Jak zminimalizować ryzyko powstania powikłań po operacji plastycznej?

Operacje plastyczne obecnie wykazują duży wskaźnik bezpieczeństwa. Poważne powikłania zdarzają się bardzo rzadko, co nie zmienia faktu, że zawsze istnieje pewien stopień ryzyka. Zagrożenia nie dotyczą jedynie operacji plastycznych, ale wszelkich interwencji chirurgicznych, którym poddawane jest ludzkie ciało. Trudno nie uznać tego, że poddawanie się znieczuleniu i interwencja w ciało nie może stanowić ryzyka dla pacjenta. Te niebezpieczeństwa mogą być jednak bardziej odległe, jeśli zastosujemy się do pewnych wskazówek.

Każda z operacji plastycznych może cechować się nieco innym ryzykiem. Są także powikłania, które dotyczą niemal każdej z nich i są to m.in. infekcje, obrzęki lub bliznowce. Podczas konsultacji, chirurg plastyk przedstawi Ci wszystkie informacje dotyczące zagrożeń wynikających z poddania się zabiegowi. A jak Ty, jako pacjent możesz sobie pomóc i zminimalizować ryzyko powstania powikłań po operacji plastycznej?

Reklama

#1 Nie lekceważ ryzyka

Pamiętaj o tym, że to ryzyko naprawdę, realnie istnieje, dlatego świadomość wystąpienia powikłań powinna dotrzeć do Twojej świadomości z pełną mocą. Z drugiej strony postaraj się przyjąć te informacje ze spokojem i nie wzbudzaj w samemu sobie strachu. Powikłania mogą się przydarzyć, jednak jeśli będziesz stosował się do wskazówek i zaleceń, nie ma powodu do martwienia się na zapas.

#2 Szczerość wobec chirurga

Zanim wybierzesz się na konsultację, zrób sobie listę istotnych dolegliwości lub chorób oraz spis leków, które przyjmujesz (włącznie z ziołami). Nie próbuj ukrywać istotnych informacji dotyczących Twojego zdrowia, ponieważ skutki mogą być bardzo poważne. Nawet przewlekła choroba nie zawsze jest przeciwwskazaniem do wykonania operacji, jeśli jest odpowiednio prowadzona i leczona. Bądź zatem szczery już na początku całego procesu, a z dużym prawdopodobieństwem wszystko będzie w porządku.

#3 Palenie papierosów

Jeśli chcesz poddać się operacji plastycznej i uniknąć powikłań, przede wszystkim powinieneś pomyśleć o rzuceniu paleniu. Zalecane jest odstawienie papierosów co najmniej na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem i wytrwanie w tym stanie co najmniej 4 tygodnie po niej. Dym papierosowy utrudnia dotlenienie krwi, co może mieć znaczący wpływ na gojenie się ran. Niektórzy chirurdzy plastycy nie podejmują się wykonania operacji do czasu, aż nie otrzymają jasne deklaracji o rzuceniu palenia według wskazań. Zaprzestanie palenia papierosów przed operacją leży w Twoim interesie, dlatego zanim wybierzesz się na konsultację, przemyśl także tę kwestię.

#4 Ściśle przestrzegaj wskazań chirurga

Przed zabiegiem oraz po nim, otrzymasz wszystkie wskazówki dotyczące rekonwalescencji. Będziesz potrzebować odpoczynku, dobrej jakości jedzenia a ponadto, otrzymasz wskazówki dotyczące pozycji spania, dozwolonych i niedozwolonych ruchów oraz unikania niektórych leków lub ziół. Pod żadnym pozorem nie lekceważ tych wskazań. Jeden, niepotrzebny lub energiczny ruch może wpłynąć na ryzyko pojawienia się powikłań. Działaj zgodnie z zaleceniami także kilka tygodni po operacji, a nie będzie powodów do obaw. Jeśli przydarzy się coś, co Cię zaniepokoi lub będziesz mieć wątpliwości czy np. możesz wrócić do bardziej intensywnej aktywności fizycznej, skontaktuj się ze specjalistą a dopiero potem podejmuj konkretne działania.

Za Twoje bezpieczeństwo w dużym stopniu odpowiada chirurg plastyk, jednak Ty sam także nie możesz działać naprzeciw swojemu interesowi. Im lepiej zaplanujesz okres po operacji i będziesz stosować się do zaleceń, tym szybciej wrócisz do codziennego funkcjonowania i unikniesz przykrych konsekwencji.

Powiązane wpisy