Czy kawa szkodzi Twojej urodzie?

O kawie pojawia się sporo sprzecznych informacji. Z jednej strony słyszymy, że jest to używka i nie służy naszej urodzie, z drugiej jednak mówi się, że zawarta w kawie kofeina oraz przeciwutleniacze mogą mieć zbawienny wpływ na skórę. Jak wygląda to naprawdę? Czy poranna kawa, a nie raz i dodatkowo popołudniowa przyspieszają czy spowalniają proces starzenia? A może jest to obojętne?

Sprzeczne informacje wydają się brać stąd, że jedno działanie kawy może mieć zarówno dobry jak i zły wpływ na skórę. To jest trochę tak jak z jedzeniem owoców. Z jednej strony wiemy, że są zdrowe i należy ich jeść jak najwięcej, z drugiej jednak owoce zawierają dużo cukrów prostych, które nie są dobre dla naszego zdrowia.

Reklama

Kawa powoduje odwodnienie

Najbardziej aktywny składnik kawy, kofeina, jest moczopędny. Znają to wszyscy Ci, którzy piją poranną kawę. Ważne jest aby wraz albo po wypiciu porannego kubka aromatycznego napoju, uzupełnić płyny dwoma szklankami wody. Odwodnienie nie jest dobre dla naszej skóry – powoduje, że szybciej pojawiają się na niej zmarszczki i ma tendencję do łuszczenia się. Z drugiej strony, popularne są zabiegi z użyciem zmielonej kawy, która podobno rozbija komórki tłuszczowe i wygładza skórę.

Kawa zwęża naczynia krwionośne

I tak i nie. Okazuje się bowiem, że kawa rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi do mózgu. To sprawia, że czujemy się rano bardziej „przytomni”. Z drugiej strony, kawa zwęża naczynia krwionośne w obrębie twarzy, co może oznaczać, że do naszej skóry nie przedostaje się wraz z krwią odpowiednia ilość składników odżywczych, które wpływają na produkcję kolagenu odpowiadającego za sprężystość i gęstość skóry.

Kofeina – substancja powodująca stany zapalne czy środek przeciwzapalny?

I tu dochodziło do wielu sprzeczności. Jedni twierdzili, ze kofeina zawarta w kosmetykach zaostrza albo nawet powoduje stan zapalny, inni, że kofeina łagodzi stany zapalne skóry. Okazuje się, że… i jedno i drugie. Wiele zależy od indywidualnych skłonności i reakcji a niektóre związki zawarte w kawie. Według badań z 2016 roku opublikowanych w Molecular Nutrition and Food Research, kawa i kofeina wykazują zarówno działanie przeciwzapalne, jak i zapalne. Naukowcy Ci twierdzili, że efekty były specyficzne dla poszczególnych osób.

Kawa powoduje trądzik?

Z pewnością nie raz słyszeliście, że picie kawy powoduje lub zaostrza trądzik. Zwolennicy tej teorii twierdzą, że kawa zatrzymuje toksyny w wątrobie, które wyrzucają się się potem w postaci zmian trądzikowych na skórze. Obecna nauka wskazuje, że filiżanka kawy jest dla wątroby wręcz dobra.

Kawa zawiera przeciwutleniacze, jest więc dobra dla naszej skóry

O przeciwutleniaczach mówi się ostatnio sporo. Najczęściej zawarte są w warzywach i owocach. Antyoksydanty walczą z wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się organizmu i mają wpływ na powstawanie nowotworów. W 2012 roku, opublikowano badania, które wskazywały, że kobiety pijące więcej niż 3 filiżanki kawy dziennie były o 21% mniej narażone na raka skóry niż te kobiety, które wypijały 1 filiżankę w miesiącu.

Jak większość rzeczy w życiu – mogą jednocześnie szkodzić jak i pomagać. W przypadku kawy sporo zależy od indywidualnych skłonności. Nie każdy z nas potrafi sobie odmówić filiżanki tego aromatycznego napoju o poranku. Może to i dobrze?

źródło: https://www.zwivel.com/blog/does-coffee-cause-skin-problems/

Powiązane wpisy