Chirurgia plastyczna ratunkiem dla ofiar oblania kwasem

Każdego roku, wielu ludzi, a szczególnie kobiet, pada ofiarą oblania kwasem. Ten sposób na „ukaranie” nieposłusznej kobiety jest najpopularniejszy w takich krajach jak Pakistan i Indie, choć ataki zdarzają się także w Stanach Zjednoczonych i Europie. Ofiary można liczyć w rzędach kilkudziesięciu tysięcy rocznie na całym świecie. W samym Pakistanie w 1994 roku, ofiarami oblania kwasem zostało aż 7800 kobiet. W 2016 roku w Wielkiej Brytanii odnotowano 480 tego rodzaju przestępstw. Choć w wielu przypadkach, medycyna potrafi pomóc ofiarom, już dziś współczesne możliwości znacznie poprawiają ich jakość życia. To chirurgia plastyczna najczęściej jest ratunkiem dla ofiar oblania kwasem.

Jak kwas działa na skórę?

Oprawcy, chcący oszpecić swoją ofiarę najczęściej używają kwasu solnego lub siarkowego. Celem rzadko jest pozbawienie ofiary życia. Raczej ukaranie jej i pozbawienie możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Oblanie kwasem powoduje nieodwracalne i natychmiastowe poparzenia. Kwas siarkowy jest szczególnie niebezpieczny. Po kontakcie z ludzką skórą, która przecież składa się także z wody, kwas nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury i penetruje głęboko skórę tworząc poparzenia 3 i 4 stopnia. Rany goją się około 4 miesięcy. W tym czasie trzeba uważać aby nie doszło do zakażenia. Blizny po oblaniu kwasem powodują wiele daleko idących dla ofiar konsekwencji. Często ograniczają ruchomość stawów – jeśli w tej okolicy doszło do poparzenia, pozbawiają ofiary wzroku lub uniemożliwiają normalne przyjmowanie pokarmów.

Reklama

W jaki sposób pomaga się ofiarom?

W pierwszej kolejności, leczenie polega na zminimalizowaniu skutków oparzeń dla zdrowia i codziennego funkcjonowania. Potem można zająć się estetyczną stroną, która jednak ma ogromne znaczenie. Trzeba pamiętać o tym, że twarz po oblaniu kwasem najczęściej nie przypomina już twarzy w ogóle. Czasem skutki są tak rozległe, że nawet po udzieleniu pomocy z zakresu chirurgii plastycznej, twarz nadal jest w dużym stopniu oszpecona. Doktor Douglas Henstorm z kliniki W Utah, zajmujący się pomocą ofiarom oblania kwasem podkreśla, że oparzenie tego rodzaju powoduje trwałe uszkodzenie skóry, a chirurgiczny plan leczenia zależy od wielu czynników. Znaczenie ma rodzaj kwasu jaki został użyty, jego stężenie, konkretne miejsca na ciele, które zostały poparzone, jak szybko została zastosowana pierwsza pomoc po oblaniu substancją oraz jak długo kwas był w kontakcie ze skórą. W leczeniu przyjmuje się zarówno techniki chirurgiczne jak i niechirurgiczne.

Chirurgiczne i niechirurgiczne sposoby na pomoc

W każdym wypadku pacjent oceniany jest indywidualnie i przyjęcie planu rekonstrukcji zależy od wielu czynników. Najczęściej konieczne jest zastosowanie przeszczepów skóry i to zarówno w małych jak i dużych obszarach. Ponadto, stosuje się także techniki polegające na usunięciu uszkodzonych warstw skóry właściwej i przygotowanie jej pod przeszczep skóry naturalnej lub syntetycznej. Przede wszystkim wycina się także bliznowce, które ograniczają ruchomość skóry. To tylko niektóre z technik, bo lekarze wciąż szukają najbardziej optymalnych sposobów, aby pomoc ofiarom oparzeń. Trzeba pamiętać, że nawet najbardziej doświadczony chirurg nie jest w stanie zdziałać cudów i po ciężkim oparzeniu przywrócić twarzy jej dawny wygląd. Ponadto, z pomocą przychodzi także medycyna estetyczna. Lasery są szeroko stosowane w celu poprawienia struktury i kolorytu blizn.

Oprawcy bardzo często uzyskują to, czego chcieli – pozbawienie ofiary możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie i szansy na normalne życie. Na szczęście, z każdym rokiem zwiększają się szansę na poprawę jakości życia tych kobiet, które zostały w potworny sposób okaleczone.

źródła:

http://www.kobietaxl.pl/kobiety-xl/n,19691,pomoc-ofiarom-oblania-kwasem.html
https://www.zwivel.com/blog/reconstructive-surgery-acid-attack-victims/

Powiązane wpisy