W czasach, gdy reklamy kremów i preparatów do pielęgnacji skóry napierają na nas z każdej strony, a półki w drogeriach wręcz uginają się pod naporem najróżniejszych kremów w pięknych opakowaniach, coraz trudniej jest znaleźć kosmetyk odpowiedni dla naszego typu cery. Dobry krem nie musi być drogi, aby był skuteczny. Powinien być dopasowany do rodzaju naszej skóry i zawierać cenne składniki, które sprawią, że skóra będzie nawilżona, wystarczająco natłuszczona, odżywiona, wygładzona i pełna blasku. Taki krem, byłby specyfikiem idealnym, którego większość z nas wciąż poszukuje. Istnieją jednak takie substancje, które działają dobroczynnie na każdą skórę i warto szukać ich w kremach. Jednym z najczęściej poszukiwanych typów kremu jest krem przeciwzmarszczkowy bogaty w składniki przeciwstarzeniowe. Na które jeszcze cenne składniki warto zwrócić uwagę?
Kosmetyki do twarzy a składniki przeciwstarzeniowe
Kosmetyki, w dużym stopniu opierają się na połączeniu natury i nowoczesnej technologii. Współczesne osiągnięcia, pozwalają na zamknięcie witamin i składników odżywczych w słoiczkach w taki sposób, aby nie uległy one utlenianiu, rozpadowi czy też psuciu. Przy tym wszystkim należy także pamiętać, że kremy drogeryjne czy apteczne mogą zawierać także składniki takie jak konserwanty czy oleje, które mogą zniweczyć cały efekt działania substancji aktywnych i dodatkowo, także źle wpłynąć na stan skóry.
Ceramidy – składniki przeciwstarzeniowe
Ceramidy, znane także pod bardziej chemiczną nazwą jako sfingolipidy, są naturalnymi tłuszczami obecnymi w naszej skórze. Stanowią podstawowy składnik warstwy zewnętrznej naskórka. Pełnią rolę podobną do cementu, który wzmacnia strukturę ochronną skóry i zapobiega utracie wody oraz działaniu czynników zewnętrznych. W szczególności, osoby z uszkodzoną barierą ochronną skóry mogą odczuwać objawy, takie jak uczucie ściągnięcia po umyciu czy zaczerwienienie, co świadczy o niedoborze ceramidów. W ludzkiej skórze zidentyfikowano 11 różnych rodzajów ceramidów, z których najczęściej stosowane w kosmetykach to ceramidy typu 3, 6I i 6II, będące także jednymi z najdroższych składników kosmetycznych. Produkty z ceramidami szczególnie polecane są dla osób z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, a także dla cery suchej i z uszkodzoną barierą hydrolipidową.
Składniki przeciwstarzeniowe – witaminy
Witamina C
Witaminę C w formie tabletek najczęściej połykamy jesienią i zimą, w czasie gdy zarazki szaleją a my próbujemy uchronić się przed przeziębieniem. Witamina C ma zbawienne właściwości dla naszego organizmu. Jej brak może powodować prowadzić do chorób i licznych dolegliwości. Witamina C, to silny przeciwutleniacz dzięki któremu nasz organizm wolniej się starzeje. Witamina ta dużym stopniu chroni nas także przed nowotworami. Jak się okazuje – to nie są jej jedyne zalety. Okazuje się, że witamina C posiada ogromne właściwości przeciwzmarszczkowe i regeneracyjne. Rozjaśnia skórę (dobrze radzi sobie z przebarwieniami słonecznymi i potrądzikowymi) i sprawia, że jest pełna blasku. Właściwości witaminy C i jej wpływ na skórę znane były już od dawna, jednak dopiero od niedawna technologia pozwala na zapobieganie rozpadaniu się witaminy pod wpływem czynników środowiskowych i pozwala na skuteczne jej zastosowanie w preparatach kosmetycznych.
Witamina E
To kolejny składnik, na który warto zwrócić uwagę kupując krem do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Podobnie jak witamina C, witamina E zwana także witaminą młodości, jest silnym antyoksydantem. Między innymi chroni skórę przed starzeniem się. Można dostarczyć ją od wewnątrz – poprzez odpowiednią dietę, czyli spożywanie olejów roślinnych wysokiej jakości, orzechów, pestek i takich warzyw jak papryka czy awokado. Jako składnik kremów, ma za zadanie przede wszystkim profilaktykę przeciwzmarszczkową. Doskonale nawilża skórę, ujędrnia i dodaje jej blasku. Chroni skórę przed fotostarzeniem i doskonale radzi sobie z przebarwieniami. To cenny składnik kremów i preparatów do pielęgnacji skóry twarzy. Z pewnością warto na niego zwrócić uwagę podczas wybierania kremu dla siebie.
Koenzym Q10
Jest to substancja, która występuje w naszych organizmach w naturalny sposób. Wraz z upływem czasu, nasze ciało wytwarza go coraz mniej, czego skutkiem są widoczne oznaki starzenia się skóry. Takie jak zmarszczki, utrata jędrności i wiotczenie. Jego stężenie w organizmie, stopniowo spada już oo ukończeniu 21 roku życia. Koenzym Q10 chroni skórę przed fotostarzeniem i utratą elastyczności. Kremy z zawartością koenzymu Q10 chroni włókna kolagenowe oraz pobudza organizm do regeneracji i produkcji nowych. Koenzym Q10 jest jednym z tych składników, które powinny znaleźć się w składzie kremu przeciwzmarszczkowego.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry, który działa jako silny nawilżacz, wiążąc wodę i zatrzymując ją w skórze. Jego cząsteczki są zbyt duże, aby przenikać do głębszych warstw skóry. Tworzy on film na jej powierzchni, zapobiegając utracie wody i zapewniając odpowiednie nawilżenie. Działa kondycjonująco, sprawiając, że skóra staje się miękka, gładka i dobrze nawilżona. Kwas hialuronowy jest skuteczny dla każdego typu skóry – nawilża skórę suchą, redukuje podrażnienia i łuszczenie u osób z uszkodzoną skórą. Nawilżenie jest istotne dla każdego rodzaju skóry. Sprzyja wchłanianiu składników aktywnych i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry poprzez utrzymanie naturalnego czynnika nawilżającego i płaszcza hydrolipidowego.
Peptydy
Peptydy, to składniki kosmetyków, które mogą zdziałać cuda na Twojej skórze! Dzięki swoim niewielki. rozmiarom, te krótkie łancuchy białkowe przenikają w głąb skóry, dostarczając jej niezbędnych składników. Ich głównym zadaniem jest pobudzenie produkcji kolagenu, co sprawia, że są niezastąpione w kremach przeciwzmarszczkowych i ujędrniających. Niektóre peptydy działają nawet jak „botox”, relaksując mięśnie i redukując mimiczne zmarszczki. W kosmetykach możemy je znaleźć pod różnymi nazwami, takimi jak Tripeptide-3, Pentapeptide-18 czy Acetyl Hexapeptide-8. Co więcej, peptydy pełnią również funkcję transportową, pomagając innym substancjom aktywnym przenikać jeszcze głębiej w struktury skóry.