Wypadanie włosów dotyczy obu płci. W warunkach fizjologicznych człowiek traci średnio 50–100 włosów w ciągu jednego dnia. Gdy liczba ta jest znacznie większa, może to oznaczać, że przyczyna problemu jest ukryta w chorobie lub niezdrowym stylu funkcjonowania. Najczęściej konsekwencją są takie czynniki jak silny stres, przewlekłe choroby skóry, zaburzenia hormonalne, czy nieprawidłowa pielęgnacja. Często bywają również efektem leczenia chemioterapii. Znieczulenie ogólne może wpłynąć na organizm w różny sposób. Jednym ze skutków ubocznych może być wypadanie włosów. Istnieje kilka przyczyn, które mogą wpłynąć na wypadanie włosów po znieczuleniu. Już sama procedura znieczulenia ogólnego może wywołać stres, który może wpłynąć na organizm i spowodować wypadanie włosów. Dowiedz się więcej na ten temat czytając wpis.
Rodzaje łysienia
Łysienie telogenowe jest jedną z najczęstszych przyczyn łysienia. To rodzaj łysienia, który występuje, gdy większa liczba włosów przechodzi w fazę spoczynku, co prowadzi do zwiększonej utraty włosów. Włosy w fazie telogenu wypadają, a następnie są zastąpione przez nowe włosy, które rosną w fazie anagenu. Zazwyczaj jest łagodne i samoistnie ustępuje w ciągu kilku miesięcy, kiedy włosy zaczną odrastać. Jednak, w niektórych przypadkach, mogą być potrzebne specjalistyczne badania oraz leczenie. Innym rodzajem jest łysienie androgenowe, które występuje u niemal każdego mężczyzny, zwykle po 40. roku życia. Rozpoczyna się od kątów skroniowo-czołowych i szczytu głowy i jest zazwyczaj trwałe. Jeśli chodzi o płeć żeńską, to występuje znacznie rzadziej niż u mężczyzn i rozpoczyna się zwykle po 30. roku życia. Natomiast u kobiet przed menopauzą łysienie obejmuje wierzchołek głowy.
Wypadanie włosów po znieczuleniu
Utrata włosów po zabiegu chirurgicznym jest wynikiem wywieranego na pacjenta stresu. Przed operacją pacjent przeżywa zarówno stres fizycznego, jak i emocjonalnego. Wypadanie włosów po znieczuleniu zwykle ma miejsce około 3-6 miesięcy po początkowym zdarzeniu. Szczególnie powszechna jest utrata włosów po poważnych operacjach. Jakie są przyczyny wypadania włosów po operacji? Badania sugerują, że ponieważ znieczulenie może spowolnić podział komórek, komórki, które opierają się na szybkim podziale komórek, takie jak mieszki włosowe, są wypychane w fazę spoczynku. Dobrą wiadomością jest to, że jest to tymczasowe, a mieszki włosowe wkrótce powrócą do normalnego nieregularnego wzrostu włosów.
Stres
Podczas operacji stres, który jest wywierany na Twoje ciało odgrywa kluczową przyczynę wypadania włosów. Składniki, które są potrzebne do stymulacji mieszków włosowych do wzrostu, takie jak żelazo, białko, biotyna i cynk, są kierowane z dala od skóry głowy. Skutkuje to znacznie słabszym odżywieniem komórek, a co za tym idzie wolniejszym tempem wzrostu.
Hormony
Wiele operacji, szczególnie te związane z układem hormonalnym, wpływają na poziom hormonów w organizmie, co może prowadzić do wypadania włosów. Jeśli wypadanie włosów po operacji jest spowodowane zmianami hormonalnymi, może być konieczne zastosowanie odpowiedniej terapii hormonalnej, która pomoże przywrócić równowagę hormonalną organizmu.
Znieczulenie
Znieczulenie ogólne może wpłynąć na organizm na wiele sposobów, w tym na cykl wzrostu włosów, co może prowadzić do wypadania włosów. Podczas znieczulenia ogólnego stosowane są różne leki, które mogą wpłynąć na organizm, w tym na wzrost i utrzymanie zdrowych włosów. Niektóre z tych leków, takie jak anestetyki, opioidy i benzodiazepiny, mogą wpływać na cykl wzrostu włosów, powodując, że włosy wchodzą w fazę wypadania (telogen), zamiast w fazę wzrostu (anagen). Wypadanie włosów po znieczuleniu występuje szczególnie po dłuższych operacjach. Długotrwała ekspozycja na środek znieczulający może powodować wypadanie włosów z powodu spowolnienia podziału komórkowego, który wpływa na produkcję mieszków włosowych.
