporymi pieniędzmi, a ludzie są tylko ludźmi i niezależnie od wykonywanego zawodu, mają ludzkie cechy takie jak chciwość czy zazdrość. Im bardziej uregulowane zasady wykonywania zawodu w danym kraju, tym większe jest bezpieczeństwo pacjenta. Jednak nieuczciwe praktyki wobec konkurencji sprawiają, że cierpi nie tylko lekarz, którego dotknęło to zjawisko, ale także pacjenci, ponieważ w skrajnych przypadkach dochodzi do monopolizacji rynku, a przynajmniej zmniejszenia możliwości wyboru wśród pacjentów.
Nieuczciwe praktyki w Polsce i na świecie
W Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia odnotowano przypadek sprawy sądowej, w której skarżący zarzucał swoim konkurentom spiskowanie przez zniesławianie przeciwko możliwości wykonywania zawodu w jednym ze szpitali. Lekarz specjalizował się w chirurgi twarzowo-szczękowej. Zebrał dostateczną ilość dowodów potwierdzających, że kilku lekarzy celowo stosowało nieuczciwe praktyki, aby uniemożliwić mu wykonywanie zawodu w zakresie, do którego dążył.
W Czelabińsku na terenie Rosji odnotowano stosowanie nieuczciwej konkurencji poprzez znaczne obniżanie cen zabiegów w stosunku do konkurencji, namawianie pacjentów do poddania się zabiegom oraz używanie słów sugerujących, że usługi oferowane w tej konkretnej klinice są „najlepsze” lub „numer jeden”, co stoi w sprzeczności nie tylko z lekarską etyką zawodową, ale także biznesową.
Także w Polsce zdarzają się przypadki nieuczciwego postępowania wobec konkurencji. Większość wykwalifikowanych chirurgów plastyków to członkowie polskich i zagranicznych Towarzystw Chirurgów Plastyków, których obejmuje konkretny kodeks etyczny. Nieuczciwe praktyki czasem dotyczą zniesławiania w sieci, kiedy to najczęściej firma marketingowa zajmująca się wizerunkiem danego lekarza, buduje go poprzez umniejszanie zasług innych lekarzy.
Na co zwracać uwagę przy wyborze specjalisty?
Zanim wybierzesz się na konsultację i podejmiesz decyzję o współpracy z wybranych chirurgiem plastykiem, zwróć uwagę na kilka kwestii:
- Opinie w sieci – dziś internet jest skarbnicą wiedzy o lekarzach. Opinie o pracy chirurgów plastyków możemy znaleźć na specjalistycznych portalach, takich jak znanylekarz.pl, na ogólnych forach internetowych, oraz otwartych i zamkniętych grupach w mediach społecznościowych. Jeśli widzisz, że opinie nie są zbyt pochlebne, lub przeciwnie – trudno znaleźć choć jedne sceptyczne zdanie – bądź ostrożny. Niepokojące może być także zjawisko atakowania jednego lekarza, przy jednoczesnym chwaleniu innego.
- Cena – chirurgia plastyczna to odpowiedzialny zawód, a zabiegi wiążą się z wysokimi kosztami. Zbyt niska cena może kusić, ale finalnie oszczędność może kosztować Cię wiele więcej pieniędzy oraz stresu.
- Konsultacja – jeśli wybrany przez Ciebie specjalista nie może wykazać doświadczenia w przeprowadzaniu zabiegu, który Cię interesuje i jednocześnie nie planuje konsultacji z innym specjalistą lub nie sugeruje Ci zwrócenia się do innego lekarza – bądź czujny. Kodeks etyki między innymi w Polskim Towarzystwie Chirurgów Plastyków zakłada, że lekarz jest zobowiązany do konsultacji z innym lekarzem w przypadkach wątpliwych lub trudnych, jeśli tylko jakość usług może być dzięki temu wyższa.