Letnie choroby – sprawdź, co jakie schorzenia mogą się dotknąć w ciepłych miesiącach

Choć to zima kojarzy się z przeziębieniami i infekcjami, nie jest jedynym okresem w roku kiedy jesteśmy narażeni na choroby. Latem jest ciepło i wydaje się, że żadne infekcje nas nie dotkną. Jest to jednak błędne, bo latem grozi nam wiele chorób typowych właśnie dla tego okresu. Na co powinnaś uważać wiosną i latem?

 

Reklama

Zapalenie pęcherza

Dopada nas zwłaszcza na urlopie. Wystarczy chwilę posiedzieć w mokrym stroju kąpielowym, usiąść na zimnym i wilgotnym kamieniu, piasku lub posadzce lub wykąpać się w brudnym basenie. Zapalenie pęcherza bywa dokuczliwe i wymaga leczenia, dlatego warto pamiętać o tych zagrożeniach i nie zapominać się podczas wakacyjnej przygody.

Infekcje gardła

Kojarzą się głównie z okresem zimowym podczas którego jesteśmy zmuszeni do wdychania zimnego powietrza. Osoby, które często łapią infekcje gardła zima i jesienią, z dużym prawdopodobieństwem mogą zachorować także latem. Infekcje górnych dróg oddechowym latem najczęściej są spowodowane piciem bardzo zimnych, ochładzających napojów.

Grzybica

Grzybicą najczęściej można zarazić się latem. Zwłaszcza grzybicą stóp. Aby nie dopuścić do zarażenia się trzeba zastosować podstawowe środki ostrożności: nie chodzić na boso na terenie basenów i lepiej unikać tego także na piasku. Należy być ostrożnym w publicznych toaletach oraz kłaść ręcznik na leżaku zanim na niego usiądziemy. Grzybica, zwłaszcza stóp i paznokci wymaga długotrwałego leczenia. W tym wypadku z podwójną siłą nabiera znaczenie stwierdzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Problemy z przewodem pokarmowym

Kiedy zaczyna robić się bardzo ciepło, nie tylko my ludzie odczuwamy wyższą temperaturę. Żywność, która nie jest właściwie przechowywana zaczyna się psuć. Szybciej rozwijają się w niej bakterie. Aby uniknąć problemów żołądkowych, dokładnie myj warzywa i owoce, przechowuj żywność w lodówce i nie stołuj się w podejrzanych miejscach. Zatrucia pokarmowe lub zakażenia jelitowe mogą skutecznie zepsuć każdy urlop lub uniemożliwić pracę.

Zapalenie ucha

Gorąca plaża, a chwilę potem skok do chłodniejszej wody. Do tego nadmorski klimat z wiatrem i zapalenie ucha przydarzy się nam z dużym prawdopodobieństwem. Zapalenie ucha jest często nieprzyjemne i bolesne, dlatego staraj się nie dopuścić do powstania infekcji.

Poparzenia słoneczne

Na słońcu łatwo się zapomnieć, jednak ochrona przeciwsłoneczna powinna być ta sprawa, która zajmuje Twoją głowę na pierwszym miejscu podczas wakacji. Oparzeniu słonecznemu może towarzyszyć gorączka i nudności. Spalona skóra przez kolejne dni będzie musiała być chroniona przed słońcem, przez co prawdopodobnie resztę wypadku będziesz musiał spędzić w zacienionym miejscu. Uwaga na wiosenne słońce! Upał nie jest jeszcze tak odczuwalny, ale promienie mocno oddziałują na skórę.

Opryszczka

Infekcja wirusowa jaką jest opryszczka przydarza się dużo częściej latem niż zimą. Promieniowanie UV sprzyja powstawaniu opryszczki, dlatego nie zapominaj o filtrach nie tylko na skórze, ale i na ustach. Opryszczka jest także zaraźliwa, dlatego wszystkie całuśni kawalerowie oraz całuśne panny powinny uważać komu składają pocałunek. Infekcja jest nie tylko nieestetyczna, ale przede wszystkim może być niebezpieczna.

Alergie

Objawy uczuleń na pyłki zaczynają się już wczesną wiosną i mogą trwać do jesieni. Alergie wziewne to nie jedyny problem w wiosennych i letnich miesięcy. Uczulenie może pojawić się podczas pierwszych dni spędzonych na słońcu, pod wpływem ugryzień owadów lub zjedzenia produktu, którego wcześniej nie próbowaliśmy.

Powiązane wpisy