Lifting ramion – pytania i odpowiedzi

Ładnie zaokrąglone i szczupłe ramiona nadają sylwetce ładnego, symetrycznego wyglądu. Zbyt dużo luźnej skóry, tworzenie się tzw. „motylków” lub „nietoperzy”, jest dla pacjentów z tym problemem szczególnie dokuczliwe latem. Lifting ramion to zabieg, którego celem jest nadanie ramionom ładnego kształtu i doprowadzenie skóry do odpowiedniego napięcia. Co warto wiedzieć o liftingu ramion, zanim udasz się do chirurga plastyka na konsultację?

W jakich sytuacjach wykonuje się lifting ramion?

Lifting ramion wykonuje się u pacjentów, którzy mają problem z nadmiarem skóry i tkanki tłuszczowej w górnej części rąk, przez co tworzą się tzw. „nietoperze skrzydła”. Problem ze skórą ramion najczęściej występuje w sytuacji, gdy pacjent znacznie straci na wadze. Upływający czas także jest odpowiedzialny za obwisłą skórę na ramionach, zwłaszcza o tych osób, które zawsze miały tendencję do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w tym obszarze.

Reklama

Na czym polega ten zabieg?

Operacja polega na wycięciu nadmiaru skóry, ewentualnym odessaniu zbędnej tkanki tłuszczowej i zszyciu rany w taki sposób, aby nie blizna nie była widoczna. Celem operacji jest ujędrnienie skóry i nadanie ramionom ładnego, regularnego kształtu.

Kim są kandydaci do zabiegu?

Idealnymi kandydatami do liftingu ramion są osoby, które cieszą się ogólnie dobrym zdrowiem i co najmniej przez rok utrzymują stałą wagę ciała. Stabilność wagi jest bardzo ważna, ponieważ w przypadku znacznych wahań, efekty operacji nie będą zadowalające. Do gabinetów chirurgów plastyków najczęściej zgłaszają się osoby, które w wyniku diety i intensywnego wysiłku fizycznego, utraciły wiele kilogramów. Skóra na ramionach nie zawsze jest w stanie skurczyć się do zadowalającego stopnia. Operacja jest sposobem na to, czego nie można uzyskać w wyniku ćwiczeń czy diety.

Czy zawsze wykonuje się także liposukcję?

Nie, czasem nie ma takiej konieczności. Liposukcję wykonuje się w zależności od oczekiwanego poziomu korekcji i uzyskania pożądanego konturu ramion.

Czy zabieg jest bolesny?

Sama operacja najczęściej wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, zatem podczas samego zabiegu pacjent śpi i nie odczuwa żadnego bólu. Po operacji może pojawić się znośny ból i dyskomfort. Niektórzy pacjenci przez kilka dni po operacji przyjmują zalecane środki przeciwbólowe. Zdaniem większości pacjentów, ból jest umiarkowany.

Gdzie przebiegają blizny?

Nacięcie najczęściej wykonywane jest od pachy do łokcia. Przy normalnym ułożeniu ciała, blizny nie są w ogóle widoczne. Prawidłowe gojenie się ran i dbanie o blizny powoduje, że po upływie kilku miesięcy blizny są płaskie, kolorem zbliżone do odcienia skóry. Gojenie ran trwa około 2 tygodnie, po tym czasie otrzymasz od chirurga plastyka wskazówki dotyczące pielęgnacji blizn.

Jakie jest ryzyko związane z zabiegiem liftingu ramion?

Ryzyko jest podobne jak w przypadku każdej innej operacji plastycznej. Może to być problem z gojeniem się ran, infekcja, krwiaki lub gromadzenie się płynów. Przestrzeganie wskazań chirurga plastyka znacznie minimalizuje ryzyko powstania niepożądanych powikłań.

Po jakim czasie można wrócić do codziennej aktywności?

Większość pacjentów wraca do aktywności zawodowej i codziennych czynności w okresie od 10 do 14 dni. Do intensywnych ćwiczeń fizycznych można wrócić najczęściej po 4 lub 6 tygodniach, jednak w tym względzie warto ściśle trzymać się wskazań chirurga, który wykonywał zabieg. Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, a indywidualne wskazówki podyktowane są obserwacją gojenia się ran i procesu powrotu do zdrowia.

Jak będzie wyglądała pierwsza konsultacja?

Chirurg plastyk z pewnością zapyta Cię o ogólny stan zdrowia, przebyte choroby, czasem może także zlecić wykonanie dodatkowych badań. Podczas konsultacji otrzymasz informacje dotyczące przebiegu operacji, ryzyka oraz efektów. Jest to najlepszy czas na wyjaśnienie kwestii, które Cię niepokoją.

Powiązane wpisy