Perfekcyjne ciała modelek, gwiazd ekranu oraz estrady powodują w kobietach presję do podążania za idealnym ciałem. Retusz zdjęć oraz sztab ludzi, którzy pomagają gwiazdom uzyskać idealny wygląd, nie jest dostępny dla każdej kobiecie. Kreowany obraz idealnego ciała często powoduje frustrację i popycha nas do podążania za czymś, co często pomimo wysiłków – nie jest możliwe do uzyskania. Istnieje kilka „defektów” ciała, które przyprawiają nas o ból głowy i są największymi zmorami. Co najbardziej przeszkadza kobietom w ich ciałach? I czy defekt, to naprawdę defekt czy też norma?
Kult idealnego ciała ma swoje dobre i złe strony. Dobrą stroną presji na piękny wygląd jest moda na zdrowy styl życia – aktywność fizyczną oraz zdrowe nawyki żywieniowe. Ludzie coraz częściej interesują się tym jak długo zachować zdrowie i dobra formę. Za zdrowym stylem życia idą także profity w postaci właśnie ładniejszego ciała. Jednak czy tak idealnego jak ciała modelek w magazynach? Negatywna stroną kultu pięknego ciała jest niepotrzebna frustracja wielu kobiet oraz zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja, bulimia i ortoreksja. Coraz częściej przeciwko presji idealnej sylwetki buntują się także kobiety z pierwszych stron gazet pokazując swoje wady i udowadniając, że one także nie są doskonałe. Wiele gwiazd sprzeciwia się retuszowi, który powoduje, że wyglądają na zdjęciach jakby odjęto im kilkadziesiąt lat. Niektóre przypadłości dotyczą większości kobiet i choć ich nie lubimy – są częścią historii naszego ciała. Co jest największą zmorą większości współczesnych kobiet?
Cellulit
„Skórka pomarańczowa” to przypadłość większości kobiet. Tzw. cellulit wodny jest już uznany za chorobę cywilizacyjną. Jego istnienie niekoniecznie determinowane jest zaniedbaniem ciała lub zła dietą. Za występowanie cellulitu w dużym stopniu odpowiedzialne są geny oraz sposób produkcji i konserwowania dzisiejszej żywności. Niewiele kobiet może pochwalić się zupełnie gładką skóra nawet przy jej ugnieceniu. Najczęściej są to panie, które zawodowo lub wyczynowo uprawiają sport i stosunkowa ilość tkanki tłuszczowej w ich organizmie jest bardzo niewielka. Kobiety walczą z cellulitem na wiele sposobów – z pewnością warto z nim walczyć. Czy jest to jednak powód do ograniczeń i frustracji?
Rozstępy
Rozstępy pojawiają się wtedy, kiedy skóra dość gwałtownie się rozciąga lub kurczy – czyli najczęściej podczas szybkiego nabierania wagi lub wskutek powiększającego się, ciążowego brzucha. Rozstępy są rodzajem blizn, a skuteczna walka z nimi w domu jest możliwa tylko wtedy, kiedy są jeszcze świeże. Rozstępów bardzo trudno jest się pozbyć nawet inwazyjnymi metodami. Wiele kobiet boryka się rozstępami na brzuchu, którym często towarzyszy wiotka, rozciągnięta skóra. Spora część z nas ma problem z rozstępami na nogach i pupie. Poprawienie wyglądu skóry można uzyskać przez właściwą, codzienną pielęgnację oraz aktywność fizyczną. Znaczna poprawa wyglądu skóry wymaga już dostosowania odpowiednich zabiegów z zakresy medycyny estetycznej, a czasem nawet chirurgii plastycznej.
Boczki i brzuch
Większość z nas, jeśli miała kiedykolwiek płaski brzuch, to było to w czasach kiedy byłyśmy jeszcze nastolatkami. Brzuch i boczki są zmorą wielu kobiet, najczęściej nawet tych, które regularnie uprawiają sport. Nasz brzuch wygląda różnie w różnych fazach cyklu i zwyczajnie trzeba przejść z tym do porządku dziennego. A boczki? Najczęściej są częścią kobiecych kształtów, więc o ile nie wiążą się z nadwagą – po co z nimi walczyć?