Monitorowanie implantów piersi – jak to robić?

Operacja polegająca na umieszczeniu implantów piersi jest poważną ingerencją w organizm. Aby mieć pewność, że operowane miejsce dobrze się goi, należy obserwować swoje ciało. To bardzo ważne, ponieważ nawet drobne nieprawidłowości mogą mieć poważne skutki. Zdrowia nie da się kupić, a regularne monitorowanie implantów piersi może uchronić pacjentkę przed groźnymi powikłaniami.

Na co zwracać uwagę po plastyce piersi?

Plastyka piersi może skutkować powikłaniami i zagrożeniami dla zdrowia. Aby do tego nie dopuścić, nawykiem powinno stać się długoterminowe monitorowanie implantów piersi. Niepokojące objawy, jakie mogą wystąpić to m.in.: zmiany w wyglądzie skóry, nierówności, guzy, wyczuwalne lub widoczne pofałdowanie implantu. Anatomiczne implanty piersi mogą się przemieścić, czego objawem jest zmiana kształtu piersi. Inne alarmujące symptomy to ból, opuchnięcie, zaczerwienienie oraz wydzieliny z sutków. Po wystąpieniu takich dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem. Niedługo po operacji pojawia się ból, obrzęki i zaczerwieniania, są to normalne następstwa zabiegu. Rekonwalescencja po plastyce piersi trwa do trzech tygodni, a powrót do ćwiczeń fizycznych do ośmiu tygodni. Jest to przybliżony, uogólniony czas powrotu do pełnej formy, czas rekonwalescencji jest indywidualny. Jeśli po kilku miesiącach od włożenia implantów pacjentka zauważy niepożądane objawy, może to być powód do niepokoju.

Reklama

Niekorzystnym, niebezpiecznym skutkiem operacji piersi mogą być zakażenia ran, zbieranie się krwi lub płynu surowiczego pod skórą, drętwienie rany, krwiak. Poważnymi, chociaż rzadko występującymi powikłaniami są infekcje lub pęknięcie implantu.

Monitorowanie stanu implantów

Rekonwalescencja po plastyce piersi dotyczy m.in. kontroli u lekarza chirurga, który przeprowadzał zabieg. Systematyczne monitorowanie implantów piersi umożliwia szybkie zauważenie nieprawidłowości i podjęcie odpowiednich działań. Sposób wykrycia uszkodzenia w implancie zależy od jego rodzaju. Pęknięcia w implantach solnych można wykryć łatwo, bez prześwietlenia. W przypadku implantów silikonowych potrzebne jest prześwietlenie, ponieważ bez niego trudno jest wykryć wyciek wypełnienia z implantu. Specjaliści zalecają, by sprawdzać implanty piersi za pomocą rezonansu magnetycznego lub badaniem ultrasonograficznym. Pierwsza kontrola powinna nastąpić 3 lata od zabiegu, kolejne co 2 lata.

Podstawowym, najprostszym sposobem monitorowania implantów jest przyglądanie się piersiom oraz ich delikatne, ale dokładne dotykanie. Jakiekolwiek widoczne lub wyczuwalne zmiany należy obserwować i skontrolować na wizycie u lekarza, mogą bowiem przekształcić się w poważny problem zdrowotny.

 

Powiązane wpisy