Wypadanie włosów po operacji odchudzania
Wypadanie włosów po znieczuleniu do operacji bariatrycznej jest kolejnym przykładem. Szybka redukcja masy ciała wywołana operacją powoduje stres w organizmie, ale może również prowadzić do niedoboru składników odżywczych. Organizm odczuwa nagły brak białka, jako głównego budulca. Dlatego zawsze pamiętaj o prawidłowej diecie i pilnie jej przestrzegaj.
Wypadanie włosów spowodowane lekami pooperacyjnymi
Wypadanie włosów po znieczuleniu to nie jedyny problem. Istnieje wiele leków, których skutkiem ubocznym jest wypadanie włosów, a dotyczy to w szczególności leków pooperacyjnych, które mogą być przepisywane w celu ułatwienia powrotu do zdrowia. Niektóre leki, takie jak beta-blokery i NLPZ, zakłócają cykl wzrostu włosów i powodują łysienie telogenowe.
Rodzaj operacji ma znaczenie
Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę miejsce operacji. Mimo że wszystkie operacje mogą potencjalnie powodować wypadanie włosów, miejsce operacji ma znaczenie. Mieszki włosowe są bardziej narażone, jeśli obszar operacyjny to skóra głowy. Badania wykazały, że operacje głowy i szyi, a także stosowanie znieczulenia hipotensyjnego są również powiązane ze zwiększonym ryzykiem łysienia pozycyjnego, które może prowadzić do utraty włosów.
Konsultacja dermatologiczna
Kiedy problem przedłuża się w czasie, a wypadanie włosów po znieczuleniu stale się nasila, warto rozważyć konsultację dermatologiczną. Dermatolog jest specjalistą, który zajmuje się chorobami skóry, w tym chorobami skóry głowy i włosów, oraz ma wiedzę na temat leczenia wypadania włosów. Dzięki temu może zalecić odpowiednie preparaty do pielęgnacji włosów, a także leki doustne lub w postaci zastrzyków, jeśli przyczyna wypadania włosów wymaga bardziej intensywnego leczenia.
Sposoby na wypadanie włosów po znieczuleniu
Terapia PRP
Terapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg kosmetyczny, w którym krew jest pobierana, przetwarzana, a następnie ponownie wstrzykiwana do skóry głowy. Zabieg ten pobudza wzrost mieszków włosowych. Stymuluje nieaktywne komórki rzęsate i przenosi je z powrotem do anagenu, czyli fazy wzrostu cyklu włosa. Większość pacjentów widzi pewne zmiany w ciągu pierwszych trzech miesięcy leczenia. Pozostała część może spodziewać się efektów w ciągu 6-12 miesięcy.
Mikronakłuwanie
Mikronakłuwanie, zwane także terapią mezoterapii igłowej lub dermarollerem, to metoda kosmetyczna polegająca na stymulowaniu regeneracji skóry poprzez mikronakłucia skóry za pomocą igiełki lub specjalnego wałka z mikroigłami. Zgodnie z najnowszymi badaniami dotyczącymi wpływu mikronakłuwania na wypadanie włosów, pierwsze oznaki odrastania można zaobserwować po około sześciu tygodniach.
Masaż skóry głowy
Codzienny masaż skóry głowy to świetny sposób, aby pobudzić przepływ krwi do mieszków włosowych i pobudzić odrastanie włosów. Może również pomóc usunąć martwe komórki skóry i odblokować uśpione mieszki włosowe. Jest nie tylko świetny dla skóry głowy, ale pomaga również zmniejszyć stres pooperacyjny.
Botoks na włosy
Dla osób, które nie mogą sobie poradzić z nadmiernie wypadającymi włosami, warto rozważyć poddanie się zabiegowi z zastosowaniem botoksu. To nieinwazyjna i bezpieczna procedura, polegające na wstrzykiwaniu botoksu w okolice cebulek włosowych. Botoks wpływa na stymulację włosów, przez co rosną szybciej oraz są gęstsze.