Piękna skóra japońskich kobiet – w czym tkwi sekret?

Japońskie kobiety przykładają szczególną wagę do pielęgnacji swojej cery. Efekty tego są widoczne na pierwszy rzut oka, bo japonki w ogromnej większości długo cieszą się piękną skórą, która przypomina oblicza porcelanowych lalek. Nieco inne podejście do codziennej rutyny owocuje w postaci świetlistej, gładkiej, pozbawionej zmarszczek i wszelkich niedoskonałości skóry. Czego możemy się nauczyć o pielęgnacji od kobiet z kraju kwitnącej wiśni? Piękna skóra japońskich kobiet. W czym tkwi jej sekret?

Wydaje się, że podstawową różnicą w pielęgnacji skóry jest czas poświęcony poszczególnym czynnościom. Zamiast szybkiego zmywania makijażu i kremu nałożonego w pośpiechu, codzienna rutyna obejmuje więcej czynności i powolnych ruchów. Kolejną różnicą o której warto wspomnieć to rodzaj produktów. Japońskie kobiety bardziej skupiają się na prewencyjnych działaniach i łagodnych środkach. Rzadko stosują preparaty głębiej ingerujące w skórę np. kwasy czy głębsze lub mechaniczne peelingi.

Reklama

Codzienna rutyna

Japońskie kobiety, rano przede wszystkim skupiają się na oczyszczaniu oraz ochronie przeciwsłonecznej. Szczególnie to drugie jest bardzo ważnym elementem codziennej rutyny, bo kobiety z kraju kwitnącej wiśni zdają sobie sprawę ze szkodliwości promieniowania na skórę. Unikają ekspozycji na słońce i stosują kremy z wysokimi filtrami UV. Codzienna rutyna rozpoczyna się od oczyszczania porów z sebum i innych zanieczyszczeń. Następnie nakładany jest preparat nawilżający o bardzo lekkiej konsystencji, niejednokrotnie posiadający także właściwości tonizujące. Kolejny etap to krem z filtrem. Tak przygotowana twarz stanowi bazę pod delikatny makijaż. Przed pójściem spać, japonki dokładnie oczyszczają twarz z makijażu, następnie stosują odżywianie, regenerację lub taki rodzaj pielęgnacji, który ma na celu trafianie w jeden konkretny problem. Japonki chętnie także stosują maski. Niekoniecznie codziennie, jednak raz na kilka dni poświęcają kilkanaście minut na trzymanie maski, która podobnie jak w przypadku innych preparatów, najczęściej ma jedno, wybrane zadanie, np. dostarczenie skórze witamin lub nawilżenie.

Kilka nawyków, którym warto się przyjrzeć i zastosować w codziennej pielęgnacji

Delikatne ruchy

Często w pośpiechu, nakładamy krem zbyt mocno pocierając skórę. Japonki robią to w sposób delikatny. Nie pocierają skóry zbyt intensywnie, a delikatnie nakładają preparat. W taki sam sposób usuwają makijaż. Zbyt intensywne pocieranie może powodować stany zapalne skóry i wpływać na jej ogólny wygląd. Zbyt intensywne ruchy szczególnie źle wpływają na skórę wokół oczu, która jest cienka, uboga w gruczoły łojowe i ma skłonności do rozciągania się oraz marszczenia. W kwestii złuszczania, rzadko stosowane są mechaniczne peelingi. Dla pozbycia się martwego naskórka, najczęściej stosuje się produkty zawierające bardzo delikatne drobinki lub substancje rozpuszczające.

Jednozadaniowe produkty

Niejednokrotnie stosujemy preparaty, które maja na celu nawilżenie, natłuszczenie, odżywienie i jeszcze ujędrnienie. Japońskie podejście do codziennej pielęgnacji jest zdecydowanie odmienne. Pielęgnacja, zwłaszcza ta wieczorna jest ściśle ukierunkowana na jeden konkretny problem: suchą skórę, niedoskonałości, rozszerzone pory, ziemisty koloryt itd. Skupienie się na jednym problemie pozwala na skuteczniejsze wyeliminowanie go. Japonki dość często stosują serum zamiast kremów.

Ścisła ochrona przeciwsłoneczna

To dla japonek niezwykle ważny element pielęgnacji. Oprócz codziennego stosowania kremów z wysokim filtrem, nie jest rzadkością także noszenia kapeluszy, rękawiczek lub parasoli w słoneczne dni. Dziś wiemy już, że słońce w dużym stopniu sprzyja starzeniu się skóry. Dla japońskich kobiet nie ma w tej sprawie kompromisu.

Masaże twarzy

Masaże twarzy są bardzo popularne w Japonii. Ten zabieg pomaga w przepływie krwi i limfy, co zmniejsza wszelkie obrzęki i pomaga skórze w samoregeneracji. Oprócz profesjonalnych masaży, japonki stosują w codziennej pielęgnacji domowe masaże z pomocą własnych rak lub specjalnych rolek, które pomagają kontrolować ucisk.

Powiązane wpisy