Wszystko co powinnaś wiedzieć o elastyczności skóry

Utrata elastyczności skóry, to jeden z ważniejszych procesów powodujących powstawanie zmarszczek oraz wiotczenie. Każda część i każdy organ naszego ciała się starzeje. Skóra także i jest to coś co widać na pierwszy rzut oka, i z czym nie zawsze łatwo jest się pogodzić. Za elastyczność i nawilżenie skóry odpowiadają dwa białka: kolagen i elastyna. Co powinnaś o nich wiedzieć?

Kolagen i elastyna

Są to dwa białka, naturalnie występujące w tkance łącznej skóry. Kolagen odpowiedzialny jest za nawilżenie skóry. Nadaje skórze objętość i „pulchność”. Elastyna natomiast jest białkiem, które odpowiada za sprężystość i elastyczność skóry. Stan elastyczności skóry można bardzo łatwo sprawdzić. Chwyć kciukiem oraz palcem wskazującym skórę na zewnątrz dłoni i obserwuj jak szybko powraca do pierwotnego kształtu. Jeśli przez chwilkę pojawia się coś w rodzaju „namiotu”, skóra znacznie straciła na swojej elastyczności. Kolagen i elastyna są białkami, które działają wspólnie. Wraz z procesem starzenia, kolagen zawarty w skórze traci naturalne możliwości wiązania wody. Pod wpływem tego procesu, skóra traci możliwość produkcji elastyny. Jest to zjawisko naturalne i nie u wszystkich przebiega w ten sam sposób. Wystarczy porównać skórę kilku osób po sześćdziesiątym roku życia, o podobnym stylu życia. Prawdopodobnie w każdym przypadku elastyczność skóry będzie inna. Różnice najczęściej wynikają z genetyki oraz wpływu środowiska. Czynnikiem środowiskowym, który znacząco wpływa na utratę elastyczności skóry jest promieniowanie słoneczne. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na produkcję kolagenu i elastyny jest stres. Badania potwierdzają, że produkcja hormonu stresu przez organizm, kortyzolu ma związek z rozpadem elastyny.

Reklama

Jak zatrzymać proces utraty elastyczności skóry

Skóra, która w bardzo ograniczony sposób produkuje elastyna staje się wiotka i w efekcie, zaczyna wisieć. Przy dużej utracie elastyczności skóry może być problem z efektami zastosowania niektórych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Na przykład, zastrzyki z kwasu hialuronowego nie spełnią do końca swojego zadania, ponieważ preparat nie będzie w stanie podnieść mocno wiszącej skóry. Warto działać profilaktycznie, szczególnie wtedy kiedy genetycznie dochodzi do szybkiej utraty elastyczności. W jaki sposób?

Odpowiednia dieta – dieta bogata w cukry proste uszkadza kolagen, dlatego zdrowe nawyki żywieniowe ważne są dla całego organizmu w tym także skóry. Przede wszystkim jedz dużo warzyw, które zawierają przeciwutleniacze i wprowadź do diety produkty dobre na skórę takie jak awokado, morele lub banan. Postaw na zdrowe oleje takie jak olej lniany lub nierafinowany olej rzepakowy. Zjadaj tłuste ryby oraz chude mięso.

Chroń skórę przed słońcem –  wpływ promieniowania to jeden z najważniejszych czynników wpływających na starzenie się skóry. Jeśli lubisz kąpiele słoneczne, stosuj kremu z wysokim filtrem. Aby uzyskać ładny odcień skóry stosuj kremy lub samoopalacze. Kilka tygodni opalonej skóry nie jest warte znaczącego jej zniszczenia

Dbaj o nawilżenie – i zarówno nawilżanie od wewnątrz jak i na zewnątrz. Pij co najmniej 2-2,5 litra wody w ciągu dnia i stosuj nawilżające kremy i balsamy. Systematyczność w działaniu pozwoli na uzyskanie długofalowo dobrych efektów. Pamiętaj o tym, że zastosowanie nawet najdroższego balsamu raz na dwa tygodnie nie przyniesie żadnych efektów.

Prowadź aktywny tryb życia – regularne ćwiczenia pomogą dłużej zachować elastyczność skóry. Ponadto, porządna dawka ruchu pomaga rozładować napięcie i pozbyć się stresu, który ma dyuży wpływ utratę elastyczności skóry.

źródła:

http://vumag.pl/uroda/jedzenie-ktore-ujedrni-skore-dieta-na-ladna-i-zdrowa-skore/73hn29
https://www.zwivel.com/blog/improve-skin-elasticity-advice-experts/

Powiązane wpisy