Odstające uszy u dzieci – kiedy wykonać zabieg?

Mimo iż odstające uszy u dzieci same w sobie nie są niczym niebezpiecznym, czasem chcemy podjąć decyzję o ich skorygowaniu. O ile w wieku niemowlęcym mogą one wyglądać słodko, kiedy maluch nieco podrośnie, może stać się obiektem żartów rówieśników. Nasza pociecha również sama zacznie zauważać u siebie pewne cechy, które mogą się jej nie spodobać. Czy zabieg w tym wieku jest bezpieczny?

odstające uszy u dzieci - operacja

Skąd się biorą odstające uszy u dzieci?

Najczęściej odstające uszy u dzieci są cechą dziedziczoną. Może je otrzymać w genach zarówno po najbliższych, jak i dalszych członkach rodziny. Rzadziej zdarza się, że są one wynikiem nieprawidłowego ułożenia w okresie prenatalnym.  Jeśli chodzi o samą budowę, do niefrasobliwych uszu dochodzi w wyniku przerostu chrząstki bądź jej wzrostu pod niewłaściwym kątem.

Reklama

Kiedy można myśleć o zabiegu?

Należy pamiętać, że małżowina uszna kształtuje się do około 7 roku życia. Jeśli nasz odstające uszy u noworodka są wynikiem nieprawidłowego jego ułożenia w brzuchu matki, do tego czasu już dawno powinny odkształcić się do prawidłowego stanu. Dlatego nie powinno się raczej myśleć o zabiegu we wczesnych latach życia dziecka. Dopiero po 7 roku życia będziemy w stanie stwierdzić, czy odstające uszy są czymś bardziej trwałym. Najlepszym momentem na zabieg jest wiek 12-14 lat. W tym wieku można już stosować znieczulenie miejscowe, a chrząstka wciąż ma dobrą podatność na odkształcenie. Otrzyma się w tym wieku najbardziej efektywne wyniki operacji. W późniejszych latach zabieg może być bardziej kłopotliwy, a otrzymanie zadowalającego wyglądu estetycznego znacznie utrudnione.

Odstające uszy u dzieci – czemu warto operować?

Najważniejszy jest aspekt psychologiczny. Oczywiście my dorośli wiemy, że odstające uszy u dzieci nie są defektem, który decyduje o pięknie bądź brzydocie. Niestety, dzieci w wieku dorastania bywają okrutniejsze. Kiedy widzą kogoś z cechą nieco odmienną, nierzadko ta osoba staje się obiektem kpin i żartów. Nie ma potrzeby więc zwlekać z zabiegiem. Dopowiemy, że  90% operacji plastycznych u dzieci to zabiegi korekcji odstających uszu.

odstające uszy u dzieci - zabieg

Chirurgiczna korekcja odstających uszu

Kiedy decydujemy się na zabieg, warto jest być świadomym, jak będzie przebiegać cały proces. Po pierwsze, konsultacje dotyczące wyglądu uszu i zamierzonego wyniku końcowego odbywają się z otoplastykiem. Każdy zabieg wymaga indywidualnego podejścia – dzieci mają różne odkształcenia, przerosty itd. U małych dzieci zabieg będzie przebiegał przy użyciu znieczulenia ogólnego. Nastolatki mogą już skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Sama korekta nie jest skomplikowanym zabiegiem – zazwyczaj trwa około godziny, a polega na nacięciu małżowin usznych w tylnej części. Następnie odpowiednio formuje się chrząstkę. Rekonwalescencja nie jest ciężka, choć przez pewien czas dziecko będzie musiało nosić specjalną opaskę na uszy.

Powiązane wpisy