Alergie słoneczne – rodzaje, przyczyny i objawy

Już za kilka miesięcy rozpoczyna się sezon na kąpiele słoneczne. Po długim czasie chodzenia w kurtkach i czapkach, z utęsknieniem oczekujemy ciepłych dni, które naładują nas pozytywną energią. Promieniowanie ultrafioletowe przyspiesza starzenie się skóry i może powodować nowotwory skóry. Oprócz dobrze znanych negatywnego wpływu słońca, mogą pojawić się także uczulenia. W jaki sposób rozpoznać alergie słoneczne i im zapobiegać?

Alergia słoneczna – czynniki ryzyka

Rasa – najczęściej występująca alergia na słońce (PMLE lub polimorficzna erupcja światła) występuje u ludzi rasy białej.

Reklama

Czynnik genetyczny – osoba posiadająca krewnego cierpiącego na uczulenia słoneczne jest znacznie bardziej narażona na powstawanie takich alergii u niej samej.

Przyjmowanie niektórych leków – przyjmowanie niektórych leków takich jak tetracykliny, leki przeciwbólowe, moczopędne, niektóre leki przeciwmigrenowe może wywołać alergię podczas kąpieli słonecznych.

Substancje zawarte w kosmetykach – perfumy, kremy, a nawet niektóre związki występujące w kremach zawierających filtr przeciwsłoneczny mogą w połączeniu z promieniowaniem wywoływać alergię.

Inne choroby skóry – takie schorzenia skórne jak egzema

Najpopularniejsze alergie na słońce

PMLE – Polimorficzna erupcja światła

Objawia się swędzącą wysypką pojawiającą się na skórze tuż po ekspozycji na słońce. Najczęściej pojawia się w miejscach, które są odsłonięte np. na dekolcie lub zewnętrznej stronie ramion. PMLE zwykle dotyka ludzi żyjących w umiarkowanym klimacie i objawia się wczesną wiosną, kiedy skóra ulega „szokowi słonecznemu”. Po raz pierwszy może się pojawić w dzieciństwie lub w młodym wieku. Wysypka rozwija się w kilka godzin po ekspozycji skóry na słońce i zwykle ustępuje po kilkunastu godzinach lub maksymalnie kilku dniach. Najczęściej nie wymaga wizyty u lekarza. Wystarczy zastosowanie maści z kortyzonem. Jeśli objawy są silne, należy zgłosić się do lekarza. Wysypka nie pozostawia blizn ani śladów, a samo uczulenie najczęściej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia.

Alergia spowodowana przyjmowaniem leków

Przyjmowanie niektórych leków w połączeniu z ekspozycją na światło słoneczne może powodować alergie skórne. Objawem jest najczęściej swędząca, czerwona wysypka lub pęcherze na skórze. Ten rodzaj uczulenia najczęściej wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz dermatolog może zlecić odpowiednie badania, które wykażą czy przyjmowane leki wpływają na powstawanie wysypki. Być może lekarz zmieni leki lub zaleci zaprzestanie ich brania. Zanim pójdziesz do lekarza, warto na ulotce leku sprawdzić czy nie ma informacji o tym, że lek może wywoływać uczulenie po ekspozycji na słońce.

Pokrzywka słoneczna

Uczulenie najczęściej występujące u młodych kobiet. Objawia się najczęściej dużymi, swędzącymi ogniskami na skórze. Pokrzywka zwykle znika w ciągu kilku godzin od zasłonięcia skóry przed promieniowaniem. Czasem może być konieczne zastosowanie maści z kortyzonem lub wizyta u lekarza. Przed pokrzywką można próbować się uchronić stosując kremy z bardzo wysokim filtrem UV, tzw. blokery o SPF 50 lub przykrywając ciało cienkim materiałem.

Kiedy korzystać z domowych środków zaradczych, a kiedy wybrać się do lekarza?

Jeśli alergia objawia się wyłącznie swędzącą wysypką, najczęściej wystarczą apteczne środki takie jak maść z kortyzonem i wapno. Wysypka powinna ustąpić po maksymalnie kilku dniach. Jeśli wysypce towarzyszy gorączka, zawroty głowy, nudności lub wymioty należy jak najprędzej skontaktować się lekarzem lub zadzwonić po karetkę pogotowia. Takie objawy mogą świadczyć o zaistnieniu najbardziej niebezpiecznej reakcji alergicznej czyli wstrząsu anafilaktycznego, który realnie zagraża życiu.

źródło:
https://www.zwivel.com/blog/sun-allergy/

Powiązane wpisy